To się da!

Cykl: Złodziejka marzeń (tom 2)
Wydawnictwo: Szara Godzina
Anna Sakowicz, kobieta, marzenia

Joanna w trakcie rocznego urlopu dla poratowania zdrowia mieszka na Kociewiu i opiekuje się ciocią Zofią, energiczną starszą panią. Nowe miejsce staje się szansą na pozytywne życiowe zmiany. Wraz z córką Lusią wikła się w historię z przeszłości i próbuje odnaleźć tajemniczego Henryka z młodości cioci Zosi. Nastolatka wierzy, że miłość może przetrwać kilkadziesiąt lat. Czy faktycznie jest to możliwe?

Autorka stawia główną bohaterkę przed ważnymi decyzjami życiowymi. Każe jej wybierać pomiędzy stabilizacją zawodową a namiętnością, utartymi schematami a porywami serca. Ponadto zmusza ją do walki o nadzieję dla chorej na białaczkę Szpilki.

To się da! jest powieścią napisaną z dużym poczuciem humoru. Anna Sakowicz rozśmiesza, wzrusza, ale i pobudza do refleksji, dając Czytelnikowi sporą dawkę pozytywnej energii. Książka jest kontynuacją Złodziejki marzeń, ale można ją czytać bez znajomości pierwszego tomu.

Losy głównych bohaterów będzie można śledzić w kolejnej powieści Anny Sakowicz, która zamknie cykl o Joannie i jej rodzinie na Kociewiu.

źródło opisu: http://anna-sakowicz.blog.pl/to-sie-da/

źródło okładki: http://anna-sakowicz.blog.pl/to-sie-da/

Piotr | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Drugi tom trylogii przynosi kolejne perypetie postaci znanych z tomu pierwszego. Jolanta walczy o powrót do zdrowia dla Szpilki, dziewczyny z Hospicjum, chorującej na nowotwór krwi. Robi wiele, aby znalazł się dawca szpiku. Niestety, nie jest lekko. Joanna otrzymuje smsy, które wyprowadzającą z równowagi. Tajemniczy nadawca wysyła groźby karalne itd. Ale to nie wszystko. Zbliżają się urodziny ciotki i Joanna wraz z córką Lusią postanawiają odszukać dawną miłość ciotki. Nie jest to łatwe.

Autorka ma lekkość pióra i jej opowieścią czyta się z przyjemnością. Do tego spora dawka humoru często w opisywaniu sprawa niełatwych jest na plus. Oczywiście nadal mamy wątek miłosny, nadal akcja się rozwija i autorka zostawia sobie furtkę do tomu trzeciego. Jest to lektura przyjemna, chociaż czasami dłużą się opisy i akcja nie zawsze jest zbyt wartka. Jednak całość wypada zdecydowanie na plus. Polecam

Wioleta Sadowska | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

"Zawsze się da, więc nie ma się co zamartwiać. Jak wszystko się da, to wszystko".

Lubię czytać książki, które epatują optymizmem i dobrą myślą. Zawsze bowiem po takiej lekturze mam poczucie, że jeśli tylko się chce, można naprawdę zdziałać bardzo dużo. Niewątpliwie do takich właśnie dzieł należy kontynuacja powieści "Złodziejka marzeń", czyli książka pod wiele mówiącym tytułem "To się da!". Czy powieść z takimi słowami na okładce może być smutna i przygnębiająca? Oczywiście, że nie, może tylko przynosić nadzieję i pozytywne myśli.

Anna Sakowicz to absolwentka filologii polskiej, filozofii oraz edukacji filozoficznej na Uniwersytecie Szczecińskim, a także edytorstwa na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka swoje teksty publikowała w prasie pedagogicznej, debiutowała zaś zbiorem humoresek pt. "Żółta tabletka". Mieszka obecnie na Kociewiu, uwielbia wędrówki po meandrach literatury, kolekcjonuje stare książki. W sieci znajdziecie dwa blogi autorki, do...

Agnieszka | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

ROZDARTA SOSNA
Na wstępie pragnę podziękować wydawnictwu Szara Godzina za egzemplarz książki do recenzji.
Książka Pani Anny Sakowicz "To się da!" jest drugim tomem cyklu "Złodziejka marzeń". Podobnie jak tomem pierwszym (którego recenzję możecie również przeczytać na moim profilu) jestem nią oczarowana.Już od samego początku lektury postawa oraz perypetie głównej bohaterki przywodziły mi na myśl motyw rozdartej sosny w literaturze.
Joanna to kobieta,która ma za sobą nieudane małżeństwo owocem którego jest nastoletnia Lusia wychowywana samotnie przez matkę. Kobieta razem z córką przebywają w Kociowiu na rocznym urlopie po to,by opiekować się ciocią Zosią.
Niestety urlop dobiega końca i Joanna musi podjąć decyzję odnośnie tego, co dalej zrobić ze swoim życiem.Niestety nie jest to takie proste ponieważ musi wybierać pomiędzy rozsądkiem,a miłością.Jako,że w swoim,życiu została boleśnie zraniona boi się ulec porywom serca lecz jednocześnie wie,że w jej wieku trafić na mężczyznę...

