Wyjedź, zanim nadejdą deszcze

Wydawnictwo: Czarne
Leaving Before the Rains Come
Dobromiła Jankowska
Ag2S

Alexandra Fuller spędziła dzieciństwo w targanej konfliktami Afryce. Także jej dom rodzinny trudno było uznać za oazę spokoju i bezpieczeństwa. Jednak choć nieobce jej były walka o przetrwanie, ból i utrata, dopiero rozpad jej własnego małżeństwa sprawił, że poczuła, jakby runęło jej życie. Próbując z powrotem je poskładać, Fuller zwraca się w stronę rodziny, którą zostawiła w Afryce. Wspomina dzielną, choć nieraz zagubioną matkę i zuchwałego, bezkompromisowego ojca, człowieka, który nigdy niczego nie żałował i niczego nie oczekiwał, choć walczył ciężej i stracił więcej, niż większość ludzi mogłaby sobie wyobrazić. Wyjedź, zanim nadejdą deszcze (co w południowej Afryce oznacza: „uciekaj, póki czas”) to kolejna fascynująca książka Fuller, pełna przejmującego smutku i żywiołowej radości, dojrzała i głęboka. To także swoista oda do Afryki.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Matylda Saresta | 2018-05-02

Ostatnia część wspomnień autorki i chyba najtrudniejsza, dotycząca główniej jej samej, a właściwie jej małżeństwa. Nawet nie słodko-gorzka opowieść, bardziej gorzka, z minimalnym dystansem w postaci dobrego humoru...

Bez zdjęć.

Polecam całość!

Monika | 2016-10-15
Przeczytana: 2016 rok

Pamiętnikarska. Więcej przemyśleń. Mniej wydarzeń. Dość osobista. Nie wciąga.

bromba | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, Afryka
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Mam słabość do tej autorki, soczystości jej wspomnień i trafności spostrzeżeń - zwłaszcza tych dotyczących jej nietuzinkowych rodziców. I wszystko, co pisze o swojej afrykańskiej przeszłości, ale i o przodkach swojego męża, jest takie żywe, mocne i trafne; w sumie jedyne, co do mnie nie przemawia, to opis jej małżeństwa i tego - czemu nie wypaliło i co skłoniło ją do rozwodu.... A przecież o tym miała być ta książka! Czegoś mi brak w charakterystyce jej męża Charliego oraz ich związku; tak jak Fuller, moim zdaniem, nie dotknęła przyczyn ich wzajemnej fascynacji w okresie narzeczeństwa, tak potem ślizga się po temacie ich niedopasowania czy też powodów fiaska tego związku (a w każdym razie mnie to nie przekonuje).

Mimo to wszystko, co wychodzi spod pióra tej autorki, czytam z ogromną fascynacją; po raz pierwszy też słuchałam jej wywiadu na youtube'ie i jawi mi się ona jako pełna energii, 'pełnokrywista' osobowość...

aniaskl | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Fuller jak zwykle jest świetna, ale tym razem skupia się na emocjach i swoim związku, a mniej na Afryce. Jako kontynuację poprzednich jej książek szczerze ją polecam, ale nie zalecam poznawania tej autorki od tej właśnie pozycji!

Weronika | 2016-09-30
Przeczytana: lipiec 2016

Przeczytałam dwie poprzednie książki autorki, tę zakupiłam gdy tylko się pojawiła, ale nie mogę przez nią przebrnąć. Pewnie już niestety do niej nie wrócę, a szkoda, bo pierwsza książka z tej serii ("Rozmowy pod drzewem zapomnienia") bardzo mi się podobała.

Ula | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Pełna emocji opowieść o miłości (i jej końcu) z Afryką w tle. Wciągnęła mnie tak, że przeczytałam ją w niecałe dwa dni.

Ela Zguda | 2018-08-19
Adrianna | 2018-07-25