Wojna siedmioletnia w Europie. 1756-1763.

Okładka książki Wojna siedmioletnia w Europie. 1756-1763. Franz A. J. Szabo
Okładka książki Wojna siedmioletnia w Europie. 1756-1763.
Franz A. J. Szabo Wydawnictwo: historia
historia
2014-10-30
2014-10-30
wojna siedmioletnia Prusy Austria XVIII w.

Doskonała praca ,która ukazuje aspekt polityczny ,militarny i finansowy walczących stron,wciągająca fabuła bez nutki znużenia

Książka kompletna. Na szczęście autor nie ulęgł mitologizacji postaci Fryderyka II.

Książka merytorycznie i stylowo z górnej półki, wręcz idealna przekrojówka

Książka merytorycznie i stylowo z górnej półki, wręcz idealna przekrojówka

Porządna praca kanadyjskiego historyka, w której opisuje on wojnę siedmioletnią. Zauważyłem, że skupia się on na jej politycznym aspekcie opisując wojskowo tyle, ile trzeba. Zawiera dużo faktów o Fryderyku Pruskim w trakcie tej wojny, więc zainteresowani tym królem nie rozczarują się. Polecam!

Wartościowa, ale męcząca książka. Napisana w stylu superdokładnym, wręcz na poziomie że wieczorem armia przegrupowała się na południe od wioski X, a rano wstał generał o 5:32 rano i podjął decyzję, że przegrupowanie było bez sensu, więc zarządza powrót. Więc w nawale szczegółów ciężko się brnie przez tę pozycję, ale warto. Autor skupił się na europejskim teatrze wojny, udowadniając jak kluczowa dla historii świata i lekko zapomniana była to wojna. Nie jest apologetą Fryderyka Wielkiego, wręcz skupia się na jego złych stronach, zmienności charakteru, okrucieństwa, tchórzostwa oraz zwykłego złodziejstwa. Swietnie wykazane "cuda domu brandenburskiego", rzeczywiście wręcz niewiarygodne jak niewiele brakowało aby historia świata poszła w inną stronę. Znakomite podsumowanie książki, na 10 stronach autor zarysował wszystkie konsekwencje konfliktu, jak kiedyś zapomnę o tych porannych manewrach armii o 5:32, to wystarczy jak otworzę podsumowanie i będę wszystko wiedział. Niesamowita historia, cieszę się, że uporządkowałem wiedzę - do kompletu jeszcze potrzebuję poczytać o wojnie w koloniach, bo tam się działo znacznie więcej. Czytałem z dwa miesiące, ale daję wysoką ocenę.

Baugh lepszy do czytania, ale nie tak szczegółowy. Książka jest matematycznie precyzyjna w opisie tego co działo się na froncie europejskim, ale momentami była strasznie toporna i po prostu ciężka do czytania. Trzeba ją czytać z podwyższonym stopniem uwagi i na pewno nie jest to lektura "do autobusu".

Historia wojny siedmioletniej (1756-1763) pióra kanadyjskiego historyka Franza Szabo. Książka napisana bardzo szczegółowo, w sposób wnikliwy. Autor koncentruje się na zmaganiach militarnych i to stanowi główny wątek jego narracji - niejako tło do opowieści bardziej pobocznych jak zagadnienia polityczne, społeczne czy ekonomiczne.
Głównym bohaterem książki, co raczej dziwić nie może, jest pruski monarcha Fryderyk II. Zaskakujący jest natomiast sposób jego sportretowania. Nie mamy bowiem do czynienia z człowiekiem z żelaza - raczej z gliny. Fryderyk jest ukazany jako człowiek którego targają wątpliwości, sprzeczności, myśli o odebraniu sobie życia. Dla mnie jest to właściwy wymiar bo pewnie każdy z ludzi, nawet wielkich ludzi nie jest postacią tylko białą albo tylko czarną. Ludzie są pełni różnych odcieni. Postacie historyczne które są utrwalane w przekazie dziejowym czasem pozbawione są tych zwykłych ułomności które towarzyszą każdemu z nas. Jest to osobiście wielki walor tej książki - dostrzec wielkiego człowieka z jego wielkimi słabościami.

Głównym bohaterem książki, co raczej dziwić...

