Sunna, hadisy i tradycjoniści. Wstęp do tradycji muzułmańskiej

Wydawnictwo: Unum
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-89256-59-2
Islam, sunna, hadisy
religia
Pola

Hadisy są drugim po Koranie spisanym źródłem teologii muzułmańskiej. Zawierają one wypowiedzi Mahometa, opowiadania, relacje czy przypowieści na temat jego życia. Hadisy są 'nośnikami' tradycji muzułmańskiej i mają zarówno charakter religijny, jak również prawny i etyczny. Tworzą one tzw. 'sunnę', czyli 'ścieżkę Mahometa', którą winna się kierować cała 'umma' - 'społeczność muzułmańska'...

Książka 'Sunna, hadisy i tradycjoniści' wprowadza czytelnika w świat tradycji islamskiej, omawia aspekty etymologiczne i historię sunny Proroka oraz znaczenie hadisów w muzułmańskich klasycznych szkołach teologiczno-prawniczych, prezentuje islamskie metody weryfikacji tradycji, ukazuje różne aspekty prowadzonej od lat dyskusji naukowej wśród orientalistów i teologów muzułmańskich na temat prawdziwości hadisów.

źródło opisu: Wydawnictwo UNUM, 2006

Feanor | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Pozycja obowiązkowa dla każdego arabisty, a wskazana dla wszystkich, którzy chcą przejść na wyższy poziom w znajomości islamu. Ks. Kościelniak doskonale wprowadza w świat tradycji muzułmańskiej, podając jednocześnie najważniejszą literaturę dla dalszych dociekań. Książka zawiera historię powstania sunny, ewolucji hadisów, informacje o najważniejszych zbieraczach tradycji i ich kompilacjach, a także omówienie krytyki hadisow z punktu widzenia muzułmańskiego i zachodnich orientalistów.

moth | 2013-07-24
israfil | 2012-12-29