Majestueux Vietnam
albumy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ArtZ72 | 2016-12-25
Przeczytana: 2013 rok

Jedyne znane mi polskojęzyczne wydawnictwo albumowe poświęcone Wietnamowi (jeśli nie liczyć wydanych blisko pięć dekad temu "Niepokonanych" autorstwa Zbigniewa Staszyszyna). Niniejsza publikacja zawiera zwięzłą treść, choć mogłoby się znaleźć więcej informacji na temat wietnamskiej kultury i geografii. Fotografie - znakomite i nastrojowe, będące niewątpliwym atutem książki. Jednak i tu pojawia się "ale", ponieważ niektóre piękne regiony Wietnamu zostały pominięte lub potraktowane po macoszemu, np. region Sapa, znany z mniejszości etnicznych i malowniczych tarasów ryżowych, kompleks krajobrazowy Trang An (w 2014 r. dopisany do listy UNESCO dziedzictwa przyrodniczego), przepiękne plaże okolic Nha Trang, zatoka Ha Long czy niektóre zabytki. Album powinien chyba nosić tytuł "Wietnamczycy", koncentruje się bowiem przede wszystkim na mieszkańcach tego pięknego kraju, ich życiu codziennym, obrzędowości, rzemiośle, handlu itd. Oczywiście nie musi być to wadą, jednak spoglądając na front...

Dociekliwy_Kotek | 2016-04-27
Przeczytana: kwiecień 2016

Tekst jest dziwną mieszanką peanu pochwalnego na temat sielskiego, spokojnego życia w zacofanym kraju rolniczym. Trudno dowiedzieć się z tego albumu czegokolwiek o historii albo kulturze Wietnamu - ani przed kolonizacją francuską, ani po niej, ani w czasach komunistycznych.
Zdjęcia przeciętne, głównie zakurzone wietnamskie drogi, zatłoczone targowiska i rolnicy przy pracy. Jeśli Wietnam ma do zaoferowania tylko tyle, to nie, raczej nie.