Ósme życie (dla Brilki)

Tłumaczenie: Urszula Poprawska
Cykl: Ósme życie (dla Brilki) (tom 1)
Wydawnictwo: Frankfurter Verlagsanstalt
10 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Das achte Leben (für Brilka)
9783627002084
niemiecki
black0pium

Przejmująca epicka opowieść rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i...

Początek XX wieku. Mroźna zima. Na świat przychodzi Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Wraz ze Stazją i kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszi zanurz się w gąszcz historii najkrwawszego ze stuleci. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn.

"Ósme życie" to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl.

"Powieść Nino Haratischwili uświadomiła mi, że my, Europejczycy, jesteśmy ze sobą ściśle połączeni, że region rozciągający się pomiędzy Tbilisi, Lwowem, Sankt Petersburgiem i Berlinem tworzy właściwie jedną przestrzeń pamięci, że nasze uczucia i mentalność kształtowały się na przestrzeni pokoleń, i wreszcie, że manewrowanie tymi połączeniami wymaga wielkiej delikatności."
Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec

źródło opisu: www.frankfurter-verlagsanstalt.de

źródło okładki: www.frankfurter-verlagsanstalt.de

Koronczarka | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Położyłabym tę książkę gdzieś koło "Doktora Żiwago", w każdym razie na najwyższej półce. Na tle burzliwej historii Związku Radzieckiego, okropności rewolucji i czasów stalinowskich dzieje się życie niepostrzeżenie zmieniające się z idylli w piekło. Bohaterkami są kobiety z rodziny fabrykanta czekolady, a napój ten, choć cudowny, niesie ze sobą nieszczęście. I choć nigdzie autorka nie używa wielkich słów, to w duszy lęgnie się patos, odczucie wielkiej, antycznej tragedii, emocje rozbijające nagromadzony w nas przez życie dystans zaprawiony cynizmem, rozpuszcza się małostkowość i egoizm i wszelkie złe złogi. Bo jest to książka, która umożliwia przeżycie katharsis.

Mała-Mi | 2017-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2017

„Ósme życie” to powieść, która pochłonie Was bez reszty.

To wspaniała, napisana z wielkim rozmachem gruzińska saga z wspaniałymi, pełnokrwistymi bohaterami, na tle najważniejszych wydarzeń historycznych XX wieku.

Wraz z kolejnymi pokoleniami rodziny Jaszich „wędrujemy” przez gruzińskie wybrzeża, Paryż, Berlin i Londyn, przeżywając z bohaterami I wojnę światową, rewolucję bolszewicką, a następnie II wojnę światową i okres stalinowskiego terroru.

Piekło wojny, wielkie namiętności, historie wspaniałe oraz gorzkie. Autorka fantastycznie oddała historię społeczeństwa i klimat tamtych czasów.

Filarem tej powieści są kobiety. Silne, wyjątkowe, wyraziste, zapamiętywalne, nie poddające się, o silnie zarysowanych osobowościach. Kobiety z rodu Jaszi to kunszt i koloryt tej książki. To dzięki nim powieść nie jest tylko kolejną pozycją o wojnie.

„Ósme życie” polecam każdemu. To literatura przez wielkie „L”.

Roman Dłużniewski | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Przepiękna, poruszająca opowieść.

Przywykliśmy do patrzenia na koszmar ubiegłego wieku przez pryzmat naszych, polskich doświadczeń. Ewentualnie czytujemy autorów anglosaskich, niemieckich, rosyjskich. A teraz dostałem do rąk powieść napisaną przez Gruzinkę.
Jak wyglądał ten znany nam koszmar z innej, tak dalekiej od nas strony.
Okazuje się, że odczucia, dramaty, tragedie były bardzo podobne. Szczęśliwa, kochająca się rodzina staje w obliczu niewyobrażalnego zła.
Krótka chwila radości po uzyskaniu własnego państwa zamienia się w koszmar. Państwa nie ma. Jest sowiecka republika. Mnożą się cudaczne oskarżenia, ludzie znikają bez śladu. Nad wszystkim jest on. Nowy Bóg.
A w Gruzji jego sługus. Chyba najczarniejsza postać tego koszmaru. Jak przetrwać ? Jedni ochoczo wstępują do służby nowego cara, inni się buntują. Jedni i drudzy przegrają. W 1941 roku naprzeciwko siebie stają dwa obłąkane potwory. I koszmar trwa dalej. Po 1945 roku niewiele, a właściwie nic się nie zmienia. I tzw....

