Staropolska sztuka wojenna XVI-XVII w. - "Fasciculi Historici Novi", Tom V

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8371812086
historia
Arhenis

Tom zawiera dwa teksty źródłowe oraz artykuły dotyczące mało dotąd zbadanych, lecz niezwykle ważnych dla dalszych losów państwa polskiego, XVI-XVII-wiecznych epizodów wojennych. Autorzy poza kwestiami związanymi ściśle z batalistyką zajęli się organizacją, liczebnością, strukturą społeczno-narodową oraz pozycją wojska w społeczeństwie I Rzeczypospolitej.

źródło opisu: http://www.dig.com.pl

źródło okładki: http://www.dig.com.pl

Pozycja ta jest pracą zbiorową, zatem siłą rzeczy, poziom kolejnych rozdziałów się różni. Wszystkie są jednak opracowaniami naukowymi i żadne z nich nie zawiera większych błędów. Czysto naukowy charakter może zniechęcić część czytelników, gdyż pozycja ta jest napisana bardzo rzeczowym, naukowym językiem. Irytująca jest również konstrukcja pracy, gdyż zamieszczone w niej artykuły nie są w żaden sposób ze sobą związane, przez co trzeba pogodzić się ze skakaniem z tematu na temat. Mimo tego polecam, chociaż to pozycja przede wszystkim dla historyków.