Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata

Okładka książki Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata
Paul Davies Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Last Three Minutes: Conjectures About The Ultimate
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2016-02-18
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-18
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378862000
Tłumacz:
Piotr Amsterdamski
Tagi:
wszechświat kosmos kosmologia
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
355
43

Na półkach:

Zaskakująco nieudana propozycja znakomitego autora, znanego z bardzo dobrych publikacji. Właściwie trudno stwierdzić co Autor chciał nam w tej książce przekazać. Po części naukowy bełkot, w większości wykraczający daleko poza to, co nauka ma do powiedzenia. Niewiele treści poza czczymi spekulacjami, wzięte nie wiadomo skąd liczby, nieścisłości terminologiczne i wiele innych usterek odbiera skutecznie chęć przebrnięcia przez raptem 200 stron. Dawno tak krótka książeczka tak mnie nie zmęczyła.

Tradycyjnie podam kilka wyłapanych usterek:

- Pierwszy akapit Wstępu, str. 7: mamy niewłaściwie przyporządkowane imiona odkrywców kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła. Podano Robert Penzias i Arno Wilson zamiast poprawnie Arno Penzias i Robert Wilson.

- Str. 61: "W 1831 roku (...) Wolfgang Pauli wysunął hipotezę istnienia neutrin (...)". Pauli urodził się w 1900 roku, w 1831 nikomu się nie śniło o kwantach. Hipoteza nautrin to rok 1931. Może błąd w tłumaczeniu, może literówka. Tracę zaufanie do książek gdzie takie pomyłki się trafiają.

- Wszechświat pisane małą literą. Nagminnie w "Ostatnich trzech minutach".

- Str. 105: błędna odmiana nazwy planety Uran. Mamy "(...) orbitę Uranu (...)" zamiast "orbitę Urana". Uranu czyli pierwistka uran, a nie planety. Tak jak nie mówimy orbitę Saturnu tylko Saturna.

- Używanie określenia pozytron zamiast pozyton. W starszych publikacjach często natrafiamy na to określenie, być może przez jakąś analogię językową do słowa elektron. Ale mamy elektrony i pozytony. Dawniej proponowano nawet dla elektronu nazwę negaton ale się nie przyjęła.

- Str. 161. Użycie słowa Armageddon jako synonimu końca Wszechświata. To biblijne określenie ma swoje, bardzo precyzyjne znaczenie. Jest w Apokalipsie miejscem ostatecznej konfrontacji Dobra ze Złem. Ostatecznego rozwiązania konfliktu Boskich i Diabelskich sił. Używanie tego słowa w znaczeniu końca świata jest pretensjonalne. Ale jest jeszcze coś bardziej rażącego:

- Str. 167: słowo holocaust jako koniec Wszechświata. Bez komentarza.

- Str. 177/178 - Bez zrozumienia na temat tunelowania. W skrócie Autor mówi, że cząstka może pokonać barierę potencjału, "pożyczając" energię zgodnie z zasadą nieoznaczoności dla czasu i energii. W rzeczywistości cząstka tunelująca przez barierę ani przez chwilę nie ma energii wystarczającej do jej pokonania. Po prostu nieoznaczoność położenia cząstki sprawia, że prawdopodobieństwo jej znalezienia poza barierą jest niezerowe i stąd czasem znajdujemy taką cząstkę w miejscu, gdzie wg fizyki klasycznej nie powinno jej być.

Zaskakująco nieudana propozycja znakomitego autora, znanego z bardzo dobrych publikacji. Właściwie trudno stwierdzić co Autor chciał nam w tej książce przekazać. Po części naukowy bełkot, w większości wykraczający daleko poza to, co nauka ma do powiedzenia. Niewiele treści poza czczymi spekulacjami, wzięte nie wiadomo skąd liczby, nieścisłości terminologiczne i wiele innych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    150
  • Chcę przeczytać
    102
  • Posiadam
    64
  • Teraz czytam
    3
  • Popularnonaukowe
    3
  • Literatura popularnonaukowa
    3
  • 2021
    3
  • Kosmos
    3
  • Popularnonaukowe
    2
  • -Posiadam-
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata


Podobne książki

Przeczytaj także