rozwiń zwiń

Ecce homo. Jak się staje, czym się jest

Okładka książki Ecce homo. Jak się staje, czym się jest
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
filozofia, etyka
Meandry Kultury
Ecce homo. Wie man wird, was man ist
Vis-á-Vis/Etiuda
2016-06-24
2002-01-01
Edyta Kiresztura-Wojciechowska, Jarosław Dudek
Filozofia Nietszche człowiek aksjologia

Obawiam się, aby moja recenzja nie była myląca ze względu na brak doświadczenia w dziedzinach etyki czy filozofii. „Ecce homo” czytałem jako początkujący – pełen myśli, ale łaknący umiejętności prowadzenia argumentacji na wysokim poziomie z powodu nieznajomości najważniejszych dzieł czy terminologii. Nauczę się, jestem młody.
„Ecce homo” jest wprowadzeniem doskonałym (mogę się mylić, ponieważ, och, ironio, NIE ZNAM INNYCH DZIEŁ). Porusza wiele dziedzin życia i należy do tej dziedziny filozofii, którą uznaję za wartościową dla początkującego – Nietzsche uczy bytu, a nie pieprzy o niestworzonych wymysłach niemających żadnego przekładu na życie jednostki. Niemiecki (co ciekawe, uważający się za polskiego) filozof degraduje innych pisarzy i natychmiast zawęża listę lektur godnych poznania, jeśli miało by się postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Nietzsche jest faworytem młodzieży ze względu na pewność wypowiadanych tez, buntowniczość oraz wyniosłość. Jest to filozof ciekawy, interesujący, przeszywający do kości. Te same cechy, które pociągają niektórych, dla innych mogą być powodem wstrętu; propagowanie nihilizmu, egoizmu wraz z pogardą – gdyby pełen nasz ogrom słuchał Nietzschego, świat już dawno zapadłby się na własnym społeczeństwie – są to poglądy nie dla wszystkich.
Traktuję ją jako istną mapę myśli, instrukcję postępowania, instrukcję własnego rozwoju. Dla człowieka bardziej skosztowanego, wprawionego, książka dalej będzie niosła wartości. Przeczytaj ją niezależnie od kompletu doświadczeń.
Książka jest krótka, fascynująca, przekazuje wiele myśli i instruuje, jak zdobyć ich jeszcze więcej. Autor podobno był na skraju świadomości z powodu choroby psychicznej, więc czasem zdarzało mu się zbytnio odbiegać od przyzwoitości oraz sensu – ocenianie muzyki, teatru oraz decydowanie o ich wartości, podczas gdy jest to tylko rytm wybijany przez kogoś innego i wychwytywany tak chętnie przez nasze ciało, jest błędem. Błędem jest doszukiwanie się wszędzie pożyteczności oraz przekazu moralnego, podczas gdy niektóre rzeczy mają pozostać tylko i wyłącznie przyjemnością. Muzyka przekazuje emocje, nie myśli. Skrajność i skrajność.

„Ecce homo” jest wprowadzeniem doskonałym (mogę...

Ecce homo jest fascynującą autobiografią Fryderyka Nietzschego, niemieckiego filozofa. Egocentryzm, który normalnie byłby męczący dla czytelnika, idealnie pasuje tutaj. Nie sposób oprzeć się jego stylowi, lekko sarkastycznemu, jednak niosącego solidną myśl filozoficzną.
Jest to też obok "Z genealogii moralności" najbardziej przystępna książka Nietzschego jaką przeczytałem.
Lektura warta polecenia dla osób które chcą zrozumieć autora "od kuchni".

"Ecce homo" to książka, która daje pełny obraz Nietzschego i jego filozofii. Mimo że jest to jego ostatnia książka to jest idealna na początek przygody z tym filozofem. Pokazuje przekrój jego myśli, postrzegania świata, wiary, siebie. Dodatkową zaletą jest styl, jest pisana przystępnym, lekko poetyckim językiem, ale łatwym do zrozumienia. Oczywiście liczne zawarte tutaj poglądy są kontrowersyjne, jednak to one kształtują wizerunek Nietzschego. Jest to dobra pozycja dla osób, które nie są fanami filozoficznych rozpraw. Czytając miałam odczucie, ze jest to rodzaj pamiętnika pisanego po osiągnięciu tak wysokiej pozycji społecznej, stworzeniu własnego świata, filozofii, prawd, którymi się kieruje. Autor robił wrażenie zapatrzonego w siebie narcyza, który uważa, że jest najlepszym człowiekiem, jaki kiedykolwiek był, a nawet będzie na tym świecie.

