7 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
lotnisko, ukraina, rosja, konflikt, reportaż
literatura faktu
Jaguś

Książka "Lotnisko" jest dziełem wyjątkowym, powstałym na froncie niewypowiedzianej rosyjsko-ukraińskiej wojny dziejącej się na naszych oczach. Autor, Siergiej Łojko, rosyjski pisarz i korspondent wojenny zatrudniony w amerykańskim koncernie prasowym Los Angeles Times z niezwykłym znawstwem tematu opisuje w niej szerszą perspektywą post-sowieckiej cywilizacji, która nieuchronnie musiała...

Autor, Siergiej Łojko, rosyjski pisarz i korspondent wojenny zatrudniony w amerykańskim koncernie prasowym Los Angeles Times z niezwykłym znawstwem tematu opisuje w niej szerszą perspektywą post-sowieckiej cywilizacji, która nieuchronnie musiała wygenerować następną, po czeczeńskiej i zarazem konieczną dla jej funkcjonowania wojnę. Wojnę o odbudowę imperium, która w jakiejś mierze powtarza konflikt w byłej Jugosławii, lecz teraz już o dużo szerszych, wręcz globalnych implikacjach. Bowiem jest to wojna, w której zaangażowane jest nieprzewidywalne atomowe mocarstwo – Federacja Rosyjska z jednej i wszystkie kraje demokratyczne w tym USA i UE z drugiej strony.

Książka będąc właściwie literaturą faktu przybiera jednak literacką formę powieści. Na tle dziejów głównego bohatera – podobnie jak autor książki – wojennego korespondenta wędrujemy od czasów wojny w Afganistanie, przez upadek i odradzanie się sowieckiego imperium, wojnę domową w Czeczenii po współczesne głośne wydarzenia kijowskiego Majdanu. Następnie zaś docieramy do niewypowiedzianej, hybrydowej wojny na Krymie oraz w Donieckiej i Ługańskiej "Republikach Ludowych". A tak naprawdę agresji Rosyjskiej Federacji na szukającą wolności i zachodniego modelu cywilizacji Ukrainę.

Najwyrazistsze, a zarazem najbardziej wstrząsające wydarzenia dzieją się na terenie Lotniska w Doniecku, które przez 242 dni było areną niezwykłych zmagań ukraińskich obrońców portu lotniczego z wielonarodowymi siłami tak najemników, jak i Bogu Ducha winnych zwykłych, rosyjskich żołnierzy wysłanych po śmierć na niepojętą i niepotrzebną im wojnę. Ponad pół roku dziesiątkowani przez obrońców Lotniska sami nadali im złowieszcze imię "Cyborgów". Lotnisko w Doniecku – jak Stalingrad dla Rosjan, czy Powstanie Warszawskie dla Polaków stało się ukraińskimi Termopilami. A może nie tylko ukraińskimi, ale też i naszymi, bo przecież tam, za wschodnią granicą naszego kraju rozstrzygają się dziś losy jeżeli nie całego świata to na pewno Europy Środkowej, w tym i Polski.

źródło opisu: Fundacja Ars Longa, 2016

źródło okładki: Fundacja Ars Longa, 2016

marw | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Jako powieści wojennej daję bardzo dobry. Bardzo barwne i realistyczne opisy, właśnie... dla mnie zbyt barwne i zbyt realistyczne, jak komiks. Dwubiegunowy opis konfliktu, dobrzy ukraińscy ochotnicy ( ponieważ jak w rzeczywistości armia ukraińska nie ma wartości bojowej ) kontra po stronie separatystów męty, komandosi GRU i Czeczeńcy. Wniosek jaki mam po lekturze tej książki jest taki: Ukraina jako państwo była fasadą ( jest ? ). Państwo ukraińskie dopiero się tworzy, co wcale nie musi być dla Polski dobre.

Rybka | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

Mocne! Pokazuje wojnę taką, jaka jest.
Odejmuję punkt za spapraną interpunkcję i cyfrę, drugi za zbyt rozbudowany wątek romansowy.
Poza tym... No, to się pamięta. Lektura obowiązkowa.