Święte szaleństwo. Romantycy, patrioci, rewolucjoniści 1776-1871

Holy madness
Rewolucja Francuska, romantyzm
historia
Patrycja

Od strzałów, które rozpoczęły wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przez powstania (polskie i greckie) i Wiosnę Ludów, aż po zmierzch Komuny Paryskiej – Adamowi Zamoyskiemu udało się odtworzyć żywy obraz epoki rewolucji, która przewartościowała światopogląd Europy i z której wyłoniły się nowoczesne narody - w takiej postaci, jaką przyjęły w XX wieku. To także pasjonująca książka o...

To także pasjonująca książka o romantycznych indywidualistach: artystach, pisarzach, publicystach, arystokratach i nuworyszach, czyli właśnie tych, którzy „własnoręcznie” ten świat „przewracali”. Tytułowi święci szaleńcy to m.in. Lafayette, Garibaldi, Mickiewicz, Byron i Bakunin.

Zamoyski doskonale wie, że przypisanie całej mocy rewolucyjnego żaru „prostemu ludowi” jest uproszczeniem. Omijając tę mieliznę, kładzie nacisk na specyficzną dla tamtego okresu wrażliwość elit i jej oczekiwania. Opowiada o Oświeceniu i kryzysie starej religii. Oraz o patriotyzmie, który stał się religią nowoczesnego świata.

Adam Zamoyski oddał historii prawdziwą przysługę. W tej prowokującej książce odkrył wagę religijnego impulsu w dziele rewolucji i budzeniu się nacjonalizmu. (…) Powołuje przy tym do życia egzotyczny zestaw fanatyków, awanturników, poetów i myślicieli. - „Spectator”

Zamoyski w zadziwiający sposób rozwija wiele myśli, pokazując jak patriotyzm zastępuje religię oraz to, jak później ten rewolucyjny patriotyzm rodzi faszyzm i komunizm. - Antony Beevor

Ambitne, niepokojące i skłaniające do myślenia… Parada bohaterstwa i szaleństwa tworzy wciągający spektakl. - „Sunday Telegraph”

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2015

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Pozycja jest niezwykle interesująca. Przedstawia sto lat epoki romantyzmu, świętej i szalonej wiary w wolność, równość i braterstwo. Ponadto przedstawia nam pełną plejadę rozentuzjazmowanych bojowników Sprawy i niezauważalnie wciąga czytelnika w nurt wydarzeń.
Zamoyski w swoim monumentalnym dziele o epoce romantycznych rewolucji nie uniknął niestety kilku, moim zdaniem, poważnych błędów, które popełniają historycy przy pisaniu książek. Przy opisach zdarzeń autor nie wyrzuca z siebie potoku dat, ale za zalewa czytelnika potokiem nazwisk, które nic mu nie mówią i które niewiele wnoszą do całości. Do tego krótka biografia nowej postaci i nagle trzeba zaglądać parę stron wcześniej, żeby wiedzieć, na jakim etapie jest kolejna rewolucja.
Jeśli chodzi o pozostałe składowe książki historycznej to jestem pod wrażeniem zachowanej równowagi. Autor znalazł złoty środek pomiędzy relacjonowaniem faktów, a ich komentowaniem. Dzięki temu czytelnik dostał realną szansę zrozumienia fenomenu...

sawraf | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

"Święte szaleństwo" jest opowieścią o stuleciu walk romantycznych wojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne ludów Europy i obojga Ameryk. Książka zaczyna się wraz z podróżą La Fayette'a do Ameryki, a kończy krwawym stłumieniem Komuny Paryskiej. Zaludniają jej karty barwne postacie, których łączyła żarliwa wiara w świętą sprawę, dla której nierzadko oddawali życie z uśmiechem na ustach, jak choćby Józef Hauke-Bosak, który poległ w bitwie z Prusakami pod Dijon. Nie jest przypadkiem, że nazwy poszczególnych rozdziałów mają silnie religijne zabarwienie, przywodzące na myśl drogę krzyżową. Istotnie, XIX-wieczny romantyzm był naturalną konsekwencją oświecenia, które wygnało transcendencję poza nawias życia społecznego, pozostawiając duchowość kilku pokoleń Europejczyków i Amerykanów na pastwę immanentnych religii liberalizmu, nacjonalizmu i socjalizmu. Właśnie ten religijny szał kazał rewolucjonistom nieść płomień nowej wiary niczego nieuświadomionym narodowo i społecznie...

