Syn ogrodnika

Wydawnictwo: Wielka Litera
A bogyósgyümölcskertész fia
9788380320994
Ag2S

Dojrzewanie w rytmie węgierskiego rock and rolla. János Háy, utytułowany węgierski prozaik i dramatopisarz, w Synu ogrodnika wspina się na wyżyny swojego pisarstwa. Za żelazną kurtyną, między polami malin, połaciami porzeczek i plantacjami truskawek, gdzieś na węgierskiej wsi dorasta bardzo szczególny chłopiec. Ten dzieciak nie ma kręgosłupa, wyrośnie z niego chuligan – mówiła babcia. Ten...

Dojrzewanie w rytmie węgierskiego rock and rolla.

János Háy, utytułowany węgierski prozaik i dramatopisarz, w Synu ogrodnika wspina się na wyżyny swojego pisarstwa. Za żelazną kurtyną, między polami malin, połaciami porzeczek i plantacjami truskawek, gdzieś na węgierskiej wsi dorasta bardzo szczególny chłopiec. Ten dzieciak nie ma kręgosłupa, wyrośnie z niego chuligan – mówiła babcia. Ten dzieciak to syn ogrodnika, mieszanka Jimmy’ego Hendrixa i Boba Dylana z węgierskiej prowincji, jedyna gitara w promieniu dwudziestu kilometrów. Jego kariera niemal legła w gruzach, gdy babcia zakazała mu chodzić na lekcję muzyki do wyniosłej nauczycielki ze stolicy z alergią na czosnek, bo ta mówiła, że jego ciało wydziela przekazywany z pokolenia na pokolenie, wdrukowany w DNA, zapach czosnku.

Rzeczywistość socjalistycznych Węgier widziana oczami dorastającego chłopaka bawi i wzrusza. To były czasy kiedy każdy problem można było rozwiązać zrywaniem owoców jagodowych, bo jak mówił ojciec bohatera, zrywaniem owoców jagodowych można wszystko rozwiązać. Ale z chwilą, gdy kołysząca się na węgierskich drogach Łada wywiozła go w samodzielne chłopięce życie do bursy na Orlej Górze w Budapeszcie, życie się skomplikowało i nabrało innego posmaku. Kiedy jest się z kumplami świat staje się przestrzenią do zdobycia, a każdy kumpel to inna historia: jeden spuści łomot, drugi pokaże jak podrywać dziewczyny nad Balatonem na przeboje Scorpionsów, jeszcze inny załatwi dynamit za butelkę palinki.

Syn ogrodnika to pulsująca, soczysta opowieść o dorastaniu, młodzieńczych tęsknotach, fascynacjach, rozczarowaniach i zwycięstwach pióra jednego z najważniejszych węgierskich pisarzy ostatnich lat.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,134/syn-ogrodnika.html

Niestety niczym mnie książka i sam autor nie ujął. Język raczej sztubacki, chociaż z perspektywy narratora, to taki może jest adekwatny, nie mniej jednak bardzo ubogi, to bardzo typowa relacja dorastającego chłopca w czasach komuny na Węgrzech - znamy to z naszej, bardzo podobnej perspektywy.

M-E | 2018-01-27
Na półkach: 2018, Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Opowieść o dorastaniu, rock and rollu, wolności, miłości - po trochu o wszystkim.
Syn ogrodnika (owoców jagodowych), mój kumpel, kumpel kumpla, stary kumpla... - te określenia pojawiają się ciągle na kartach "Syna ogrodnika". Co ciekawe, nie mam jednak pewności, czy poza postaciami mniej lub bardziej historycznymi pojawia się chociaż jedno imię "mojego kumpla".
Książka jest dość specyficzna, niemniej jednak uważam, że warto było ją przeczytać (a Węgry odwiedzić).

Turgon | 2018-06-14
magda | 2018-03-26