Z części ideii przedstawionych przez Nietzschego w tym dziele korzystam na co dzień, myśląc przedstawionymi przez nie problemami. Do namysłu dużo dało mi przedstawienie religii jako poglądu wynaturzającego człowieka z jego fizjologicznych potrzeb. Szaleństwo autora mi nie przeszkadzało - mogłem z niego wyjąć wiele podkreśleń. Udało mi się podejść do utworu bez ambicji, ku własnemu zaskoczeniu.

Fascynująca podróż po świecie idei filozofa, który właśnie osuwa się w szaleństwo. Nie da się czytać tych rojeń inaczej, niż jak z tej perspektywy.

Na półkach: , , , , , ,

Doskonały obraz szaleńca ukazany od wewnątrz.

Doskonały obraz szaleńca ukazany od wewnątrz.

Bufonada Nietzschego. Początkowo myślałem, że za podtytułami "dlaczego jestem taki mądry", "dlaczego piszę tak dobre książki", będzie kryła się autoironiczna refleksja, podanie wątpliwości i wahań towarzyszącym powstawaniu klasyków autora. Nic takiego nie ma. Pycha, przechwałki. Niezachwiana wiara w swoje teorie bardziej przypomina fundamentalizmy religijne niż prawdziwe poszukiwanie prawdy z ciągłym sokratejskim wahaniem czy na pewno podąża się właściwą ścieżką.

Człowiek, który siebie uczynił naczyniem filozofii, który nie pozwalał sobie na słabość, małość i lenistwo bez kontroli. Tylko w ten sposób mógł dać świadectwo, że to, co mówi, jest ważne. Dogłębna świadomość spójności życiowych wyborów, nawet tych najbardziej trywialnych, to to, co chciał zostawić jako swój obraz. Jednocześnie wiemy, że człowiek jest pęknięty, niespójny - zatem to pragnienie jest pewną konstrukcją, spod której zawsze coś wystaje ("Prawda jest jak przykrótki koc, pod którym marzną stopy! Naciągasz go, rozciągasz, zmieniasz i przekładasz, ale nigdy nie przykryje żadnego z nas." - Stowarzyszenie Umarłych Poetów).

Samoocena, autorefleksja, autobiografia, podsumowanie dorobku i życia Fryderyka Nietzsche'go. W opinii autora pozytywna, dumna ocena swojej twórczej pracy. Pozwala spojrzeć na dzieła filozofa z jego własnej perspektywy, pokazuje jak kształtowała się w nim wola niszczenia i tworzenia.
Przewartościowanie wszystkich wartości? A może oczyszczenie wartości z fałszywych narosłości stuleci(chrześcijaństwa). Może przywrócenie zachwytu nad życiem, człowiekiem i jego stawaniem się i rozwojem? Zaprzeczenie miłości bliźniego? - "Jak można kochać nie kochając samego siebie?"

Mimo chorowitości i słabego zdrowia filozofa jego umysł darzył go nadmiarem wielkich, dumnych, obrazoburczych myśli. Czy warto było poświęcić życie i zdrowie dla twórczości? dla podważania autorytetów i niszczenia "świętości","ideałów"? Bez wątpienia Nietzsche to człowiek wyjątkowy, inspirujący i potrzebny w europejskiej-chrześcijańskiej kulturze. Głosił wielkie słowa, chwalił życie, ale czy potrafił żyć tak jak o tym pisał? Czy samotność i cynizm to dobra droga życia?

Ecce homo to pierwszy przystanek dla tego, kto chce poznać głębiej myśl niemieckiego filozofa - zgodnie z zasadą, że myśli poznaje się od końca:)