Niezwyciężony. Tom II

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Den oövervinnerlige
historia
MuMin84

Szwedzki Sienkiewicz o "potopie" (tylko wierniejszy historii). Pierwsza tak pełna biografia króla Karola X Gustawa, a także próba ukazania obrazu całej epoki we wszystkich przejawach jej życia pióra popularnego autora specjalizującego się w historii XVII-wiecznej Szwecji.

źródło opisu: http://www.finna.com.pl/

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Arek | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Drugi tom wspaniałej biografii pióra Peter Englunda poświęconej Karolowi Gustawowi. Styl pisarski autora jest mieszankom twórczości Sienkiewicza i współczesnych pisarzy skandynawskich. Pióra ma genialne, prawda historyczna połączona z plastycznością opisu. Książka ze wszech miar warta poświęconego na nią czasu. Opisuje dalsze dzieje Karola, począwszy od końca potopu szwedzkiego aż po wojny w basenie Morza Bałtyckiego. Opisy szturmy Szwedów/wojsk zaciężnych przez zamarznięty Bałtyk są dla mnie absolutnie genialne, choćby dla tych kilkunastu stron warto przeczytać tą pozycję.
Zresztą oba tomy warte są swojego czasu. Aż szkoda, że pisarstwo Englunda jest tak mało znane w Polsce.
Postać Karola Gustawa jest tylko przyczynkiem piękne opowieści, prawdziwym bohaterem książki jest piękny wiek XVII!