Straż przednia

Wydawnictwo: Klinika Języka
Straż przednia
9788364197208

Ksiądz Marian Tokarzewski – kapłan polskich kresów, autor książek zawierających niezliczone wskazówki dla duchownych i świeckich dotyczące postaw i zachowań w momentach kryzysu i grozy. Kronikarz, który skrupulatnie spisywał dzieje konfliktu polsko-rosyjskiego na ziemiach wschodnich, więzień bolszewików, ich wróg zajadły i groźny, człowiek słowa żywego i gorącego serca. Niewiele o nim wiemy ponad to, co znaleźć można w laurkach, jakże ubogich, publikowanych w licznych kresowych wydawnictwach wspomnieniowych i portalach internetowych. Z całą pewnością wiadomo, że był kapelanem Józefa Piłsudskiego, prezydentów: Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Zanim jednak stanął był u boku najważniejszych osób w państwie, przeszedł drogę długą i niełatwą. Pochodził z Podola, z guberni Mohylewskiej, seminarium duchowne ukończył w Żytomierzu, a pierwsze lata jego kapłańskiej posługi przypadły na czas głębokich prześladowań Kościoła Katolickiego na kresach. Ze względu na swoją stanowczą postawę wobec władz ksiądz Marian Tokarzewski był kilkakrotnie wydalany z parafii, gdzie pełnił posługę. Skazano go w końcu na pobyt w odosobnieniu, w klasztorze w Bracławiu, by wreszcie wydalić z granic diecezji łucko-żytomierskiej. Decyzją gubernatora kapłan zesłany został do Jarosławia, miasta położonego w sercu rdzennej Rosji. - See more at: http://coryllus.pl/?wpsc-product=straz-przednia#sthash.UiE1QO8a.dpuf

źródło opisu: coryllus.pl

źródło okładki: Klinika Języka

Michał | 2018-02-17

Ks. Marian opowiada bardzo ciekawe historie z ciężkich czasów. Nie ma tu mądrzenia, widać dbałość o Chwałę Pana. Wg mnie powinna to być lektura obowiązkowa w seminariach.

Kłak | 2017-07-10

Dobre bo konkretne przedstawienie swojej posługi oraz realiów w jakich przyszło posługiwać... czkałem na Belweder ale się nie doczekałam może w następnej części. Godna polecenia.

Tytus | 2017-07-08
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Kiedy przeczytałem historię o uratowaniu się księdza Mariana Tokarzewskiego z pociągu pełnego rozrewolucjonizowanych żołnierzy pomyślałem sobie: "Jest racja w tym co mówił Pan Jezus do swoich uczniów, o tym, aby byli łagodni jak gołębie i przebiegli jak węże". Ta sytuacja i inne z okresu rewolucji czynią ks. Tokarzewskiego i innych duchownych katolickich rzeczywistą awangardą na wschodnich terenach I Rzeczypospolitej. A straż przednia oraz tropiciele idący przed główną armią, zawsze mają najgorzej. Polecam to źródło do odkrywania Polskości.

nimarha | 2017-06-29

Jeśli myślałam, że wiedziałam już trochę o realiach na Kresach i w tworzącej się II RP, to po przeczytaniu I części wspomnień ks. Tokarzewskiego jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu jak bardzo się myliłam. Dopiero ta lektura otworzyła mi oczy na wiele procesów, które tam następowały, chociażby jak akcje bolszewików, kwestia mieszanych małżeństw, podejścia Popów do Polaków. Po „połknięciu” Straży chce się jeszcze więcej, mimo, że język nie jest najprostszy (ale bardzo plastyczny). Skutek – przeczytanych kilka innych, a lista tych do przeczytania długa.
Mogę tylko skonstatować, że bez czytania wspomnień z tamtego okresu takich właśnie jak Straż Przednia, pozostawionych, w tym przypadku przez niezwykłego człowieka, mającego szeroki ogląd sytuacji, świadkującego ważnym wydarzeniom, nie rozumie się ani kresów, ani II RP czy wagi religii w przetrwaniu polskości i jest się łatwym celem dla propagandy fałszywej historii.

Przemysław Zyra | 2017-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Top!, X2017
Przeczytana: 03 stycznia 2017

W sieci znalazłem film, w którym blogger Coryllus (Gabriel Maciejewski) czyta wspomnienia z Belwederu ks. Mariana Tokarzewskiego. Wspomnienia spisane przez człowieka mocnego i wielkiego, co szybko dało się odczuć. Od razu zapragnąłem przeczytać więcej. Szybko w moich rękach pojawiła się książka "Straż Przednia", jednak wystarczyło zerknięcie w spis treści, żeby stwierdzić, że nie ma w niej wspomnianych wspomnień z Belwederu. Jest to bowiem pierwsza część wspomnień. Być może zniechęciło mnie to nieco do lektury, którą jednak rozpocząłem. I zniechęcenie szybko minęło. Po pierwsze - życie pełne przygód (niestety w większości tragicznych i przykrych), a po drugie sama osoba kapłana - sposób bycia i opisywania sprawiły, że wciągnąłem się do reszty. I gdy zaczytywałem się w opisach strasznych akcji bolszewików myśląc, że gorzej być nie mogło - ksiądz Marian opisał przeprowadzkę do Baru. A był tam na tyle strasznie, że (jak przedstawia ksiądz w książce) gdyby sam Lucyfer pojawiłby się, to...

Marcel Baron | 2016-12-18

Niezwykle barwne i napisane z pasją wspomnienia niezwyczajnego księdza - i choć niektóre kwestie ze względu na mentalność czasów, w jakich powstały, mogą wywoływać uśmiech pobłażania - to jednak całość stanowi doprawdy sugestywny zapis nie tylko wydarzeń historycznych, opowieści o różnych ludziach, lecz przede wszystkim świadectwo trudnej, a często śmiertelnie niebezpiecznej posługi kapłana-patrioty.

Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką kresów, a także wszystkim tym, którzy nie koniecznie pamiętają, co wiązało się kiedyś z nazywaniem się "Polakiem".

Suchy | 2016-03-09

To, moim zdaniem, wydarzenie literackie roku.