literatura polska
Ag2S

Błoto grobów, grzechy namiętności i przeszłość, od której nie da się uwolnić. Prywatna detektyw Julia Dobrowolska przyjmuje ryzykowne zlecenie od krakowskiego mafiosa, Waldemara Lindera. Ma zbadać, kto stoi za śmiercią jego córki, dobrze zapowiadającej się modelki. Linder nie wierzy w przyjętą przez policję wersję o samobójstwie. Tymczasem z cmentarza Rakowickiego znikają zwłoki. Świadkiem...

Błoto grobów, grzechy namiętności i przeszłość, od której nie da się uwolnić.

Tymczasem z cmentarza Rakowickiego znikają zwłoki. Świadkiem makabrycznego rabunku jednego z grobów jest właśnie Julia. Śledztwo prowadzi jej były kochanek, inspektor Aaron Goldenthal. Ich drogi znów się przecinają. Wzajemna pomoc okazuje się śmiertelnie niebezpieczna dla obojga. Poszukiwani przestępcy są bardziej wpływowi i przebiegli, niż mogłoby się wydawać.

Do tego Julia musi się zmierzyć ze swoją mroczną przeszłością. Co dzieje się w tym mieście? I jaką osobistą tajemnicę skrywa piękna detektyw z blizną na twarzy?
Śmiała obyczajowo podróż po nieznanych labiryntach krakowskiego piekła.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4109/G...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4109/G...»

Heisenberg | 2017-08-14

Czytelniczą znajomość z Gają Grzegorzewską zacząłem od… „Grobu” - można by tak zażartować, choć to suchar niesamowity. Niejednokrotnie podkreślałem że nie lubię zaczynać danego cyklu czy też serii od środka, jak w tym przypadku. Niestety, nie miałem innej możliwości, gdyż to była jedyna powieść tej Autorki którą udało mi się dostać. Po lekturze mogę powiedzieć, że od „Grobu” zacząłem, ale raczej na nim nie skończę. Książkę czytało się szybciutko, na co na pewno wpływ ma fajny styl pisania Autorki. Prywatny detektyw Julia Dobrowolska stara się rozwikłać sprawę tajemniczego samobójstwa córki krakowskiego mafioso, a oprócz tego mamy policyjne śledztwo z nekrofilią w tle; nietrudno się domyśleć że z czasem obydwie te sprawy się połączą. Grzegorzewska zrobiła to tak, że naprawdę ma to ‘ręce i nogi’. Fajne, nieschematyczne zakończenie też dobrze mówi o Autorce. Co mi się nie podobało, to dość duże natężenie opisów relacji seksualnych głównej bohaterki z jej (chyba?) kochankiem, Aaronem...

książek: 2051
jamczyk | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Mija czas jakiś od historii opisanej w "Topielicy", gdy coraz bardziej samodzielna Julia Dobrowolska wraca z kolejną sprawą, w którą dosłownie wpada. Specyficzny styl autorki, niebanalne pomysły na fabułę, wyraziści bohaterowie, oraz "puszczanie oczka", co jakiś czas do czytelnika, w zupełności wystarczają, by przeczytać "Grób" z przyjemnością.
I najważniejsze, coś się wyjaśnia, a propos fizjonomii pani detektyw.

Mako | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

Mroczny kryminał, penetrujący najgorsze obszary, jakie można wydobyć z człowieka. I to nie tylko z tych "złych". Swoich bohaterów autorka również nie oszczędza, stawiając niejednokrotnie w obszarach granicznych.
Dla osób preferujących eleganckie fabuły i "czyste" zbrodnie, to może być ciężkostrawny kąsek. Gaja Grzegorzewska nie oszczędzała się w użyciu zboczeń i patologii w komponowaniu fabuły. Wręcz okraszała ją hojnie, rzucając pełną garścią różne pedofilie, nekrofilie i kazirodztwa. Jestem mocno znieczulona na takie atrakcje z racji wykształcenia, ale rozumiem że dla wielu osób mógł zostać przekroczony również obszar graniczny dobrego smaku.
Mnie się ten mrok podobał, bo czułam za nim pewien zamysł kompozycyjny, dało się odczuć aluzje do klasyków kryminału noir, filmów takich jak "Sin City", choć nie tylko, a ja lubię takie zabawy z czytelnikiem.
Zalecam ostrożność ;)

Kucu | 2017-07-29
Przeczytana: lipiec 2017

"Grób" jest ostatnią książką z serii o Julii Dobrowolskiej jaką przeczytałam. Na tle pozostałych części jest najlepszą. Julia staje się świadkiem kradzieży zwłok z cmentarza, przez co na swojej drodze znowu spotyka swojego byłego kochanka Aarona. Ponadto pani detektyw zostaje wynajęta przez lokalnego gangstera do zbadania sprawy samobójstwa jego córki. Czy obie sprawy coś łączy? Czy Julia dalej czuje coś do Aarona? W tej części pojawia się postać Profesora, który był kiedyś ważną osobą w życiu Julii. Sama książka nie jest zła. Jednak mam wrażenie, że autorka w jednej serii chciała "upchać" wszystkie dewiacje świata. Po przeczytaniu recenzji kolejnych części odpuszczam sobie tą serię. Nie dam już rady.

