Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Zabij mnie znów

Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Cykl: Tom Douglas (tom 5) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
Kill Me Again
Ag2S

Kiedy całe twoje okazuje się kłamstwem, komu możesz zaufać? Nic nie przygotowało Maggie na to, że pewnego dnia wróci do domu, a jej mąż Duncan po prostu zniknie, zostawiając ich dzieci zupełnie same. Jego telefon nie odpowiada, a Maggie nie ma pojęcia, co się z nim stało. Potem odkrywa, że nie tylko ona go szuka. Kobieta, która wygląda dokładnie tak jak ona, zostaje brutalnie zamordowana....

Kiedy całe twoje okazuje się kłamstwem, komu możesz zaufać?

Kobieta, która wygląda dokładnie tak jak ona, zostaje brutalnie zamordowana. Wkrótce Maggie zda sobie sprawę z tego, jak mało wie o swoim mężu… Czy powinna mu ufać na przekór wszystkiemu?

źródło opisu: www.wydawnictwofilia.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofilia.pl

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 381

Morderstwa bez daty przedawnienia

Rachel Abbott najpierw szturmem zdobyła pierwsze miejsca list bestsellerów brytyjskiego Amazona i tym samym serca czytelników na Wyspach. Zaraz potem przyszedł czas na kolejne kraje, w tym i Polskę. Dzięki wydawnictwu Filia i serii Filia Mroczna Strona czytelnicy poznali „Obce dziecko”, następnie jego ebookową kontynuację „Dziecko znikąd”, a teraz przyszedł czas na „Zabij mnie znów”. Nadinspektor Tom Douglas i inspektor Becky Robinson powracają, aby rozwikłać kolejną zagadkę kryminalną w zaśnieżonym Manchesterze.

Po wydarzeniach opisanych w „Obcym dziecku” i „Dziecku znikąd” zostały już tylko wspomnienia. Policja w Manchesterze zmaga się z kolejnymi śledztwami, bo przestępcy nie dają o sobie zapomnieć. Do miasta sprowadza się Maggie Taylor, utalentowana prawniczka. Kobieta ma szczęśliwe i uporządkowane życie rodzinne. Kochający mąż, dwójka udanych dzieci. W perspektywie możliwość awansu i lepsze zarobki. Jej życie diametralnie zmienia się jednak, gdy pewnego dnia mąż prawniczki znika w tajemniczych okolicznościach. W tym samym czasie ktoś zabija w mieście kobiety łudząco podobne do Maggie. Przypadek, czy z góry zaplanowana zbrodnia? Czy pani adwokat ma się czego obawiać? W toku śledztwa prowadzonego przez nadinspektora Douglasa wychodzi na jaw, że podobnych morderstw ktoś dokonywał dwanaście lat temu. Tom nie wie jeszcze, że ta sprawa kryminalna dotknie go osobiście.

W kolejnej powieści Rachel Abbott zwolniła trochę tempo akcji na rzecz pogłębienia portretów psychologicznych postaci i pokazania kolejnych etapów śledztwa. Nie jest oczywiście tak, że w „Zabij mnie znów” nic się nie dzieje. Owszem wydarzeń jest sporo, a ostatnie sto stron nie pozwala oderwać się od książki. Autorka przesunęła jednak ciężar fabuły na postaci Toma i Becky, a dzięki temu, że śledztwo zostało powiązane z przeszłością nadinspektora, odsłoniło nieznane fakty z jego życia osobistego. Tym samym, wraz z następną powieścią, czytelnicy poznają kolejne losy Douglasa, a przy okazji również jego partnerki w policji Becky Robinson.

Autorka „Zabij mnie znów” znalazła receptę na wciągającą powieść z pogranicza gatunków, łącząc w jedną całość rasowy kryminał z thrillerem psychologicznym. Intryga w książce jest zawiła, powiązania między bohaterami, ofiarami i wydarzeniami poznajemy stopniowo, nie mając żadnej gwarancji, że postaci do których się przyzwyczailiśmy, dożyją finału. Przez moment można mieć wrażenie, że rozszyfrowało się zagadkę „Kto zabijał”, ale warto przeczytać powieść do końca, bo rozwiązanie kryminalnej intrygi nie jest znów takie proste. Oczywiście można mieć drobne zastrzeżenia co do lekkiej niefrasobliwości Maggie Taylor względem męża, albo że pewnie rozwiązania fabularne wyskakują niczym królik z kapelusza. Z drugiej jednak strony „Zabij mnie znów” to powieść gatunkowa, której nadrzędnym celem jest dostarczenie czytelnikowi rozrywki. A ta jest na bardzo dobrym poziomie.

W mojej ocenie „Zabij mnie znów” jest nawet lepsze od „Obcego dziecka”, powieści, która bardzo przypadła mi do gustu. Podoba mi się, że autorka skupia się nie tylko na kryminalnej intrydze, ale próbuje również mocniej narysować kontury swoich postaci, oczywiście na tyle, na ile pozwala jej konwencja powieści kryminalnej. Najnowsza książka Rachel Abbott to jedna z tych pozycji, na którą warto zarezerwować sobie bardzo długie popołudnie, bo naprawdę trudno oderwać się od jej lektury. A na kolejną powieść trzeba poczekać do stycznia 2017 roku. „Słodkich snów” jest już w zapowiedziach Wydawnictwa Filia.

