Detektyw Monk i straż pożarna

Tłumaczenie: Paweł Laskowicz
Cykl: Detektyw Monk (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Mr. Monk Goes to the Firehouse
8373019677

Pierwsza z nowej serii nie znanych jeszcze opowieści z Adrianem Monkiem w roli głównej - genialnym detektywem, któremu zawsze coś nie pasuje... W mieszkaniu Monka niespodziewanie zarządzono dezynsekcję. Lokator nie ma gdzie się podziać, a miejscowe hotele, nawet czterogwiazdkowe, w oczach Monka nie nadają się do zamieszkania. Na szczęście... jego asystentka, Natalie, jest na tyle uprzejma, by...

W mieszkaniu Monka niespodziewanie zarządzono dezynsekcję. Lokator nie ma gdzie się podziać, a miejscowe hotele, nawet czterogwiazdkowe, w oczach Monka nie nadają się do zamieszkania. Na szczęście... jego asystentka, Natalie, jest na tyle uprzejma, by przyjąć go pod swój dach. Na nieszczęście... nowe lokum nie spełnia Monkowych standardów ładu i czystości. Podczas gdy Monk mozolnie próbuje czyścić i porządkować wokół siebie nowy świat, staje się coś, co o wiele bardziej wymaga uporządkowania. Zagadkowa śmierć psa w remizie straży pożarnej - tej samej feralnej nocy, gdy w innym miejscu wybucha dziwny pożar - wprowadzi niebawem Monka w labirynt sprawy nadzwyczaj tajemniczego morderstwa. Aby rozwikłać zagadkę, Monk, ku swojej zgrozie, musi przebrnąć przez nieczystości, które zdecydowanie wymykają się wszelkim jego standardom.

Tosiaczek | 2016-01-16
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Ekscentryczny, inteligentny, maniacko zafiksowany – kogo mam na myśli? Oczywiście Monka. Czy da się go lubić? Bez dwóch zdań. Dziwak, ale sympatyczny. Jego wyczyny tak często wzbudzały mój szczery śmiech, że przynajmniej odstresowałam się i przestałam myśleć o problemach.

Monk przypomina mi Herkulesa Poirot’a. Dlaczego? Geniusz detektyw, dedukcja i logika w myśleniu, a zarazem nietuzinkowość co do charakteru – czegóż chcieć więcej. Tyle wystarczy, by ich ze sobą porównać.
Czy zatem książki Lee Goldberg i Agathy Christie są tak samo ciekawe? Może po jednej książce z Monkiem trudno o porównanie tych dwóch autorów, ale pokuszę się o stwierdzenie, że Christie nie ma sobie równych. Akcja książki Goldberg nie porywa i gdyby nie nasz bohater chyba bym szybko poległa.

Czy sięgnę po kolejną pozycję z serii? Chyba jeszcze dam szansę Panu Goldberg. Każdy w końcu na nią zasługuje.

Gilles | 2015-08-31
Na półkach: Ebook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Dość monkowy ten Monk. Serial uwielbiam. Książka też niczego sobie. Wydaje mi się, że autor ma coś wspólnego z architekturą bo częste były dość szczegółowe opisy zabudowań z określeniem stylu budownictwa, co mnie osobiście nic nie mówiło... i było z lekka denerwujące. Znalazłem też kilka nie ścisłości, np. Natalie podawała odległość w kilometrach zamiast w milach. Nie spodobał mi się też zwrot do czytelnika "to jest moja książka i będę pisać co mi się podoba" - jakoś tak to brzmiało, dla mnie to trochę niedojrzałe było.

Historia ciekawa i wciągająca. Samo określenie mordercy trudne nie było, jednak bardzo interesujący był czas szukania dowodów! Końcówka bardzo ciekawa poza rozstaniem się Natalie z facetem, taka scena jak dla mnie jest zbyt oklepana i nudna. Kocham Cię, boje się idź sobie - dobrze, jak się coś zmieni to daj znać. nie nastraja mnie takie coś pozytywnie ani do książki ani autora.

| 2011-01-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2010

Będąc w księgarni zupełnym przypadkiem spotkałem się z tą książka. Byłem kompletnie zaskoczony, że jest powieść o najlepszym detektywie w San Francisco. Na szczęście autor "Detektywa Monka" nie zhańbił tytułu serialu.

