Okładka książki Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848 Adam Zamoyski
Adam Zamoyski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Phantom Terror. The Threat of Revolution and the Repression of Liberty 1789–1848
Wydawnictwo Literackie
2016-02-01
2016-02-01
Michał Ronikier

Czyta się prawie jak powieść.

Czyta się prawie jak powieść.

Dzieło wielkiej erudycji, talentu pisarskiego i pracowitości. Jak zwykle przy lekturze książek Adama Zamoyskiego, zostajemy przeniesieni w czasie. Ludzie, ich mentalność, zapach czasów, wydarzenia od podszewki, motywacje, przyczyny, teorie spiskowe, tajne policje, obsesje i obłędy rządzących. Bezgraniczny cynizm władzy, tragizm, ale i groteskowość dziejów ludzkich. Mnóstwo niewiarygodnie brzmiących informacji o prawdziwych powodach historycznych zdarzeń. Istna encyklopedia ludzkiego szaleństwa. A gdzieś w tle rysuje się panorama bezmiaru cierpień, złudzeń, daremnych usiłowań i marzeń szarych ludzi i ich zapomnianych, niepotrzebnych żywotów.

Ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników historii, ale nie tylko. W zasadzie powinien ją przeczytać każdy kto interesuje się współczesnym życiem społeczno-politycznym. Autor opisuje lata 1789-1848. Od Rewolucji Francuskiej do Wiosny Ludów.
W zasadzie tytuł mówi o wszystkim bo książka traktuje o urojeniach. Urojeniach ówczesnych władców i decydentów na temat prawdziwych i domniemanych spisków mających, w ich mniemaniu, obalić legalne rządy. Więcej jest tych domniemanych, a nawet jeśli były spiski prawdziwe to w wyobraźni decydentów nawet te małe i niewiele znaczące urastały do rangi: "za chwilę zamach stanu".
Temat prawdziwie współczesny stąd autor nie omieszkał nawiązać do dzisiejszych prób ograniczania swobód obywatelskich przez rządy demokratyczne, zwłaszcza USA.
Książka to również wspaniały portret głównych autorów ówczesnej sceny politycznej, z nich chyba największym był Klemens Metternich; mam jednak jeszcze cara Aleksandra, cesarza Franciszka i plejadę władców angielskich, niemieckich i francuskich.
Książka z kategorii mocno pouczających dlatego jeszcze mocniej zachęcam do lektury!

7,5/10

7,5/10

Doskonała książka opisująca polityczny (choć nie tylko) klimat Europy po rewolucji francuskiej aż do wiosny ludów w sposób tak uporządkowany, a wręcz prozaiczny, że aż perfekcyjny.

Chociaż wydanie sprawia wrażenie przerostu formy, bo faktycznie jest cegłowate, a litery są wielkie jak czoło cara Aleksandra, to "Widmo rewolucji" zasługuje na swoją imponującą wielkość ze względu na treść i wielką pracę autora.

Przyznam się, iż rozpoczynając lekturę tej książki oczekiwałem czegoś diametralnie różnego od tego, co oferuje autor. Absolutnie nie oznacza to, iż oczekiwałem czegoś lepszego. W przypadku tego autora i historyka, nie ma o czymś takim mowy. Adam Zamoyski, to Adam Zamoyski i obojętnie, jaką tematyką zajmie się w swojej książce, wiadomo, iż będzie to pozycja mistrzowsko, dokładnie, merytorycznie napisana. Nie inaczej jest z Urojonym widmem rewolucji.
Choć ramy czasowe w jakich porusza się autor to lata 1789-1848, czyli okres od jednego wielkiego wydarzenia historycznego do innego, od Rewolucji Francuskiej do Wiosny Ludów, to tematyka będąca osią książki jest jak najbardziej aktualna, także teraz (a może przede wszystkim) w 2016 roku.
Zamoyski zajmuje się bowiem rezygnacją (dobrowolną lub nie) z części (całości) swobód obywatelskich, przywilejów lub wolności w ogóle, w imię bezpieczeństwa oraz występującym w tym kontekście strachem ludzi przed wojną, rewolucją, śmiercią. Sami przyznacie, w kontekście tego co aktualnie dzieje się w Polsce, Europie, na świecie, kwestia ta jest niezwykle aktualna.
Książka nie omawia wydarzeń, przebiegu ani Rewolucji Francuskiej, ani Wiosny Ludów. Podaje za to w ich kontekście obawy, czyny ludzi, do czego one doprowadziły, śledzi, omawia skutki, przyczyny. Rozważa także kwestie, które z w/w wydarzeń położyły podwaliny pod nowoczesną Europę, z innym ustrojem, zasadami, etc, jak i dlaczego do tego doszło. Zastanawia się także, czy nowo powstały ład był tym czego oczekiwano i dlaczego.
Zamoyski zajmuje się wieloma europejskimi krajami, jednak najwięcej uwagi poświęca on Austrii, Wielkiej Brytanii i Rosji. Dlaczego? Częściowo łatwo to sobie wytłumaczyć bazując choćby na podstawowej wiedzy historycznej. Inne powody poznacie w trakcie lektury książki.
Książka zmusza do myślenia, i to w trakcie lektury. Położony nacisk na w/w kraje, uzasadnienie Zamoyskiego, kwestie, które przedstawia, wnioski, które wysnuwa są ciekawe, niektóre zaskakujące, z kilkoma trudno mi się zgodzić, ale nie zmienia to faktu, iż jest to niezwykle wartościowa, niebanalna pozycja.
Warto książkę przeczytać nie tylko w kontekście zrozumienia przyczyn, mechanizmów tego co się dzieje teraz, ale także w kontekście poznania europejskiej sytuacji politycznej i społecznej, która miała miejsce tuż przed rozbiorami Polski, pamiętając o smutnym końcu Powstania Listopadowego.

Bardzo ciekawie napisana książka i treściwa. Gratka dla miłośników...służb specjalnych, spisków i historii! Moim zdaniem, jest to jedna z najlepszych jeśli nie najlepsza historyczna jaką czytałem w ostatnich miesiącach.

• XIX wiek
  • historia
  • Nie posiadam
  • Historia (wiek XIX)

Adam Zamoyski Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848 Zobacz więcej