8 (13 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Łukasz Kuć

Druga połowa XI wieku. Południowe Niemcy, Alpy, północne Włochy i Kanossa. Apogeum sporu o władzę króla z... papieżem. On - Bertold z Meersburga - doradca koronny, przyjaciel władcy, młody, odważny i lojalny rycerz. Ona - Judyta z Hohenau - pobożnie wychowana, skromna, śliczna, dzielna, przeznaczona w dzieciństwie na żonę Bertolda. A pomiędzy nimi: podstępni pseudo-rycerze, niewola i...

A pomiędzy nimi: podstępni pseudo-rycerze, niewola i upokorzenie, grzechy przeszłości, zbrojne potyczki i potężne walki licznych wojen. Jednak to nic w porównaniu z... papieską klątwą wykluczenia z Kościoła.

Jeske-Choiński w barwnej, epickiej opowieści kreśli dramatyczne losy bohaterów wplątanych w chyba największy konflikt średniowiecza - zmagania króla i przyszłego cesarza Henryka IV z papieżem i przyszłym świętym Grzegorzem VII o kształt katolickiej Europy.

źródło opisu: WDS, 2016

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzyżowiec | 2019-06-19

Niesamowita przygoda w głąb średniowiecznej Europy.

Templariusz | 2018-12-29

Drugi tom fascynującej historii sporu o inwestyturę. Powieść traktuje o mechanizmach władzy i rzadzenia a także o ....polityce i jej perfidii. Polecam każdemu kto chce zrozumieć czym była ekskomunika w średniowieczu.

Piotr Bies | 2018-09-06

Książkę uważam za arcydzieło. Autor tą powieścią wybił się na wyżyny polskiej literatury. Co ciekawe książka powinna się spodobać i gorliwym katolikom oraz antyklerykałom, a to dlatego, że jej kanwą jest spór pomiędzy królem Niemiec Henrykiem IV, a papieżem Grzegorzem VII, a autor relacjonując go nie staje po żadnej ze stron. Wydaje się, że za zadanie stawia sobie, jak najbardziej realne przedstawienie postaw, uczuć i myśli różnych osób podczas tego XI-wiecznego zatargu pomiędzy najbardziej wpływowymi osobami ówczesnej Europy. Udaje mu się to znakomicie.

paweł | 2018-02-13

dalszy ciąg poprzedniego tomu