Książka Roku 2018
The Magician od Lublin
8306019318
Weronika

Sztukmistrz z Lublina to filozoficzna opowieść o losach Żydów, Jaszy Mazura, w którego życiu zachodzą tragiczne wypadki zmuszające go do głębokiej refleksji nad całym dotychczasowym życiem i determinujące wybór przyszłej drogi postępowanie. Akcja powieści rozgrywa się w Polsce pod koniec XIX w. Szczególnie interesująco przedstawiona jest Warszawa i nie istniejące już świat synagog i traktierni dzielnicy żydowskiej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gapcio | 2018-01-14

Znakomita powieść o zmianie.
O tym, że bycie jest nieustającym stawaniem się, poszukiwanie własnej tożsamości kończy się dopiero z wydaniem ostatniego tchnienia, i nawet źródło stałości w ludzkim życiu, czyli porządkująca je siła, może wyschnąć i zmusić człowieka do zaczerpnięcia z innego.
Do tego cudownie wskrzesza Singer świat żydowskiej społeczności w dziewiętnastowiecznej Polsce, kreując klimat tajemnicy i odrębności, ale i nie stroniąc od humoru, dzięki czemu czyta się „Sztukmistrza” szybko, a zapomina powoli.

hanterkaa | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Jest to druga książka Singera,którą przeczytałam i podobnie jak "Spuścizna" jest dla mnie skarbnicą wiedzy o kulturze żydowskiej.Singer zauroczył mnie nade wszystko klimatem swojej powieści.Drobiazgowo opisał zwyczaje,tradycję,kulturę,religię,a przede wszystkim mentalność żydowskiego społeczeństwa końca XIX wieku.Autor nie tylko skonstruował ciekawą historię,ale sprawił,że bohaterowie są bardzo wiarygodni.Oprócz tego pokazał,że warto zadawać sobie pytania,nawet jeśli zdarzy się nam czasem pobłądzić.Tylko wtedy możemy odnaleźć siebie.

beata | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Jestem po lekturze trylogii A. Wojdowicz „Niepokorne”. Jedną z bohaterek trylogii jest żydowska dziewczyna, która musiała odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących własnej tożsamości. To nie była opowieść wybitna, moim zdaniem, mimo kilku wątków, za których poruszenie dziękuję autorce, były to pozycje raczej przeciętne. I dlatego zapragnęłam przeczytania czegoś dobrego, autentycznego o kulturze żydowskiej… Trafiłam na „Sztukmistrza z Lublina”, dzieło „polskiego i amerykańskiego pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz” (za Wikipedią), noblisty w dziedzinie literatury. Lepiej trafić nie mogłam:)

Piękny język. Wiedza z „pierwszej ręki”. Niebanalna opowieść. Niezwykły klimat. Świetnie nakreślone postaci bohaterów.

I. B. Singer jest dla mnie jednym z tych mistrzów słowa, którzy piszą obrazami. Odtworzył nieistniejący świat żydowskiej kultury, tradycji i zwyczajów drugiej połowy XIX wieku, z jego kształtami, kolorami, zapachami… Dostałam więc prawdziwy „żydowski...

Shimik | 2016-05-21

Cóż spodziewałem się wiele, a dostałem niewiele, przynajmniej w moim mniemaniu. W książce są postawione dość istotne pytania nad którymi warto się zastanowić. To jest niezaprzeczalnym plusem książki. Jednak poza tym historia o sztukmistrzu jest dość nudna, ma żonę, która jest mu wierna, a on tego nie docenia i w każdym mieście ma kochankę i prowadzi coraz to nowe podboje miłosne. Może to mnie do niego zraziło. Poza tym zajmowanie się kuglarskimi sztuczkami jest dość nie poważne, a bohater właśnie tym się para. Wydaje mi się, że jest on po prostu dziecinny, nie dość, że się bawi zamiast normalnie pracować to jeszcze chce mieć wszystko co zobaczy, w tym wypadku kobiety. Duże dziecko, tak oceniam tego bohatera.

