Legendy i opowieści z czasów wojen polsko-szwedzkich

Okładka książki Legendy i opowieści z czasów wojen polsko-szwedzkich Anna Koprowska-Głowacka
Okładka książki Legendy i opowieści z czasów wojen polsko-szwedzkich
Anna Koprowska-Głowacka Wydawnictwo: Marpress historia
historia
Marpress
2012-01-01
2012-01-01
wojskowość staropolska potop szwedzki

Ksiazka bardzo trudna w ocenie, bo nie wiadomo jak wlasciwie na nia patrzec... Dalem 6/10, gdyz warto docenic fakt, ze Autorka wlozyla w ten tytul duzo pracy i serca. Trudno jednak do konca powiedziec czym ten tytul wlasciwie jest i czy jest to pozycja wartosciowa.
Jesli "Legendy..." maja byc jedynie luznym zbiorem owych legend i maja popularyzowac dzieje polsko-szwedzkich wojen wsrod mieszkancow danych miejscowosci, to na pewno jest to rzecz godna uwagi i zapewne da sie ja zaadoptowac jako swoisty przewodnik po danej okolicy.
Problem pojawia sie jednak przy samej wartosci merytorycznej i stylu opracowania tegoz zbioru, gdyz z ksiazki nie wiadomo w jaki wlasciwie sposob wszystkie te legendy Autorka zebrala i czy je w jakikolwiek sposob "przefiltrowala".
A niestety roi sie tu od bledow faktograficznych i nie wiadomo, czy jest to wina tych, ktorzy te legendy od pokolen przekazywali, czy jest to wina samej Autorki. Gorzej, ze czasem trudno sie zorientowac o jakim okresie Autorka w danej chwili opowiada. Niestety brak tu zwyczajnie jakiegokolwiek komentarza, gdy idzie o prawde historyczna zawarta w danej opowiesci.
Z opracowania tego nie dowiemy sie takze ani kiedy owe legendy mogly powstac, ani jakie znaczenie mialy i maja dla lokalnej ludnosci i czy pewne powtarzajace sie watki nie byly przypadkiem zapozyczane z jednej wioski do drugiej.
Trudno jednak nie domyslac sie, ze pewne bledy faktograficzne wynikaja z winy samej Autorki, gdyz wpadki pojawiaja sie juz na pierwszej stronie Wstepu, jak i w dziale biogramow.
Np we Wstepie Autorka pisze, ze punktem przelomowym potopu szwedzkiego bylo odzyskanie przez Polakow Warszawy w 1656, z czym absolutnie nie mozna sie zgodzic, skoro przeciez Polacy zaraz potem przegrali bitwe pod stolica i miasto zostalo ponownie utracone! O samej bitwie pod Warszawa mowi sie zreszta, ze polska przegrana przedlyzyla potop o kilka lat! Pomijam juz fakt, ze pozniej stolice utracono jeszcze jeden raz, gdy do potopu wlaczyli sie Siedmiogrodzianie.
Tak samo w dziale biogramow np nie idzie zrozumiec w czyjej wlasciwie armii sluzyl hrabia Thurn.
Najwieksza wada ksiazki sa jednak same legendy, bardzo czesto powtarzajace sie i zwyczajnie nudne, nie zawierajace pewnego "moralu"... co nie jest oczywiscie wina samej Autorki, aczkolwiek wlasnie z tego powodu takiemu opracowaniu przydalby sie jakis jej komentarz, np podsumowujacy kwestie nadpopularnosci pewnych "watkow" pod wzgledem geograficznym.
Mam jednak nadzieje, ze ksiazka ta znajdzie swych milosnikow, osoby "zielone" z historii, zarowno doroslych jak i dzieci, ma szanse zainteresowac. Jednak osoby w historii nieco siedzace zapewne odrzuci.
Dlatego, dla dobra wlozonej w te pozycje pracy, przydalby jej sie solidny retusz, np w przypadku szansy na drugie wydanie. Sprawdzenie pewnych faktow historycznych nie powinno byc przeciez problemem, a i prosty komentarz Autorki tu i owdzie na pewno dodalby temu "suchemu" w formie opracowaniu nieco kolorytu, ot, literackiej "duszy" ;)

1964

Bogaty zbiór podań i legend dotyczących jednego z najtrudniejszych a jednocześnie ciekawych okresów historii Polski. Wyraziste postaci, bohaterstwo i patriotyzm kobiet, które pod nieobecność mężczyzn stawiały czoła wrogowi, cudowne zdarzenia.

• "Przeczytam 52 książki w ciągu roku" - 2021
  • Przeczytane - 2021
  • RON
  • 2016

Dodaj cytat z książki Legendy i opowieści z czasów wojen polsko-szwedzkich