Główna bohaterka Joanna jest w trakcie rocznego urlopu dla poratowania swojego zdrowia mieszka na Kociewiu...opiekuje się ciocią Zofią starszą energiczną, wspaniałą panią tryska ona dużą energią, optymizmem.Dla niej samej nowe miejsce będzie nowym etapem w życiu i nagle staje się szansą nową w życiu, że to przyniesie jej pozytywne zmiany życiowe na lepsze jutro. Wraz z córką swą Lusią wikła się w historię z przeszłości i razem ze swoją mamą chce odnaleźć tego tajemniczego mężczyznę Henryka miłość jedyną z młodości jej ciotki Zosi.Dziewczyna to głęboko wierzy i mocno, że miłość z tamtych lat może przetrwać jeszcze.
Czy jest to jeszcze możliwe? Czy nie jest za późno? Joanna pomaga w hospicjum, gdzie leżą chore dziewczynki Mrówka i Szpilka czyli Sylwia dziewczynka, która choruje na białaczkę szuka pomocy dla niej i bardzo chce znaleźć szpik dla dziewczynki, żeby uratować jej życie, dodaje jej otuchy, wspiera ją w chorobie, a również inne dzieci chorowite. Walczy o zdrowie dla...

Biblioteczka Rudej | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Przyznam szczerze, że druga część jest jeszcze lepsza niż pierwsza. Dalszy ciąg losów Joanny,która przebywa nadal na Kociewiu. Bardzo podobał mi się motyw wolontariatu,w którym nasza bohaterka pomaga w hospicjum. Jej determinacja żeby pomóc Szpilce jest godna podziwu i tak sobie myślę,że przecież pomóc może każdy z nas. Być może gdzieś tam czeka ktoś,któremu i nasz szpik uratuje życie i pomoże spełnić marzenia???:)

Grażyna | 2016-06-01
Przeczytana: maj 2016

Bardzo polubiłam -bo trudno nie polubić sympatycznej Asi. Czasami potrafiła ściągać na siebie różne "przygody". Cenię gdy w historii jaką przedstawia autorka jest szczerość.....gdy dzieje się coś poważnego,ton jest taki ale także jakże zręcznie są wplecione zabawne historie ,które nie pozwoliły mi nie uśmiechnąć się ,ba czasami śmiałam się tak ,że mój mąż dopytywał się ...co się dzieje. A blubluś,figolas,babora itp. to określenia kociewskie ,które już mam zapisane.Stereotypy,które autorka łamie także przemawia u mnie za czymś pozytywnym.Zachęcam do czytania ,a później do czekania na 2017 rok....ma być dalszy ciąg przygód Asi.

Gosik62 | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

"To się da!" to druga część cyklu "Złodziejka marzeń". Poznajemy w niej dalsze losy Joanny, czterdziestoletniej nauczycielki, która przebywa na rocznym urlopie zdrowotnym. Aśka jest po rozwodzie, wyjechała na Kociewie aby opiekować się ciocią w podeszłym wieku.
Autorka bardzo lekkim, przystępnym językiem opowiada o codziennych sprawach, o życiu w małym mieście, o marzeniach i drodze do ich spełnienia, o bezinteresownej pomocy chorym dzieciom.
Jednym z ważniejszych wątków jest rodząca się powoli miłość.
Jest też bardzo fajny wątek zawiści w gronie nauczycielskim, anonimów i wyssanych z palca oskarżeń.
Powieść nie wzbudziła we mnie żadnych "achów" i "ochów", ale czyta się bardzo spokojnie i przyjemnie.
Taka rozluźniająca, codzienna, babska lektura.

joaśka | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Z całej sagi (kolejnych tomów nie zamierzam czytać) najbardziej spodobało mi się imię Nutuś dla kota. Poważnie. Tak będzie się nazywał następca obecnego. Walorów literackich nie znajduję.

agnieszka | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018

Joanna w dalszym ciągu jest na rocznym urlopie i coraz bardziej angażuje się w prace jako wolontariuszka w hospicjum. Szczególnym względem darzy Szpilkę młodziutką pacjentkę, która oczekuje na dawcę szpiku. Czasu jest coraz mniej dlatego Aśka stara się włączyć w poszukiwania dawcy jak najwięcej osób.
Poza tym wciąż spotyka się z Arturem , który według jej matki jest doskonałą partią.Uroku całości dodaje zamieszkiwanie z sympatyczną ciocią Zofią oraz spotkania z jej koleżankami.
Autorka porusza w powieści jakże ważną sprawę bycia dawcą szpiku. W sposób prosty pokazuje procedury z tym związane oraz środowisko pacjentów oczekujących takiej pomocy.Zmusza tym samym do zastanowienia się nad naszą pomocą dla osób będących pacjentami w hospicjach.
No i oczywiście specyficzne ale jakże zabawne środowisko Kociewskie.

AnnaSikorska | 2016-05-28

Anna Sakowicz jest mistrzynią tworzenia humorystycznych obrazów, pozytywnych bohaterów, nietypowych, silnych kobiet, poruszania poważnych spraw w taki sposób, że czytelnik z chęcią o nich czyta. Do tego tworzy piękny wachlarz osobowości, wśród których są osoby o wielkich sercach, bardzo religijnie, unikające tematów wiary, knujące intrygi, wykorzystujące innych. Mimo, że głównymi bohaterkami są w nich kobiety czterdziestoparoletnie to mają one w sobie tak wiele energii i dystansu, że staną się przyjemną lekturą dla dorastającej młodzieży. W przeciwieństwie do wielu współczesnych książek autorka bardzo subtelnie pomija wątek erotyczny, nie czuje wplatania tandetnych scen łóżkowych, co nie znaczy, że mamy tu do czynienia z samymi cnotkami i dziewicami. Kobiety w książkach Anny Sakowicz los bardzo doświadcza, a mimo tego są silne, pełne nadziei na przyszłość i waleczne.
Takie są i bohaterki książki „To się da!” (kontynuacji „Złodziejki marzeń”, ale można czytać bez znajomości...