Głównym bohaterem powieści jest Adrian Monk. Jest byłym funkcjonariuszem policji pracującym w wydziale zabójstw. Obecnie jest prywatnym konsultantem policji San Francisco. Ma poważne zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz wiele fobii i strachów - boi się m.in. wysokości, małych pomieszczeń, kontaktów fizycznych między ludźmi, węży, natury, tłumów i mleka.

Lee Goldberg postarał się pisząc tą powieść, ponieważ wymyślił zupełnie inną historię niż czytałem we wcześniejszych powieściach komedio-kryminalnych. Gdy czytałem książkę w głowie miałem obrazy opisanych zdarzeń. Autor dopracował powieść w najmniejszych szczegółach, zadbał o takie szczegóły, że tylko Adrian Monk mógłby je zobaczyć. :D

Może już za dużo pochwał dla autora, ale bez tej nie mogłoby się obejść....

książek: 2023
Agata | 2015-02-14

Pierwsza część o Detektywie Monk i moja trzecia w kolejności czytania. Moim zdaniem, jak na razie, najsłabsza. Rozwlekła akcja, mdłe postaci. Dobrze, że nie sięgnęłam po nią jako pierwszą, bo pewnie już żadnej o Monku bym nie przeczytała.

moja ulubiona seria:)) czytana nie raz:) i ogladana tez - nareszcie mam e-booki:)

epiforyczna | 2015-11-29
Przeczytana: listopad 2015

Lekka i przyjemna. Do tego zabawna.
Na wieczorne odstresowanie.
Jeden minus - sprawia wyjaśnia się już w połowie książki.
Na pewno sięgnę po kolejne części.

chiyome | 2013-12-08
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Serial o przygodach Monka jest jednym z moich ulubionych. Opowiada o Adrianie Monku cierpiącego na nerwicę natręctw, który potrafi dostrzec to, czego nie widzą inni. jest idealny do rozwiązywania trudnych spraw. Jednakże z powodów zdrowotnych nie może kontynuować pracy w policji. jest prywatnym konsultantem współpracującym z byłym partnerem Lelandem Stottlemeyer oraz porucznikiem Randy Disher.
Powodem kłopotów zdrowotnym Monka jest zabójstwo żony Trudy, którego nie może rozwiązać.

Goldberg zazwyczaj opisuje sprawy, które nie doczekały się ekranizacji, lecz widać nawiązanie do serialu (wspomnienie niektórych wydarzeń)

Książka jest jakby pamiętnikiem Natalie - asystentki Monka.

Tutaj akcja zaczyna się od dezynsekcji mieszkania Monka. Na ten czas musi się przenieść. Hotele są nieodpowiednie choćby ze wzgledu na nierówną tapetę. Najlepsze jest mieszkanie Natalie, ale wciąż dalekie od ideału. Stanowczo wymaga sprzątania. Oczywiście wg Adriana. Monk na prośbę Julie zajmuje się...

thunderstorm | 2016-01-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Zbyt przewidywalna fabuła, spokojnie, błogo, może wszystko było zbyt standardowe, może mordercę odnaleziono za wcześnie? Może właśnie dlatego miałam wrażenie, że połowa książki jest nieco naciągana. Trudno o element zaskoczenia podczas czytania, ale za to były momenty, które mnie rozbawiły. Detektyw Monk jest specyficzny, każdy go zna, wie kim jest, więc jeśli z założenia go lubi książę też polubi.

Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że ją polecam. Nie zmarnujecie czasu, bo czyta się w oka mgnieniu.

Mari Koneko | 2015-08-15
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo ciekawa i przyjemna historia kryminalna. Nie przepadałem za Monkiem, głownie przez jego zachowanie, jednak z zaangażowaniem śledziłem dochodzenie, próbując wraz z bohaterami dojść do rozwiązania zagadki. Mimo iż znalezienie sprawcy zajęło mi mniej czasu niż detektywowi, nie straciłem zabawy w dalszym towarzyszeniu podczas poszukiwań dowodów zbrodni.

TygrysiDab | 2014-01-20
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Tak się złożyło, że tę książkę o detektywie Monku przeczytałam jako ostatnią. Porównując z pozostałymi była jednakowo ciekawa i napisana w dobry sposób, jednak były chwile, że myślałam "Kurczę, serialowy Monk by się tak nie zachował", a uważam, że te postaci (książkowe i serialowe) powinny jak najbardziej do siebie zbliżone. Mimo to książkę fajnie się czytało i mogę śmiało napisać, że warto.