Tomasz Radochoński

gwiazdka | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

„Zabij mnie znów” to rewelacyjna powieść Rachel Abbott. Akcja rozwija się w coraz bardziej ciekawym kierunku, powieść jest pełna intrygujących zagadek i kiedy autorka podaje rozwiązanie jednej z nich na jej miejsce pojawia się kilka nowych. Całość logicznie powiązana, rozwiązanie sensowne i w pełni do przyjęcia. Abbott pozwala domyślać się pewnych rzeczy, motywów, ale za chwilę zaskakuje czymś nowym. Do tego bohaterowie: znane postaci sympatycznych policjantów, a obok intrygujące i nie zawsze miłe osoby zamieszane w akcje. Książkę czyta się z zapartym tchem, w zasadzie jeśli jest możliwość to jednym ciągiem, lekka narracja, intryga wciągająca, troicie napięcia., odrobina kryminału, sporo psychologii. Dla mnie super.

Wioleta Sadowska | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

"Czy ktoś w ogóle był w stanie naprawdę poznać drugą osobę?".

Wydaje się nam, że dość dobrze znamy osoby, które wybieramy na życiowych partnerów. Lata wspólnej egzystencji, dzieci i zwyczajna codzienność pozwalają nam czuć się względnie bezpiecznie. Na przykładzie książki bestsellerowej autorki księgarni Amazon, okazuje się jednak, że bliskie nam osoby mogą posiadać tajemnice, o których istnieniu nie mamy zielonego pojęcia.

Rachel Abbott to brytyjska pisarka, która została okrzyknięta przez "Guardian" sensacją rynku e-wydawniczego. Autorka pracowała jako dyrektor zarządzający zajmując się mediami interaktywnymi do czasu aż jej firma została sprzedana. Obecnie dzieli swój czas pomiędzy pisaniem, a bytnością w Włoszech, gdzie odnowiła pewną posiadłość. "Zabij mnie znów" to piąty tom cyklu pt. "Tom Douglas".

Pewnego dnia mąż Maggie Taylor zostawia dwoje dzieci w domu, a sam gdzieś znika. Bohaterka próbuje ustalić gdzie podziewa się mężczyzna, tymczasem policja odnajduje zwłoki...

veinylover | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Nie mam pojęcia, czym tu się ludzie tak zachwycają..
Bohaterka Maggie jest tak samo denerwująca, jak wszystkie inne damskie postaci u tej autorki. Jest ona wielbicielką psychopatów i męskich typów MACHO manipulujących kobietami. Według tej autorki wszystkie kobiety są żenującymi idiotkami zapatrzonymi w umięśnione męskie ciało z siłowni, koniecznie powyżej 185cm. Idiotkami nie tylko dlatego. Tylko idiotka może zapewniać synka, że „wszystko będzie dobrze” - znajdując się z nim w samochodzie oprawców. W ogóle ta rola mamusi chrzaniącej do swojego dziecka takie straszne bzdury, to coś nie do zniesienia. To całe co chwilę: „wszystko będzie dobrze” - jest nie do zniesienia. Wszelkie gadki mamusi do swych dzieci są nie do zniesienia. Idiotyczna wycieczka rowerowa - nie do zniesienia. Idiotka skacząca do rzeki za przestępcą, co nieomal doprowadziło do jej utopienia się - to żenada nie do zniesienia. Co drugie zdanie, to zachowanie idiotki. Po pewnym czasie ten idiotyzm w zachowaniu...

Aneta Wiola | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Kolejna bardzo dobra książka brytyjskiej autorki Rachel Abbott. Pisarka udowadnia, że zasługuje w pełni na dobre recenzje. Nazwisko Abbott sprawiło, że będę wyczekiwała z niecierpliwością kolejnych powieści.

Maggie jest szczęśliwą mężatką i matką dwójki dzieci. Pewnego dnia jej życie diametralnie się zmienia, gdy z jej życia znika mąż Duncan. Wkrótce dowiaduje się, że nieobecność męża ma związek z tajemniczym zdjęciem kobiety wysłanym na telefonie komórkowym. Maggie z początku jest przekona, że zniknięcie mężczyzny ma związek z romansem. Wcześniejsze złe przeczucia okazują się pobożnym życzeniem, gdyż okazuje się, że tajemnicza kobieta zostaje zamordowana. Niebawem dochodzi do zniknięcia kolejnych kobiet łudząco podobnych do głównej bohaterki. Co z tym wszystkim ma wspólnego Duncan? Kobieta musi odnaleźć męża, by poznać prawdę.