Wojna Siedmioletnia w Europie 1756-1763 jest pierwszą przeczytaną przeze mnie obszerną publikacją, koncentrującą się na tym okresie. Chociaż same zmagania drugiej połowy XVIII wieku były mi znane, ku mojemu zaskoczeniu… książka mnie zaskoczyła.
Większość podań historycznych gloryfikuje postać Fryderyka II Wielkiego, jako ojca mocarstwowości Prus, a także budowniczego, który położył fundamenty pod przyszłe zjednoczenie się państw Rzeszy w Niemcy. Sam Napoleon Bonaparte – do którego geniuszu militarnego są zgodni nawet jego najwięksi krytycy – podczas rozmów ze swoimi marszałkami wymieniał Fryderyka jako jednego z wodzów, z którego działań wojskowych powinno się brać przykład. Ja sam uważałem, że pruski król bez problemu mógłby znaleźć się w 10-ce najgenialniejszych wodzów w historii. Tak było do momentu przeczytania tej książki.
Perspektywa autora przedstawia postać Fryderyka jako człowieka pełnego wad, przekonując nas, że osiągnięcia Prus w wojnie siedmioletniej w większej mierze były dziełem przypadków, błędów przeciwników i talentów generałów pruskiego króla, a w mniejszej jego samego. Moim zdaniem, w niektórych miejscach autor przesadza z krytyką monarchy, jednak zdecydowanie przekonał mnie, że Fryderyk II Wielki nie jest aż tak wielki, jak przyjęło się w historiografii. To, jaki stosunek Wy będziecie mieli do władcy Prus, zależy już od Was. Zachęcam do sięgania po różnych autorów, najlepiej takich, którzy prezentują sprzeczne punkty widzenia i wyrobienie sobie własnej opinii. Sam zamierzam tak uczynić. Myślę, że wystarczy już słów o postaci Fryderyka, wszak książka nie jest tylko o nim.
Jeżeli chodzi o opis wojny siedmioletniej, niewiele można autorowi zarzucić. Opisuje zmagania militarne, tło polityczne, czynniki gospodarcze, działania dyplomatyczne pomiędzy poszczególnymi państwami, a także przybliża nam postacie, które odcisnęły swoje piętno w wojnie siedmioletniej, ukazując nam ich motywacje, charaktery, a także stosunek do innych stron, czy nawet do pojedynczych osób. Jedyne, czego mi brakowało, to większej liczby dokładnych map, zwłaszcza tych ukazujących bitwy, jednak trudno nazwać to wadą, ponieważ i tak pod tym względem książka wypada lepiej od wielu dzieł historycznych.
Książkę polecam czytelnikom interesującym się XVIII wiekiem, a w szczególności miłośnikom wojny siedmioletniej. Jeżeli przeczytaliście wiele publikacji, które przedstawiały Fryderyka II Wielkiego jako geniusza i bohatera, ta pozycja jest dla Was wręcz obowiązkowa; jeśli nie pałacie estymą do tego konkretnego okresu, ale pasjonujecie się historią jako całością, również warto sięgnąć po tę książkę.

Znakomita monografia o wojnie siedmioletniej. Do zalet należy w szczególności zaliczyć, to że została napisana w sposób jasny, w oparciu o przejrzystą strukturę i dogłębną analizę źródłową. Przedstawione są szeroko aspekty taktyki i strategii militarnej państw (ze sporą liczbą map bitewnych),logistyki, sytuacji finansowej, zawiłości dyplomacji oraz wpływ sytuacji wewnętrznej państw na wynik wojny. Niechęć autora do Fryderyka II nie powinna raczej nikomu przeszkadzać, gdyż nie wpływa ona na rzetelność opracowania. Dużą wartością tej pozycji jest uzasadnione w oparciu o źródła oraz logiczną analizę podważenie legendy Fryderyka II jako geniusza militarnego oraz dyplomatycznego, o legendzie władcy oświeconego nie wspominając. Wrażenie robi już ówczesna rola i siła propagandy, do dziś zresztą skutkująca chociażby błędnym przyznaniem laurów zwycięstwa Fryderykowi II w niektórych bitwach.

Franz Szabo, kanadyjski historyk, oparł swoją pracę na badaniach w Austriackim Archiwum Państwowym oraz na ponownej analizie źródeł. Głównym tematem książki jest historia wojny siedmioletniej i jej kontekst polityczno-militarny, chociaż autor nie ucieka również od wątków ekonomicznych. Jak sam tytuł wskazuje, autor koncentruje się głownie na europejskim teatrze działań, ale w sposób ogólny opisuje również sytuacje i walki w koloniach. Struktura książki Szabo jest bardzo przejrzysta i zrozumiała dla odbiorcy. Książka jest podzielona na 7 rozdziałów i w każdym rozdziale autor opisuje kampanie na poszczególnych frontach dla danego okresu czasu. Ze szczególnym zainteresowaniem śledziłem zwłaszcza opisy walk na Śląsku, które najbardziej powinny ciekawić polskiego czytelnika.
Dużą zaletą książki jest fakt, że Szabo skupia się w równym stopniu na każdym uczestniku wojny, nieważne czy jest to Austria, Rosja, Prusy, Wielka Brytania, Francja czy Szwecja. Autor analizuje ich politykę, przedstawia ich plany wojenne, motywacje monarchów czy kwestie rozmów pokojowych itp. Przy okazji zaskoczył mnie negatywny stosunek do Fryderyka II, który jawi się nam jako przeciętny władca, bojaźliwy, ze skłonnością do depresji i gwałtownych wybuchów złości, do tego pozbawiony skrupułów i jakichkolwiek norm etycznych.
Książka Franza Szabo, to świetna pozycja dla wszystkich fanów militariów. Do tej pory nie mieliśmy chyba na polskim rynku monografii wojny siedmioletniej, teraz więc na spokojnie można poruszać się w tej kwestii od ogółu do szczegółu.

• Nowożytność
  • XVIII wiek
  • Historia monarchii Habsburgów
  • 🕒 Historia
  • Militaria

Dodaj cytat z książki Wojna siedmioletnia w Europie. 1756-1763.