Ósme życie (dla Brilki). Tom 1

Okładka książki Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 Nino Haratischwili
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ósme życie (dla Brilki). Tom 1
Nino Haratischwili
8,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Ósme życie (dla Brilki) (tom 1) powieść historyczna
586 str. 9 godz. 46 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Ósme życie (dla Brilki) (tom 1)
Tytuł oryginału:
Das achte Leben
Wydawnictwo:
Otwarte
Data wydania:
2016-05-18
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-18
Data 1. wydania:
2014-09-01
Liczba stron:
586
Czas czytania
9 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375153927
Tłumacz:
Urszula Poprawska
Tagi:
Urszula Poprawska
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Opowieści z przeszłości



3079 113 66

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
3751 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
424
423

Na półkach:

„Zawdzięczam te wersy stuleciu, które wszystkich okłamało i zdradziło” — wyznaje narratorka na początku swojej opowieści. Z jej słowami koresponduje przywołane w charakterze motta gruzińskie przysłowie: „Bywa, że rządzą czasy, nie królowie”. O przekleństwie życia w „ciekawych czasach” opowiada książka „Ósme życie” Nino Haratischiwli.

Historia, prezentowana z punktu widzenia kobiet, przedstawia losy gruzińskiej rodziny Jaszi na tle wstrząsającej historii XX wieku. Rozpoczyna się w pewną mroźną zimę na początku nowego stulecia, gdy na świat przychodzi Stazja, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Tej właśnie rodzinie będziemy towarzyszyć od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową, drugą wojnę światową, stalinowski reżim aż do początku XXI wieku.
„Wojna nie ma ludzkiej twarzy. Ja patrzę na nią oczami kobiet. Kobieta pamięta co innego, inaczej pamięta. Pamięta kolor, zapach, więcej emocji, a mężczyźni czyny, zadania. Mężczyzn od dziecka przygotowuje się do myśli, że może być wojna. Kobiet się tego nie uczy”.
Te słowa Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej dziennikarki i autorki książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” mogłyby stanowić kolejne motto „Ósmego życia”. Haratischwili koncentruje się bowiem na przedstawieniu wizerunków kobiet, wplątanych w sieć historii, którą tworzą mężczyźni. Rolą kobiet jest nie tylko tworzenie i dawanie życia, ale też chronienie go i ratowanie za wszelką cenę. Także za cenę własnych aspiracji, pragnień i marzeń. Gdy mężczyźni biorą do ręki broń, żeby strzelać do ludzi, kobiety usiłują ochronić dom i bliskich. Dorosła Stazja niczym grecka bogini Demeter wyrusza na poszukiwania dziecka, przemierzając samotnie w czas wojennej zawieruchy niebezpieczne tereny Rosji.
Siła miłości matki do dziecka popycha ją do działań, które w obliczu rozgrywających się zdarzeń (wojna na skalę światową) wydają się bezsensowne i szalone, z góry skazane na porażkę. Ten fatalizm zaciąży nad bohaterkami „Ósmego życia”. Wojny, rewolucje i totalitaryzmy XX wieku bezustannie będą zagrażały bezpieczeństwu członków rodziny, zmuszając matki, córki i siostry do udziału w przerażającym spektaklu, którego w sposób nieunikniony stają się częścią. Heroizm tych nietuzinkowych kobiet polega na tym, że z uporem Syzyfa pielęgnują życie w czasach wszechobecnej śmierci. Krzywdzone przez historię, reżim, konkretnych oprawców, odzierane z godności, torturowane i oszpecane, owładnięte strachem o rodzinę – znajdują w sobie siłę, by trwać, zajmować się codziennymi sprawami, troszczyć o dzieci, dom. W czasach, gdy „powietrze w Europie pachniało popiołem”, to na ich barkach spoczywała odpowiedzialność za rodzinę, to one nadawały życiu i światu sens. Na ich temat historia milczy.
„Ósme życie” to przede wszystkim rodzinna saga: zajmująca i barwna historia, przedstawiająca poplątane losy kolejnych potomków wytwórcy czekolady. Smaku dodaje jej nuta realizmu magicznego, przywodząca na myśl „Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza. Znakiem płynności sfer są w powieści duchy, które widuje Stazja. Obie książki przedstawiają wielopokoleniowe dzieje rodzin, nad którymi ciąży klątwa. W „Ósmym życiu” wiąże się ona z wyjątkowo kuszącym napojem czekoladowym, posiadającym niebezpieczne skutki uboczne. Sekretną recepturę – wraz z ostrzeżeniem – wytwórca czekolady przekazuje swojej córce Stazji w noc przed jej ślubem.
Nino Haratischiwli stworzyła panoramiczną powieść, ukazującą cały XX wiek z gruzińskiej perspektywy, która w wielu miejscach pokrywa się z przestrzenią pamięci Polaków. „Ósme życie” z pewnością zadowoli wielbicieli rodzinnych sag, przypadnie też do gustu miłośnikom prozy Marqueza.

„Zawdzięczam te wersy stuleciu, które wszystkich okłamało i zdradziło” — wyznaje narratorka na początku swojej opowieści. Z jej słowami koresponduje przywołane w charakterze motta gruzińskie przysłowie: „Bywa, że rządzą czasy, nie królowie”. O przekleństwie życia w „ciekawych czasach” opowiada książka „Ósme życie” Nino Haratischiwli.

Historia, prezentowana z punktu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 799
  • Przeczytane
    4 399
  • Posiadam
    881
  • Ulubione
    302
  • Teraz czytam
    117
  • 2018
    84
  • 2019
    66
  • Chcę w prezencie
    62
  • Ebook
    34
  • 2020
    32

Cytaty

Więcej
Nino Haratischwili Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 Zobacz więcej
Nino Haratischwili Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 Zobacz więcej
Nino Haratischwili Ósme życie (dla Brilki). Tom 1 Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także