Perzka | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Nica Jaszi urodzona w 1973 roku , w pobliżu Tibilisi jest główną narratorką powieści „Ósme życie” Obecnie Nica mieszka w Berlinie.
Początek powieści jak dla mnie chaotyczny, dziwny. Narratorka relacjonuje fakty jakby z dwóch miejsc naraz. Zdania są bardzo długie, złożone, często występują w nich powtórzenia.
Wygląda to jak testament napisany dla 12-letniej siostrzenicy Brilki, która będąc na występach z grupą taneczną w Amsterdamie, postanawia uciec do Wiednia. Tam chce odnaleźć dokumenty dotyczące praw autorskich piosenek siostry jej pradziadka.

Spokój i harmonia nastąpiła dopiero, gdy zaczęłam czytać pierwszy rozdział. Tutaj zaczyna się opowieść o Anastazji Jaszi jej siostrach i ojcu fabrykancie czekolady. Czekolady najbardziej znakomitej na świecie, której przepis był niezwykle cenny i trzymany w tajemnicy. Czekolady w smaku, której można było się zatracić.

„Ósme życie „ dla mnie to powieść zupełnie inna.
Z jednej strony fascynująca, z drugiej strony troszkę męcząca....

allison | 2016-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2016

"Ósme życie" to piękna, wzruszająca i głęboka saga, której akcja rozgrywa się w Gruzji na tle ważnych wydarzeń historycznych XX wieku - obu wojen światowych, rewolucji bolszewickiej, okresu stalinowskiego terroru i pierwszych lat po śmierci Generalissimusa.
Wszystkie te zdarzenia znacząco wpływają na losy dobrze sytuowanej rodziny, zmieniając nie tylko jej status społeczny i materialny, ale prowadząc także do bolesnych i trudnych wyborów oraz do niejednej tragedii.

Najbardziej doświadczone przez wielką historię są kobiece bohaterki. Każda z nich to ciekawa i złożona osobowość, której perypetie śledzi się z zapartym tchem i z wielkimi emocjami.
Autorka jawi się nie tylko jako znawczyni ludzkiej duszy i mistrzyni w portretowaniu głównych bohaterów. Nawet drugoplanowe i epizodyczne postacie mają tu swoje historie, ich losy przedstawione są w pasjonujący sposób, który sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury.
Ten bogaty kalejdoskop historycznych i fikcyjnych bohaterów składa...

kryminalnakuchnia | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Perełki

"ÓSME ŻYCIE"- NIE MA CO DŁUŻEJ ZWLEKAĆ, TRZEBA KONIECZNIE PRZECZYTAĆ!!!

"Ósme życie" Nino Haratischwili dość długo leżała na jednej z moich półek, zanim podjęłam ostateczną decyzję o jej przeczytaniu.

W mojej głowie ciągle pojawiały się obiekcję, czy oby na pewno ten gatunek będzie dla mnie odpowiedni i czy saga rodzinna, mająca ponad pięćset stron, będzie tym, czego szukam i co mnie zainteresuje.

Jak się później okazało, moje sceptyczne podejście zostało wynagrodzone z nawiązką, ponieważ Nino Haratischwili wciągnęła mnie w wielopokoleniowy wir wydarzeń.

Nie spodziewałam się, że "Ósme życie" zawładnie moim życiem na trzy dni.
Nie dało rady się oderwać, bo losy bohaterów niejednokrotnie przyprawiały mnie o wypieki na twarzy i głośniejsze bicie serca.

Historie przedstawione przez autorkę, były wręcz perfekcyjnie utkane, niczym pajęcza sieć.

Piękna, wielopokoleniowa opowieść z historią w tle. Pełna emocji i słodko gorzkich doświadczeń. Fantastyczna opowieść o kobietach...

