Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848

Tłumaczenie: Michał Ronikier
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Phantom Terror. The Threat of Revolution and the Repression of Liberty 1789–1848
historia
Lukez

Kto winien jest WSZYSTKIEMU? Jakobińscy rewolucjoniści, iluminaci, masoni, polscy spiskowcy, bolszewicy lub reakcjoniści, terroryści… Od wielu pokoleń państwa Zachodu walczą z prawdziwymi i urojonymi zagrożeniami. Rządy straszą swoich obywateli wizją wyjścia z cienia sił, które zburzą nasz spokój i porządek. Krok po kroku ograniczają nasze wolności, inwigilując, a w ostateczności – sięgając...

Kto winien jest WSZYSTKIEMU?

Jakobińscy rewolucjoniści, iluminaci, masoni, polscy spiskowcy, bolszewicy lub reakcjoniści, terroryści… Od wielu pokoleń państwa Zachodu walczą z prawdziwymi i urojonymi zagrożeniami. Rządy straszą swoich obywateli wizją wyjścia z cienia sił, które zburzą nasz spokój i porządek. Krok po kroku ograniczają nasze wolności, inwigilując, a w ostateczności – sięgając po rozwiązania siłowe. Kiedy to się zaczęło i jakie wynikają z tego nauki?

Adam Zamoyski, znakomity znawca XIX-wiecznej historii, jako pierwszy opisuje genezę i pierwsze dziesięciolecia wojny europejskich władców z widmem terroru rozpętanego przez buntowników. Od rewolucji francuskiej do Wiosny Ludów, autor prowadzi nas przez historię wielkiego zderzenia sojuszu konserwatywnych dworów monarszych z walczącymi o wolność społeczeństwami i narodami Europy oraz opisuje obsesyjne lęki monarchów przed siłami dążącymi do zagłady cywilizacji tronu i ołtarza.

To przede wszystkim historia klęsk – zarówno autentycznych powstańców i rewolucjonistów, jak i władców kontynentu, którzy swoimi opresyjnymi działaniami przyspieszyli własny upadek, a w dłuższej perspektywie doprowadzili do największych tragedii dwudziestego wieku.

Ta opowieść miejscami przeraża, ale również wywołuje śmiech, a na pewno w atrakcyjny sposób uzmysławia, jak współczesne państwa ewoluowały dzięki poszerzaniu narzędzi kontroli nad obywatelem.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3707/U...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3707/U...»

Leehoo | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Dzieło wielkiej erudycji, talentu pisarskiego i pracowitości. Jak zwykle przy lekturze książek Adama Zamoyskiego, zostajemy przeniesieni w czasie. Ludzie, ich mentalność, zapach czasów, wydarzenia od podszewki, motywacje, przyczyny, teorie spiskowe, tajne policje, obsesje i obłędy rządzących. Bezgraniczny cynizm władzy, tragizm, ale i groteskowość dziejów ludzkich. Mnóstwo niewiarygodnie brzmiących informacji o prawdziwych powodach historycznych zdarzeń. Istna encyklopedia ludzkiego szaleństwa. A gdzieś w tle rysuje się panorama bezmiaru cierpień, złudzeń, daremnych usiłowań i marzeń szarych ludzi i ich zapomnianych, niepotrzebnych żywotów.

Arek | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników historii, ale nie tylko. W zasadzie powinien ją przeczytać każdy kto interesuje się współczesnym życiem społeczno-politycznym. Autor opisuje lata 1789-1848. Od Rewolucji Francuskiej do Wiosny Ludów.
W zasadzie tytuł mówi o wszystkim bo książka traktuje o urojeniach. Urojeniach ówczesnych władców i decydentów na temat prawdziwych i domniemanych spisków mających, w ich mniemaniu, obalić legalne rządy. Więcej jest tych domniemanych, a nawet jeśli były spiski prawdziwe to w wyobraźni decydentów nawet te małe i niewiele znaczące urastały do rangi: "za chwilę zamach stanu".
Temat prawdziwie współczesny stąd autor nie omieszkał nawiązać do dzisiejszych prób ograniczania swobód obywatelskich przez rządy demokratyczne, zwłaszcza USA.
Książka to również wspaniały portret głównych autorów ówczesnej sceny politycznej, z nich chyba największym był Klemens Metternich; mam jednak jeszcze cara Aleksandra, cesarza Franciszka i plejadę władców...

Pio | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 czerwca 2017

7,5/10

Pawello | 2017-04-09

Bardzo ciekawie napisana książka i treściwa. Gratka dla miłośników...służb specjalnych, spisków i historii! Moim zdaniem, jest to jedna z najlepszych jeśli nie najlepsza historyczna jaką czytałem w ostatnich miesiącach.

Indywiduum | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Doskonała książka opisująca polityczny (choć nie tylko) klimat Europy po rewolucji francuskiej aż do wiosny ludów w sposób tak uporządkowany, a wręcz prozaiczny, że aż perfekcyjny.

Chociaż wydanie sprawia wrażenie przerostu formy, bo faktycznie jest cegłowate, a litery są wielkie jak czoło cara Aleksandra, to "Widmo rewolucji" zasługuje na swoją imponującą wielkość ze względu na treść i wielką pracę autora.

anetapzn | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Przyznam się, iż rozpoczynając lekturę tej książki oczekiwałem czegoś diametralnie różnego od tego, co oferuje autor. Absolutnie nie oznacza to, iż oczekiwałem czegoś lepszego. W przypadku tego autora i historyka, nie ma o czymś takim mowy. Adam Zamoyski, to Adam Zamoyski i obojętnie, jaką tematyką zajmie się w swojej książce, wiadomo, iż będzie to pozycja mistrzowsko, dokładnie, merytorycznie napisana. Nie inaczej jest z Urojonym widmem rewolucji.
Choć ramy czasowe w jakich porusza się autor to lata 1789-1848, czyli okres od jednego wielkiego wydarzenia historycznego do innego, od Rewolucji Francuskiej do Wiosny Ludów, to tematyka będąca osią książki jest jak najbardziej aktualna, także teraz (a może przede wszystkim) w 2016 roku.
Zamoyski zajmuje się bowiem rezygnacją (dobrowolną lub nie) z części (całości) swobód obywatelskich, przywilejów lub wolności w ogóle, w imię bezpieczeństwa oraz występującym w tym kontekście strachem ludzi przed wojną, rewolucją, śmiercią. Sami...

Kasiek m | 2016-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2016