Katarzyna Bartnicka | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 11 października 2015

Jasza Mazur - magik i sztukmistrz jest niewierzącym Żydem, który prowadzi podwójne lub potrójne życie. Żyje niczym marynarz od portu do portu, od kobiety do kobiety.
Do swojej żony powraca w przerwach miedzy występami z okazji świąt, których i tak nie spędza tak jak nakazuje tradycja. Bo "czym jest Bóg? Czy widział ktoś duszę?" -
pyta powołując się na zdrowy rozsądek. Ale staje się coś co sprawia, że nasz bohater zaczyna odczuwać jak chora jest jego dusza. Lecz jak ma wyleczyć coś co nie istnieje? Singer napisał powieść, która pokazuje nie tylko pokusy na jakie narażony jest człowiek i potem przemianę jaka się w nim dokonuje, który dostrzega swoją niegodziwość i słabość, ale przybliża też czytelnika w niezwykle klimatyczny świat pełen symboliki, obrzędów i kultury żydowskiej.

książek: 2056
Ewa | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Magicznie opisany świat, który bezpowronie przeminął. Świat Lublina, Warszawy i prowincji, gdzie ludność żydowska współistniała z polską. Świat pełen symboliki, obrzędów i kultury żydowskiej, w której nie może odnaleźć się główny bohater.
Rozdarty między świeckością a religijnością. Zadający sobie pytania filozoficzne o sens istnienia: jak można godzić rozwój nauki z dogmatami religijnymi, "miłość chrześcijańską z ziemską nienawiścią", czy istnieje Bóg i dusza, "kto stworzył dobre i złe uczynki" .
Jasza, niepraktykujący Żyd, noszący się z zamiarem przejścia na katolicyzm, kuglarz pracujący w cyrku, balansował między dobrem i złem, łamał niemal wszystkie przykazania. Mający w każdym mieście kochankę, każdą kochał i zdawał sobie sprawę, jaką krzywdę im wyrządzał. Miał również marzenie, marzenie, które doprowadziło do tragedii ale także do Jego przemiany duchowej.
Uczuciowe perypetie bohatera i delikatnie zaznaczony erotyzm powoduje, że powieść jest bardzo klimatyczna...

cymelium | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Jedyne co mogę napisać - literacki majstersztyk. Czysta przyjemność czytania. Opowieść wręcz magiczna, a do tego napisana przepięknym językiem.
Z każdą przeczytana książką moja miłość do Singera rośnie, a zachwyt nie mija.
Polecam

Renax | 2014-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Książka ma formę - narrację, fabułę - tradycyjną, dziewiętnastowieczną, jeśli można tak powiedzieć. Mnie kojarzy się z naturalizmem, taką np. 'Tessą d'Urbelville'. I to mi troszkę przeszkadzało, bo lubię prozę współczesną. No, ale to wybór pisarza, jego inspiracji artystycznych, i ma to świadome podstawy artystyczne, nie będę z tym dyskutować.
Po tę książkę sięgnęłam ze względu na Lublin, w którym dzieje się część akcji. Jestem z Lubelskiego, i to część tradycji mojego regionu. Jeszcze cebularze zostały, jeszcze tlą się wspomnienia dziadków. Uznałam, że trzeba to przeczytać.
Miałam dwa wrażenia, podczas czytania książki.
Po pierwsze, przez całą powieść nabudowywała się i oddziaływała na mnie - czytelnika - atmosfera izolacji głównego bohatera, izolacji, która tkwiła w jego duszy, duszy filozoficznej, zadającej pytania, ale i duszy zdezorientowanej, poszukującej tożsamości. Bardzo ciekawa sprawa. Moim zdaniem, jedna z najciekawszych w książce, ciekawsza niż problematyka moralna,...

Zuell_Zuell | 2018-05-04

refleksyjna.
naturalistyczna.

Falko | 2014-04-23
Przeczytana: 2010 rok

Klimat jak u Marqueza. Tyle że tutaj nie do końca mamy do czynienia z realizmem magicznym, a raczej - nomen omen - kabalistycznym. Albo jeszcze inaczej - sennym, onirycznym. O ile więc żaden z bohaterów nie odleci nagle do nieba i nie porzuci głosu na rzecz miauczenia - to i tak zapyziałe, zapadłe wioski, które stanowią tło powieści, wprowadzają jakąś dziwną, lekko idyllinczą, trochę niepokojącą, a na pewno nierealną atmosferę. Wszystko to potęguje jeszcze fakt, że bohater jest małomiasteczkowym kuglarzem.