Równonoce

Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Les Equinoxes
komiksy
giera

Dzieło twórcy entuzjastycznie przyjętej „Portugalii”. Nastrojowa i czarowna opowieść o upływie czasu i zagadce sensu życia. Próba uchwycenia ulotnego poczucia osamotnienia, które dopada nas, gdy próbujemy zmierzyć się ze złożonością świata. Łamiąc zasadę rysowania tylko tego, co najważniejsze, Cyril Pedrosa śledzi zawiłe meandry emocji, ich opalizacje i intensywność. W czterech aktach tworzy...

Łamiąc zasadę rysowania tylko tego, co najważniejsze, Cyril Pedrosa śledzi zawiłe meandry emocji, ich opalizacje i intensywność. W czterech aktach tworzy mistrzowską narrację, która zachwyca subtelnością.

Cztery akty, cztery pory roku i tyluż bohaterów, którzy poszukują swojego miejsca. Ich drogi przypadkowo się przetną, ich samotność się skrzyżuje i splecie w niezwykłą sieć. Każda pora roku ma własną identyfikację graficzną, każdy głos również.

Równonoce to wyjątkowe dzieło o niezwykle rzadkiej i fascynującej narracyjnej wrażliwości.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/279864-rownonoce

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/279864-rownonoce

Zosia Kochan | 2017-10-18

Być jak mąż Virginii Woolf. Wspaniałe.

książek: 2074
Mlg | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Niezwykły to komiks – pozbawiony akcji i superbohatera, a opowiadający o przemijaniu, starości, alienacji, niemożności porozumienia, o samotnej wędrówce przez życie i wreszcie o poszukiwaniu własnego w nim miejsca. Ale także o przyjaźni, braterskich uczuciach i pomocy innemu w potrzebie. Wszystko to zilustrowane delikatną kreską i subtelnie opowiedziane niewielką ilością słów. Pięknie, ciepło i wzruszająco.

„Znak, ślad, trop, być może dla kogoś, kiedyś, później”.

agaleszcz | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Przepiękna powieść graficzna! Lubię ten rodzaj konstrukcji, gdy losy różnych, obcych ludzi łączą się ze sobą w jedną całość. Autor potrafi uchwycić emocje, marzenia, rozterki i ulotne chwile, te najważniejsze. Przemawia do mnie każdy obraz i każde słowo. Od dziś Pedrosa to mój ulubiony autor komiksowy.

czechu | 2015-12-16

Komiks narysowany z wykorzystaniem różnych technik - każda interesująca i atrakcyjna dla oka. Ciekawe historie, dobrze naszkicowani bohaterzy. Bardzo intrygująca pozycja.

Liv | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Piękne rysunki ukazujące osobliwą wrażliwość autora. Fabuła nie zmierza donikąd - jest zbiorem swoistych zatrzymań chwil samych w sobie. Problematyka śmierci bliskich i sensu życia ujęta w sentymentalnej, nieco naiwnej aurze, ale bez złudzeń. Skłania do zawieszenia się na chwilę by zajrzeć w głąb własnej bądź cudzej egzystencji. Bardzo ładne wydanie.

giera | 2015-11-25

Cyril Pedrosa należy do grupy artystów komiksowych, których każdą kolejną produkcję można zakupić w ciemno, mając niezachwianą pewność, że nowa rzecz będzie dobra. Najnowszy komiks francuskiego twórcy ukazał się równocześnie w kilku europejskich krajach, za sprawą oficyny Timof comics także w Polsce. Równonoce to dzieło przenikliwe, wymuszające czytelniczy respekt, imponujące treścią, formą i rozmachem.

Na tylnej okładce możemy przeczytać: „dzieło polifoniczne o niepowtarzalnej wrażliwości i intensywności narracji”. Do wydawniczych blubrów należy podchodzić z dystansem i nieufnością, jednak w tym konkretnym przypadku nie rozmijają się z prawdą. Równonoce to rzecz konstrukcyjnie niewiarygodna. Ilość wątków, postaci, dialogów, plenerów, ważnych wydarzeń i epizodycznych zdarzeń jest tak duża, że ciężko w kilku zdaniach przybliżyć fabułę. I nie, nie jest to przerost formy nad treścią.

Pedrosa skupia całą uwagę czytelnika na występujących bohaterach, pozwala im dojść do głosu, ustąpił...

Sylwia Sekret | 2015-11-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, Komiks
Przeczytana: 13 listopada 2015

WYŻSZY POZIOM ŚWIADOMOŚCI

Historie graficzne charakteryzują się lapidarnością - jeśli nie fabularną, to na pewno werbalną, przypisaną do bohaterów. Przekaz, którym operują twórcy komiksów musi należeć do obrazów, a być jedynie wspomagany przez skromne napisy w dymkach, dzięki którym ożywają ludzie w kadrach, dzięki którym mogą ze sobą rozmawiać i snuć wyjątkowe myśli. Równonoce Cyrila Pedrosy wychodzą poza ramy ogólnie pojmowanego komiksu, łączą w sobie wspaniałość obrazów i siłę ich przekazu z obszernym momentami tekstem, któremu poświęcone zostały całe strony. Taki zabieg w połączeniu z problematyką poruszaną przez artystę sprawia, że Równonoce to komiks, który odbieramy na wyższym poziomie świadomości.

Historia podzielona została na cztery części, a każdej odpowiada kolejna pora roku; rozpoczyna się więc jesienią, a kończy latem. Pierwsze zetknięcie z dziełem Pedrosy może wydawać się kłopotliwe, a sama historia chaotyczna, ponieważ czytelnik uraczony zostaje sekwencją z pozoru...

AndzinSan | 2015-10-22

Opowieść o samotności zwykłych ludzi.Polecam.