Powieść Rachel Abbott jest świetnie napisana, łatwo się ją czyta i pochłania czytelnika w całości. Jednak wielkim minusem jest olbrzymia głupota Maggie....

smallangel | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Raz na pewien czas lubię przeczytać tego typu książkę. Z pewnością zapomnę o niej szybko, ale lektura dostarczyła mi wiele przyjemności.
Pierwszych dwieście stron przeczytałam jednym tchem zapominając o całym świecie. Później pojawiło się trochę nieścisłości i zbyt prostych rozwiązań, więc zabawa nie była już tak przednia, jednak całość w dalszym ciągu była przyjemna w odbiorze. Dreszczyk emocji i kilka miłych wieczornych chwil przed snem- cóż więcej wymagać?

Agnieszka | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Moi drodzy, pamiętacie, jak na początku mojej blogowej przygody, recenzując dla Was książkę „Obce dziecko” Rachel Abbott?, pisałam, że ta książka jest tak dobra, że czytając ją, jesteście tak pochłonięci lekturą, że zapominacie o oddychaniu? Otóż dziś, będąc już po lekturze kolejnego tytułu tej autorki, właśnie „Zabij mnie znów” z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że ta pozycja jest jeszcze lepsza od swojej poprzedniczki.

Jej główna bohaterka Meggie jest szanowanym i cenionym adwokatem. Wiedzie spokojne i ustabilizowane życie u boku kochającego męża i ojca dwójki wspaniałych dzieci Duncana. Małżonkowie wspólnie podejmują decyzję, że to właśnie Meggie będzie głównym żywicielem rodziny, podczas gdy mężczyzna zajmie się domem i opieką nad dziećmi, podejmując się tylko dorywczych zleceń jako hydraulik. Wszystko układa się zgodnie z planem do momentu, kiedy pewnego dnia Meggie wraca z pracy do domu, w którym zastaje tylko pozostawione bez opieki dzieci. Jej mąż znika bez...

Anna | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Jak może czuć się ktoś, kto dowiaduje się, że kochana z głębi serca osoba, nie jest tą, za którą podawała się przez 10 lat małżeństwa? Czy odkrytą, druzgocącą prawdę, można wybaczyć w imię miłości?

Kiedy prawniczka - Maggie Taylor wraca pewnego dnia z pracy, w domu zastaje tylko dzieci - 8-letniego Josha i 5-letnią Lily; nie ma ich ojca Duncana, który miał się nimi opiekować. Maggie, początkowo zaskoczona zachowaniem męża, ale potem niemal wściekła na niego za brak jakiejkolwiek informacji, próbuje własnymi siłami ustalić, co się tak naprawdę stało.

W tym samym niemal czasie, na obrzeżach Manchesteru, dochodzi do zabójstwa młodej kobiety. Sprawę przejmuje nadinspektor Tom Douglas. Pewne ślady pozostawione przez zabójcę, przywołują w pamięci Toma morderstwa sprzed 12 lat. Czy rzeczywiście zabójca znów uaktywnił się po tylu latach? Czy podobieństwo ofiary do Meggie oraz Leo - byłej narzeczonej Toma ma coś wspólnego z zaginięciem tej ostatniej?

Książka o kilku splatających się...

filozof | 2017-07-21

A mnie nie wciągnęło,nie czułem żadnego literackiego podniecenia.Podczas czytania,czytałem w ośrodku domu samopomocy.Podczas przerw,szybko się czyta.Ale no,przepraszam.Nie wciąga.Sorry.

Liliowy_bez | 2017-05-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 12 maja 2017

Słów mi brakuje by wyrazić co czuję. Jestem po prostu zniesmaczona. Książka "Zabij mnie znów" to największy gniot jaki czytałam w tym roku. Nawet jedna gwiazdka to za dużo.
Maggie, główna bohaterka, jest prawniczką. I nie zrozumiałe jest dla mnie jak prawniczka, matka, kobieta dojrzała może zachowywać się jak niestabilna emocjonalnie, rozhisteryzowana nastolatka. Żadne jej działanie czy zachowanie nie ma sensu - zaczyna robić jedno, w trakcie się rozmyśla i robi inaczej. I jak prawniczka może być taką krętaczką jaką okazała się ona.
Przez większość lektury nie opuszczało mnie wrażenie, że Pani Abbott nie pisała tej książki na trzeźwo. Bo jak inaczej wytłumaczyć bzdury typu "Była pewna, że nigdy się stąd nie wydostanie, ale znajdzie go, jak tylko będzie miała szansę". Gdzie sens, gdzie logika? A takich "kwiatków" w książce jest sporo. I często musiałam się zastanawiać "co autor miał na myśli".
Poza tym gdzie to zaskakujące zakończenie? W mojej książce go nie było.
Zorientowałam...

Kruczoczarnyblond | 2018-02-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2018

Moje pierwsze spotkanie z serią, jak i z autorką. Jestem mile zaskoczona. Książka jest napisana przystępnym językiem, nie jest przeładowana opisami. Ciekawa historia, zakończenie dające do myślenia. Wydaje mi się, że jak zobaczę na półce w bibliotece ksiązkę tej autorki to z chęcią spróbuje kolejną część.
Pomimo, że to "któraś" z kolei z cyklu , nie przeszkadza to w odbiorze, a historia jest i tak zrozumiała i klarowna.