Pistacia_Vera | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Przygodę z twórczością pani Grzegorzewskiej zaczęłam od "Betonowego Pałacu" czyli od środka, teraz więc przy okazji wznowienia jej książek nadrabiam czytanie wcześniejszych kryminałów. "Grób" opisuje zdarzenia, które miały miejsce przed historią opisaną we wspomnianym "Betonowym Pałacu". wyjaśnia się, jakie okoliczności doprowadziły do wyjazdu Profesora z Krakowa do ciepłych krajów i jakie stosunki w przeszłości łączyły go z główną bohaterka Julią Dobrowolską. czytając książki Grzegorzewskiej o paskudnym Krakowie doszłam do wniosku, że chyba lubię zagłębiać się w tej miejskiej patologii. bardzo dobrze mi się historie wymyślone przez autorkę czyta, postaci są dziwne ale świetnie opisane. jak zwykle polecam.

Przemo | 2013-03-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 lutego 2013

Bohaterką „Grobu” jest Julia. Julia Dobrowolska. Blond włosa detektyw z blizną na twarzy. Jest też Aaron Goldenthal. Biseksualny inspektor, były kochanek Dobrowolskiej, którego poznała próbując rozwiązać swoją pierwszą poważną zagadkę - Żniwiarza. No i w końcu jest genialna kryminalna zagadka, poobijane mordy, trochę wódki, nadprogramowo wypalone djarumy, i Kraków który już nigdy nie będzie taki sam.

Nastawcie ekspres, zaparzcie kubek porządnej, mocnej kawy i do czytania!

Liza | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Niestety mi się nie spodobała... Zbyt dużo przekleństw, "chorych" relacji, wynaturzeń, czasami wręcz niesmaczna.

Monika | 2013-04-08

Polska literatura kryminalna ma się dobrze, wyjątkowo dobrze! Drżyjcie niedowiarkowie, krytycy odprawiajcie pokutę, czytelnicy radujcie się (a zaraz po wybuchu euforii, radzę wybrać się do księgarń), bo właśnie niedawno, na polskim rynku wydawniczym ukazała się naprawdę świetna powieści kryminalna. „Grób”, bo o tej książce mowa, autorstwa Gai Grzegorzewskiej, jest niezwykłym zjawiskiem na polskiej scenie literackiej, na tyle niezwykłym, że aż trudno uwierzyć, że wyszła spod pióra krajanki (Skandynawowie niech będą czujni!). Dynamiczna akcja, doskonale nakreślone tło obyczajowe, wirtuozeria wątku kryminalnego – a to wszystko w sosie beznadziei polskiej (precyzyjnie krakowskiej), gdzie podział na dobro i zło nie jest podziałem oczywistym. Gdzie antysemityzm, opieszałość policji, bieda i rezygnacja mieszkańców blokowisk to porządek zastany i nie podlegający żadnym zmianom. Dzieło z gatunku noir, gdzie jedyną sprawiedliwą, aczkolwiek daleką od jednoznacznej interpretacji zasad prawa,...

stomek | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Uwaga! Uwaga! Grób wciąga! Należy sobie zarezerwować dzień, bo po przeczytaniu pierwszej strony Grób nie odpuszcza dopóki nie skończysz... I wcale nie chodzi tylko o to "kto zabił" :)

krakauer | 2014-03-16
Przeczytana: 07 marca 2014

Bardzo dobry kryminał. Oczywiście jest kilka błędów i szczegółów które osobiście mi nie pasują, ale generalnie super lektura. Książka jest mocna, brudna i odbiega od typowego kanonu. Dobrze że nie ma w niej pewnej naiwności i idealizmu który wiele kobiet próbuje przemycić w swoich książkach
Wrażenie robią nieszablonowi bohaterowie i skomplikowane relacje pomiędzy nimi, do tego mroczne wątki kryminalne i Kraków w tle. Ale nie Kraków dla turystów z folderów reklamowych, ale Kraków zły, niebezpieczny i tajemniczy. Taki jaki widzą go ludzie którzy w tym mieście zmagają się z szarą rzeczywistością, a nie wycieczki szkolne i zagraniczni turyści.
Po przeczytaniu "Nocy z czwartku na niedzielę" byłem raczej zawiedziony. Ale "Grób" to zupełnie inny, lepszy poziom. Widać postęp. Wszystko bardziej sensowne, realistyczne i ciekawsze.
Bardzo podobała mi się historia blizny i sposób w jaki została przedstawiona. Oprócz tego, wątek i postać Profesora też świetne. Bez tego wszystkiego książka mocno...