Czas i historia w islamie. Kalendarz i podstawy chronologii muzułmańskiej

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
dertihab

Ks. prof. Krzysztof Kościelniak kompetentnie wydobywa specyfikę doświadczeń czasu przeżywanego w kulturze, którą określić można sensu largo jako cywilizację islamską. Historia w relacji do czasu, jak i sam czas w cywilizacji islamu nie doczekały się dotąd polskiego opracowania. Lukę tę wypełnia bardzo esencjonalna praca prof. Kościelniaka, oparta na własnych przemyśleniach Autora, uwzględniającego najnowszą światową literaturę przedmiotu. Przede wszystkim jednak Krzysztof Kościelniak sięga do zasadniczych islamskich tekstów źródłowych, odczytując je w sposób tyleż samodzielny, co nowatorski. Zrozumienie prawd czasu i historii przybliża prezentacja najważniejszych muzułmańskich dni i okresów świątecznych.

Prof. dr hab. Jerzy Hauziński

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=28937

źródło okładki: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=28937

Krótka książka dobrze wyjaśniająca kalendarz muzułmański i powiązany z nim system dni i okresów świątecznych (z uwzględnieniem różnic między sunnizmem i szyizmem). Autor dobrze wyjaśnia, jak Semici postrzegali czas, jak Mahomet zmienił księżycowo-słoneczny kalendarz czasów dżahilijji na księżycowy kalendarz muzułmański i jak to wszystko przekłada się na koncepcję czasu w islamie. Rozważania są prowadzone z perspektywy zarówno teologicznej i antropologicznej, jak i językowej. Dla mnie ciekawsze od tych analiz było omówienie nazw miesięcy oraz ważniejszych świąt (tej problematyce poświęca ks. Kościelniak rozdziały II oraz V). Pewnie dla niektórych czytelników bardziej interesujące będą tylko te tabele z kalendarzami i świętami, ale choćby dla tych tylko elementów warto do tej książki zajrzeć.