Gedpoz | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

Książka stanowi dla mnie mimo wszystko spory zawód. Wydaje się, że niby pomysł jest super i koncepcja pasuje ponieważ z jednej strony mamy autora, który potrafi pisać o historii w ciekawy i przystępny sposób oraz z drugiej niezwykle intrygujący temat. Coś jednak tutaj nie zagrało, a może po prostu za dużo się spodziewałem. Fakt, że książkę męczyłem niespotykanie długo i przeczytałem ją tylko dlatego, że nie mam w zwyczaju nie doczytywać książek. Zabrakło chyba dobrej koncepcji na poprowadzenie głównego tematu książki, bo o ile losy różnych bohaterów czy zdarzeń historycznych są intrygujące to całość jakoś się rozchodzi, za dużo filozoficznych refleksji czy przemyśleń, które nic nie wnoszą a służą chyba tylko i wyłącznie podbijaniu liczby stron. Mimo wszystko to ciągle Zamoyski więc czyta się to i tak nieźle ale jak macie na oku inna książkę historyczną to ją wybierzcie.

olo | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Dobra książka na te czasy. Dobrze pokazuje korzenie i - głównie wady - rewolucyjnego szału, interesowność i słabości reformatorów,wizjonerów,"demokratów" podczas gdy przeciętny człowiek (Polly Leiton z ostatniego rozdziału) chce po prostu spokojnie żyć i wojny, rewolucje, wydumane reformy ma po prostu gdzieś. "Nikt nie ma prawa mieszać się do spraw innych ludzi, chyba że chodzi o ocalenie pokoju i uniknięcie przelewu krwi" to słowa Leiton. Z drugiej strony to obraz siły oddziaływania wybitnej jednostki na społeczeństwo. Bez aktywności Garibaldiego nie byłoby zjednoczonych Włoch, inna sprawa że okoliczności polityczne mu sprzyjały.
Warto przeczytać, choć nazwisk i zdarzeń może jest w tej książce za dużo

grace | 2017-05-04

Opisany okres między 1789-1848. Dużo informacji jednak czyta się bardzo ciężko. Mega nuda-zabrakło pomysłu jak przedstawić fakty w ciekawy sposób. Totalne zaskoczenie, bo tego samego autora "Rok 1812 Wojna z Rosją" jest świetne.

LadyBlackCat | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Dawno nie miałam w ręce książki, którą czytałoby się tak bardzo ciężko, a zarazem tak mądrej.Generalnie rzecz biorąc pod pojęciem tytułowego świętego szaleństwa autor rozumie płynące z głębi serca porywy, które nakazywały ludziom stawać do walki o "wolność", "sprawiedliwość", "równość" czy niepodległość. Było to święte, bo w większości wierzyli oni w to, co robią, gotowi byli na trudy i wyrzeczenia, nawet na poświęcenie własnego życia. Z wspomnianymi hasłami się utożsamiali. A postawa ta była swoistego rodzaju szaleństwem, bo w przeważającej większości liczne narody w tamtym czasie z racji sytuacji międzynarodowej nie miały żadnej szansy na niepodległość, a zrywy z bronią w ręce zdecydowanie pogarszały ich sytuację i były najgorszym możliwym rozwiązaniem. Powstańcy czy rewolucjoniści nie mieli świadomości, że udział w różnych walkach niesie często za sobą realny ból, rany, głód, zimno, bród, smród, gwałty, potem gnicie w więzieniu itp., a nie wzniosłość, opiewaną przez romantyków....

Marcin Wieczorek | 2018-07-16

Tematyka poruszana w książce jest ciekawa. Autor opisuje wydarzenia barwnie jednak mimo wszystko rozdziały rozlokowane w środku książki musiałem "zmęczyć".

Piotr Nowacki | 2018-03-12
Sebastian Kurzepa | 2017-05-27