Resortowe dziecko rock’n’rolla

Okładka książki Resortowe dziecko rock’n’rolla
Grzegorz Brzozowicz Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
398 str. 6 godz. 38 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czerwone i Czarne
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
398
Czas czytania
6 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377002308
Tagi:
prl polska rock
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bluszcz, nr 12 (39) / grudzień 2011 Joanna Bator, Grzegorz Brzozowicz, Katarzyna Enerlich, Józef Hen, Olga Jackowska, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Paweł Konnak, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Juliusz Machulski, Irena Matuszkiewicz, Zbigniew Mentzel, Piotr Metz, Mirosław Pęczak, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Marta Syrwid, Marta Szarejko, Dubravka Ugrešić, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 7,1
Bluszcz, nr 12... Joanna Bator, Grzeg...
Okładka książki Muniek Grzegorz Brzozowicz, Zygmunt Staszczyk
Ocena 6,9
Muniek Grzegorz Brzozowicz...
Okładka książki Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury. Grzegorz Brzozowicz, Filip Łobodziński
Ocena 7,4
Sto płyt, któr... Grzegorz Brzozowicz...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Mity Rock And Rolla. Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka Daniel Durchholz, Gary Graff
Ocena 6,2
Mity Rock And ... Daniel Durchholz, G...
Okładka książki Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia Zdzisław Beksiński, Jarosław Mikołaj Skoczeń
Ocena 6,8
Beksiński. Dzi... Zdzisław Beksiński,...
Okładka książki Z Pokorą przez życie Wojciech Pokora, Krzysztof Pyzia
Ocena 6,6
Z Pokorą przez... Wojciech Pokora, Kr...
Okładka książki Książka, którą napisałem, żeby mieć na odwyk Marek Raczkowski, Magdalena Żakowska
Ocena 6,2
Książka, którą... Marek Raczkowski, M...

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
350
350

Na półkach: ,

Gigantyczne ego i poczucie odstawienia, zbędności to zabójcza mieszanka. A prawdopodobnie właśnie one leżały u podstaw napisania tej książki. Plus oczywiście zaliczka od wydawcy – rzecz (nie tylko u odstawionego) istotna.
I owe ego, i poczucie zbędności są u Grzegorza Brzozowicza uzasadnione. To jeden z najlepszych polskich dziennikarzy specjalizujących się w tematyce muzyczn0-showbiznesowej ever. Od lat 80. zajmował się – z powodzeniem – pisaniem o panujących na świecie trendach i lansowaniem nowych polskich gwiazd – nastoletnich jeszcze wówczas buntowników próbujących zmierzyć się z PRL-owską szarzyzną i strzegącymi swych pozycji estradowcami. Bez niego być może nie byłoby dziś Kazika i Kultu czy T.Love. Oni są do dziś, a jego jakby nie ma. Pisze co prawda do tygodnika „Do Rzeczy”, robi dokumenty, ale w telewizji można jego oglądać około północy, albo ostro grzebać w internecie. Dlatego jego książkę pod prowokacyjnym (pewnie mającym wywołać poruszenie) tytułem można potraktować jak skomlenie o uwagę, przypomnienie dawnych zasług i wysłane w świat cv. Tyle, że ludzie o takich kompetencjach nie są dziś potrzebni, ludzie mający własne zdanie, wyoglądani, wyczytani i wysłuchani na tyle, by – w odróżnieniu od parających się dziś pisaniem o kulturze dzieci – mieć własne zdanie i nie bać się idących pod prąd opinii.
Jest też „Resortowe dziecko rock’n’rolla” próbą rozliczenia starych rachunków. Dostaje się tu i Kazikowi, i – zwłaszcza – Zbigniewowi Hołdysowi. Ci, którzy naszą branżę muzyczną znają wiedzą, że racja jest po stronie Brzozowicza. Ale te sprawy są zbyt hermetyczne i za mało pikantne, by przyciągnąć miliony. Zresztą dla wielbicieli Staszewskiego zarzuty o małostkowość i tak mogą się okazać niezbyt przekonujące – w końcu to intelektualista-buntownik. A Hołdys mało kogo dziś interesuje – no chyba że wąskie grono fanatycznych przeciwników PIS-u.
Jednak po książkę Brzozowicza warto sięgnąć. Z dwóch powodów. W „Resortowym dziecku…” znalazły się dwie rozmowy – właściwie monolog i rozmowa – które dowodzą niezwykłego dziennikarskiego kunsztu autora. To materiały z nieistniejącego już magazynu „Machina” – spowiedź Piotra Kaczkowskiego i wywiad z Janem Borysewiczem. Dwóch wielkich neurotyków zdradza, być może nie do końca świadomie, ile naprawdę kosztuje sukces. To mocne, przejmujące teksty. One dają jakość tej książce i sprawiają że jest czymś więcej niż tylko lekarstwem na kompleksy, frustracje oraz pustą kieszeń autora.

Gigantyczne ego i poczucie odstawienia, zbędności to zabójcza mieszanka. A prawdopodobnie właśnie one leżały u podstaw napisania tej książki. Plus oczywiście zaliczka od wydawcy – rzecz (nie tylko u odstawionego) istotna.
I owe ego, i poczucie zbędności są u Grzegorza Brzozowicza uzasadnione. To jeden z najlepszych polskich dziennikarzy specjalizujących się w tematyce...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    81
  • Chcę przeczytać
    40
  • Posiadam
    35
  • Muzyka
    4
  • 2018
    4
  • Muzyczne
    3
  • Out
    1
  • Wspomnienia / wywiady
    1
  • Wyzwanie 52/2020
    1
  • Literatura polska (współczesna)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Resortowe dziecko rock’n’rolla


Podobne książki

Przeczytaj także