rozwińzwiń

Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów

Okładka książki Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów Carl Becker
Okładka książki Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów
Carl Becker Wydawnictwo: Zysk i S-ka powieść historyczna
164 str. 2 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
164
Czas czytania
2 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375063240
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
157
147

Na półkach:

Książeczka króciutka, a tyle radości. Ze swadą, erudycją i poczuciem humoru autor dowodzi, że osiemnastowieczni filozofowie, wbrew wszelkim pozorom, nie byli bardzo odlegli od filozofów chrześcijańskich, których tak namiętnie zwalczali, bowiem "tak samo kurczowo trzymali się wiedzy objawionej i nie chcieli albo nie potrafili nauczyć się z historii niczego, czego nie dało się [...] pogodzić z ich wiarą."
Tam, gdzie w filozofii scholastycznej był Bóg, tam wstawili Potomność / Najwyższą Istotę / ludzkość / Rozum, ale nie przejmowali się za bardzo udowodnieniem jego / jej istnienia, w przeciwieństwo do scholastyków. I jeszcze przykład nieco złośliwego poczucia humoru autora: "Odważnie dyskutowali o ateizmie, ale nigdy przy służbie. Mężnie bronili tolerancji, ale sami z trudem tolerowali księży. Kwestionowali możliwość cudu, ale wierzyli, że rodzaj ludzki może osiągnąć doskonałość". "Nigdy przy służbie"... jakie to prawdziwe!

Książeczka króciutka, a tyle radości. Ze swadą, erudycją i poczuciem humoru autor dowodzi, że osiemnastowieczni filozofowie, wbrew wszelkim pozorom, nie byli bardzo odlegli od filozofów chrześcijańskich, których tak namiętnie zwalczali, bowiem "tak samo kurczowo trzymali się wiedzy objawionej i nie chcieli albo nie potrafili nauczyć się z historii niczego, czego nie dało...

więcej Pokaż mimo to

avatar
92
16

Na półkach:

Dobra, ciekawie napisana książka o quasi-religijnych koncepcjach raju, który ma dopiero nadejść w racjonalistycznej myśli filozofów oświecenia.

Dobra, ciekawie napisana książka o quasi-religijnych koncepcjach raju, który ma dopiero nadejść w racjonalistycznej myśli filozofów oświecenia.

Pokaż mimo to

avatar
2594
795

Na półkach: , , , , , ,

„Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów” jest dość przewrotnym tytułem, ale w pełni adekwatnym. De Tocqueville zwrócił uwagę na fakt, że rewolucja francuska była „rewolucją polityczną, która działała sposobami rewolucji religijnej i poniekąd przybrała jej wygląd”. Była nawet swoista inkwizycja, która rozprawiała się z przeciwnikami. XIX historycy wyciągali z tego okresu to co im pasowało aby przeciwstawić go średniowieczu. Pomijając fakt, że część prac Hume, Diderota, a także innych były pisane do szuflady i ówczesne społeczeństwo nie miało okazji się z nią zapoznać. W połowie stulecia skierowanie uwagi na badanie ekonomii, polityki, historii, właściwie na pisanie jej od nowa było swoistą ucieczką do przodu. Jaka jest prawda o myśli filozoficznej doby oświecenia? Czy naprawdę wiek XVIII był niezwykle nowoczesny w swoim charakterze? Czy zasługiwał na miano epoki rozumu? To wszystko dowiemy się z tych błyskotliwych esejów autora.
Książka, którą się czyta z zapartym tchem, gdyż burzy nam obraz oświecenia przekazywany w szkołach. Warto po nią sięgnąć.
Polecam.

„Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów” jest dość przewrotnym tytułem, ale w pełni adekwatnym. De Tocqueville zwrócił uwagę na fakt, że rewolucja francuska była „rewolucją polityczną, która działała sposobami rewolucji religijnej i poniekąd przybrała jej wygląd”. Była nawet swoista inkwizycja, która rozprawiała się z przeciwnikami. XIX historycy wyciągali z tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
289
64

Na półkach: , , ,

Ciekawa tematyka, dobrze napisana - świetnie się czyta. Warto było poświęcić trochę czasu na przeczytanie tej pozycji.

Ciekawa tematyka, dobrze napisana - świetnie się czyta. Warto było poświęcić trochę czasu na przeczytanie tej pozycji.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    27
  • Chcę przeczytać
    27
  • Posiadam
    9
  • Historia
    6
  • Filozofia
    4
  • Humanistyka
    2
  • Religia
    2
  • Teraz czytam
    1
  • L. amerykańska
    1
  • Polityka
    1

Cytaty

Więcej
Carl Becker Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów Zobacz więcej
Carl Becker Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów Zobacz więcej
Carl Becker Państwo Boże osiemnastowiecznych filozofów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także