Na brzegu życia

Cykl: Horyzonty uczuć (tom 2)
Wydawnictwo: Szara Godzina
literatura polska
Ag2S

Minęło kilka miesięcy… Matylda i Władysław są szczęśliwym małżeństwem. Cieszą się też z wnuczki. Ta pozorna stabilizacja zostaje zakłócona przez nowego mieszkańca Pobierowa, który doprowadza do częstych konfliktów, a po pewnym czasie - do tragedii. Czy można było uniknąć złego losu? Z kolei Zoja i Ryszard kupują domek na obrzeżach Gostynia. Ta sielska okolica kryje jednak pewną tajemnicę,...

Z kolei Zoja i Ryszard kupują domek na obrzeżach Gostynia. Ta sielska okolica kryje jednak pewną tajemnicę, której początek sięga czasów drugiej wojny światowej. Ryszard nawet się nie spodziewa, jak bardzo zaangażuje się w tę sprawę. Czy uda mu się uporać ze zdobytymi informacjami i rozwikłać narastające problemy?

"Na brzegu życia" to kontynuacja powieści "Horyzonty uczuć", w której autorka z właściwą sobie przenikliwością pokazuje barwną i zróżnicowaną panoramę postaci nadmorskiego miasteczka.

źródło opisu: Wydawnictwo Szara Godzina, 2016

źródło okładki: Wydawnictwo Szara Godzina, 2016

boziaczek | 2017-03-24
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Kontynuacja serii "Horyzonty uczuć" to znów świetnue napisana historia o mieszkańcach Pobierowa. Można tu znaleźć wszystko: emocje, miłość, rodzinne tragedie, przyjaźnie...
Polecam! Bardzo dobry sposób na oderwanie się od rzeczywistości.

jousna | 2018-01-01

Dalsze losy bohaterów "Horyzontów uczuć". Spotykamy starych znajomych, poznajemy nowych bohaterów. Tym razem Pobierowo odwiedzamy zimą, podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia (słuchałam audiobooka również podczas przedświątecznej krzątaniny, czyli przygotowywałam się do świąt razem z Matylda, Dorotą i Aldoną). Dużo się śmiałam, ale też płakałam... Z bohaterami książki zżyłam się jak z rodziną.

Dalsze losy bohaterów poznanych w pierwszej części , tym razem 2 lata później w okresie jesienno-zimowym.
U każdego z bohaterów dużo się dzieje rzeczy i dobrych i złych. Jest ślub, narodziny i śmierć.
Do Pobierowa sprowadza się też nowa osoba, emerytowany strażak, trochę zwariowany na punkcie polityki i patriotyzmu, który swoim postępowaniem bardzo szkodzi wójtowi ale nie tylko.
Bardzo ciekawił mnie też wątek związany z tajemniczym "duchem", który od lat palił znicze pod krzyżem w lesie. Wiązało się to z tajemnicą sięgającą II wojny, którą starał się rozwiązać Ryszard, który wraz z Zoją kupił maleńki domek letniskowy w pobliżu Pobierowa i to właśnie na jego działce ktoś kradł jabłka i też palił znicze pod starą jabłonką.
Podobał mi się też wątek dotyczący świąt Bożego Narodzenia.
Ale w pewnym momencie chyba jednak zabrakło autorce pomysłu co dalej, bo zaczęła wymyślać tematy kompletnie nie związane z fabułą. Mam na myśli pojawienie się feministek i ich zwariowane pomysły na...

eduko7 | 2017-01-18
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Jedni wracają nad Rozlewisko a inni do Pobierowa. Ja chętnie wybrałam się z nimi aby poznać środkową część trylogii, I teraz mogę powiedzieć, że wszystko ułożyło się całość. Aż żal, że historia się skończyła, bo zdążyłam polubić młodsze i starsze pokolenia mieszkańców Pobierowa, oczywiście z jednym wyjątkiem, ale ten pan nie budził również sympatii innych bohaterów... Za to pozostali, dobrzy, mądrzy ludzie stali się bliscy, mimo swoich słabostek, potknięć. Wzajemnie otaczali się bezinteresowną opieką, życzliwością.

