Grimm City. Wilk!

Okładka książki Grimm City. Wilk! Jakub Ćwiek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Grimm City. Wilk!
Jakub Ćwiek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Grimm City (tom 1) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Grimm City (tom 1)
Inne

Baśń w klimacie noir

Bradzo zabawnie ekscytująca interpretacja czerwonego kapturka. Polecam

Bradzo zabawnie ekscytująca interpretacja czerwonego kapturka. Polecam

Infantylna opowiastka dla przedszkolaków.

Infantylna opowiastka dla przedszkolaków.

Niezła książka. To taki czarny kryminał w świecie urban fantasy, trochę w klimatach noir - klimat śpiewania jazzowych szlagierów w klubach, jeżdżenia po mieście, brudnych glin lub przynajmniej tych skłonnych do ubabrania się niedozwolonymi czynami w myśl "cel uświęca środki". A jak się prezentuje jako powieść?

Tak, jak już napisałem - nieźle. Sprawa jest całkiem ciekawa i wielowątkowa. Dochodzi do tego, że początkowo skupiamy się na nieco innej odnodze śledztwa, po czym okazuje się, że należy spojrzeć na coś innego. To skutkuje jedną wadą, jaką bym wskazał - czasem wkrada się lekki chaos i mam wrażenie, że autor chciał tak pogmatwać wszystko, że trochę przesadził. Jednak może to tylko moje wrażenie - rozwiązanie na końcu jest, tylko mam wrażenie, że tak jakby niektóre wątki zostały niewykorzystane. Być może były szykowane na drugą część, ale powstało lekkie uczucie niedosytu. Tak jakby część wątków była niepotrzebna, choć każdy niby prowadził do finału. Z kolei mam wrażenie, że trochę nie wykorzystano kwestii baśni braci Grimm lub nie wychwyciłem wszystkich nawiązań.

Sam klimat to kwestia gustu, więc tego nie oceniam (czarny kryminał to akurat nie moja bajka),natomiast ciekawie wypada miasto. Autor opisał je całkiem dokładnie, skupiając się nie tylko na dzielnicach, ale też historiach związanych z danymi zakątkami. I mimo że to dobry zabieg, budujący klimat, to jednak muszę dodać drugą małą wadę - czasem te opisy są zbyt dokładne i być może jest ich za dużo. Nie dotyczy to zresztą tylko opisów miasta, ale ogólnie, także bohaterów. Bywały fragmenty, które nieco mi się dłużyły i na szczęście po chwili następowała ciekawa akcja.

Tak przy okazji - opis świata (a właściwie miasta) skojarzył mi się bardzo z serią "Nibynoc". Wiem, że to nie mogła być inspiracja ze względu na podobną datę pojawienia się książek na rynku, ale zabawne jest to, jak motyw w jednym dziele można odnaleźć w drugim.

Co do akcji, to ta jest całkiem dynamiczna, a bohaterowie nie patyczkują się w środkach. Dlatego ta książka się trzyma i jest dobra. Może nie bardzo dobra, ale miło można spędzić przy niej czas.

Tak, jak już napisałem - nieźle. Sprawa jest całkiem ciekawa i...

Mroczny kryminał, w wykreowanym przez Ćwieka mieście. Jak dla mnie bardzo ciekawa pozycja, nie mogłem się nawet doczekać drugiej części, co najlepiej świadczy o tym, że książka wciąga w swój świat.

Suchy kotlet w przepysznej panierce. Tzn. fabularna nuda w bardzo klimatycznej noirowej oprawie.

Podobał mi się język, ponury klimat, przyjemnie skonstruowany świat. Czytając, czułam się trochę tak, jakbym oglądała stary, noirowy film. Nie do końca podoba mi się przedstawienie kobiet (chciałabym, by był to zabieg celowy, oddający sposób patrzenia na kobiety w typowych dla gatunku czasach),odczuwałam też nadmiar bohaterów (którzy w większości nie wzbudzali mojej sympatii i trudno było im kibicować). Ale ogólnie nawet-nawet.

Owa pozycja Ćwieka w porównaniu z moimi poprzednimi przeczytanymi wypada dość ciężko. Poziom wbicia w fabułę jest dość wysoki i po 1 odbiciu musiałam na chwilę przerwać czytanie i wrócić do początku jeszcze raz. Ogólnie po przeczytaniu nie czuję jakiegoś przywiązania do nikogo, chociaż jedna scena mnie zszokowała. Ale na pewno zaraz się zabiorę za drugą część by trochę rozjaśnić kilka rzeczy i być na bieżąco/świeżo z fabułą.

Książka niezwykle klimatyczna, ale jednak dość przeciętna. Niczym mnie nie zaskoczyła, nie przykuła też mojej uwagi i nie zawładnęła moją duszą. Jak na pierwsze spotkanie wypada średnio, ale jestem zaintrygowana i na pewno przeczytam drugi tom i być może sięgnę po inne książki autora, bo pióro ma przyjemne :)

Niesamowicie klimatyczna historia. Porządny kryminał noir, ciężki, brudny i mroczny, z wplecionymi w niego motywami z baśni i bajek – jednak to jak one są wplecione! Ćwiek świetnie bawi się ich konceptami i nawiązuje do nich, super wyłapywało się te wszystkie smaczki. Odkrywanie tego świata, poznawanie jego bohaterów i ich często trudnych sytuacji... czyta się to jednocześnie przyjemnie i ciężko. Na pewno jednak jest to oryginalna i nietuzinkowa pozycja, z ciekawą fabułą i kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji (a do tego pięknie wydana, taki plus dla okładkowych srok).

Książki Ćwieka zawsze mnie denerwowały, pomysły tak jakby stworzone dla mnie, ale wykonanie odrzucało. Po przeczytaniu kliku miałam wrażenie, że autor po prostu inaczej pisać nie potrafi (taki ma styl i już),więc Grimm City przyjemnie mnie zaskoczyło.
Sama książka to kryminał dziejący się w mrocznym mieście wyrosłym na ciel olbrzyma, a bajki braci Grimm są tu religią. Nie ma tu nic z cukierkowości za to są morderstwa, porachunki gangów, przekupni policjanci i brutalna sprawiedliwość a w samym środku nauczyciel muzyki.

• 2016
  • Kryminał