Elżbieta | 2017-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2017

To cudowna saga rodzinna gruzińskiego rodu JASZI.
Jak potoczyłyby się losy głównych bohaterów, gdyby nie wojny i polityka?.
To dzieje rodziny na przestrzeni kilku pokoleń wpisane w historie całego stulecia, które wszystkich okłamało i zdradziło. Represje lat 30 dwudziestego wieku zwaliły się na Gruzję z niezwykłym okrucieństwem. Na porządku dziennym były tortury, rozstrzeliwania bez sądów, mordowania potencjalnych wrogów. Temu światu pełnego przemocy i brutalności bogata rodzina Jaszi musiała stawić czoła. Wikła się więc w te straszne wydarzenia. Jest zmuszona zaakceptować tę niechcianą rzeczywistość. Może tez postawić się i poddać represjom i być zmiażdżonym przez totalitarny reżim. Na przestrzeni lat widać, że każdy z członków rodziny inaczej reaguje na zachodzące zmiany. Mamy zmiażdżone życie, utratę tożsamości, rezygnację z marzeń i planów , mamy błyskawiczne kariery polityczne, sukcesy za sukcesami. Chcąc żyć, muszą przystosować się wbrew sobie do nieakceptowalnej...

Kiwi_Agnik | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Bardzo dobra, wielopłaszczyznowa i monumentalna powieść, która porywa czytelnika w niezwykłą podróż w czasie, dotyka najczulsze struny wrażliwości i otwiera to, co zamknięte.

"Ósme życie" to także "wędrówka" przez różne kraje, ale nade wszystko to ogromny wachlarz emocji rozpostarty na przestrzeni najtrudniejszych czasów - czasów Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej, opisany tak rzetelnym językiem, że nic tylko czytać, czytać i czytać...

Są momenty znudzenia, ale są krótkotrwałe i nie mają wpływu na odbiór całości.
Dawno nie czytałam tak ciekawej książki historycznej, więc warto było odsapnąć od moich ukochanych powieści kryminalnych.

Polecam!!!

Alicja | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

"Zbyt wiele dobrego może prowadzić do zła" (str 79)
Wielopokoleniowa saga gruzińskiego fabrykanta czekolady z jego tajemnym przepisem jako remedium na wszystko, kojące ból, rany, uzależniające i przynoszące nieszczęście. Napisana pięknym, obrazowym językiem z wyrazistymi postaciami ze swoimi dramatami, wątpliwościami, rozdarci wewnętrznie, usiłujący sprostać codziennemu życiu coraz bardziej zagmatwanemu. O losach swoich przodków opowiada jedna z przedstawicielek młodszego pokolenia kierując je do swojej siostrzenicy.Z jej opowieści przebija smutek, gdyż dzieje jej przodków nie były szczęśliwe. Każdy z nich doświadczył jakiejś tragedii i nieszczęścia, a radość trwała zbyt krótko by się można było nią nacieszyć. Wydarzenia z przeszłości stawały się zaczątkiem lawiny tragicznych wydarzeń w przyszłości. Głównym winowajcą tego stanu rzeczy były czasy w jakich przyszło im żyć, a w szczególności okres II Wojny Światowej i okres po niej za czasów Stalina. Również ciężkie lata dwudzieste...

kajsa | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

"To my decydujemy,co chcemy pamiętać,a co nie.Czas nie ma z tym nic wspólnego.Jest obojętny."

Wielka literatura.Rodzinna saga napisana przez jedną z najmłodszych jej przedstawicielek dla jeszcze młodszej siostrzenicy Brilki.
Historia rodziny Jaszich rozpoczyna się tuż przed wybuchem Rewolucji Październikowej,kończy w 1956r.W pierwszym tomie poznajemy losy Anastazji,prababki narratorki,jej siostry Kristine oraz dzieci Anastazji,Kostii i Kitty.Wszystko odbywa się na tle burzliwych wydarzeń,których niemało doświadczyła wówczas Gruzja.
Nino Haratischwili zachwyciła mnie swoim stylem,kreacją bohaterów,szczególnie kobiet z rodziny Jaszi.Każda z nich to wyjątkowa osobowość.Są silne,niezłomne,niepoddające się przeciwnościom losu.
Chwile z książką "Ósme życie" były dla mnie pięknym czasem.