Kochani zapraszam Was do tego abyście ponownie odwiedzili ze mną Pobierowo.Kiedy żegnaliśmy się z jego mieszkańcami oraz kuracjuszami prowadzonego przez tamtejszą Panią sołtys Matyldę kurortu w pierwszej części pobierowskiej opowieści "Horyzonty uczuć" wszyscy bohaterowie zdawali się osiągnąć wewnętrzny spokój,szczęście oraz obrać właściwy kierunek na swojej życiowej drodze.Dziś w drugiej części trylogii "Na brzegu życia"odwiedzamy naszych przyjaciół po kilku miesiącach.To,co zastajemy początkowo napawa nas radością i optymizmem.Matylda i Władysław są już szczęśliwym małżeństwem cieszącym się urokami bycia dziadkami małej,uroczej wnusi.Niestety szczęście małżonków rujnuje pewien nowy mieszkaniec nadmorskiego miasteczka,który tak bardzo uprzykrza codzienność Wójta,że aż dochodzi do tragedii.Pozostali bohaterowie również wiodą życie w którym radość splata się ze z niepowodzeniami i smutkami.
W tej części za sprawą Zoi i Ryszarda stajemy się powiernikami niezwykłej i poruszającej...

Gosia | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 23 października 2016

Dalsze losy bohaterów Horyzontów Uczuć. Spotykamy się po dwóch latach od poprzedniej części, Matylda wyszła za mąż za wójta Władysława, pojawiają się wnuki, niektóre bohaterki zachodzą w ciążę. Do Pobierowa przeprowadza się również Antoni Woźnica, upierdliwiec, który za swój cel ma uprzykrzenie życia mieszkańcom a zwłaszcza wójtowi Władysławowi. Miło powrócić nad morze i poczuć ten klimat.

Gola | 2017-12-30
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Lubię takie książki. Wielowątkowa, obyczajowa powieść o zwykłych i niezwykłych osobach. O ich trudach, codzienności, marzeniach. Naprawdę dobra książka. Z jednej strony żałuję, że dopiero teraz ją odkryłam, a z drugiej cieszę się że mogę od razu przeczytać komplet.
Polecam.

Biblioteczka Rudej | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Miło wrócić do Pobierowa i sprawdzić co dzieje się u znajomych osób z pierwszej części. Jest tu cud narodzin,śmierć ,początek i koniec.....życie

Teresa | 2018-02-27

To już druga część pobierowskiej sagi.Akcja toczy się w okresie jesienno -zimowym.Do bohaterów z pierwszej części dołączają kolejni nie jaki Antoni Wożnica który kiedyś pełnił funkcję Komendanta Straży Pożarnej a teraz obrał sobie za cel pozbawienie Wójta posady uprzykrzając życie Wójtowi i innym.Pojawia się również Ksiądz Witold i tajemnica z nim związana.Są rozstania ,kłamstwa ,śmierć i narodziny.Czyta się bardzo dobrze.Pełna emocji i wzruszeń Polecam.

Dona | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Druga część serii „Horyzonty życia” to kontynuacja opowieści o losach poznanych już bohaterów.
Matylda z Władysławem tworzą szczęśliwe małżeństwo i wspólnie cieszą się wnuczką Amelką a sprawy mieszkańców w związku z pełniącymi obowiązkami traktują z należytym poważaniem i szacunkiem. Tylko nowy mieszkaniec Pobierowa Antoni Woźnica stara się za wszelką cenę skonfliktować mieszkańców z wójtem Matuszewskim co pośrednio doprowadziło do tragedii. Czy mądrość pani sołtys w trosce o męża rozwiąże ten problem ?
Z kolei Aldona z Michałem spodziewają się dziecka, Michała przerastają obowiązki związane z rodziną i odpowiedzialność. Czuje swoje powołanie pomagając bezdomnym oraz więźniom, zbliża się czas dokonania wyboru, Aldona ma wymarzoną córeczkę……. jakiego wyboru dokona Michał ?
Natomiast Zoję i Ryszarda doświadczenia życiowe i tragedie zbliżyły do siebie emocjonalnie i duchowo. Zoja niespodziewanie otrzymuje spadek po nieznanej krewnej, podejmują wspólną decyzję i kupują...