Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę

Okładka książki Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę Anna Todd
Okładka książki Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę
Anna Todd Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: After (tom 5) Ekranizacje: After 5. Na zawsze (2023) Seria: Między słowami literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2016-03-30
2015-12-08
Krzysztof Skonieczny
Ekranizacje:
After 5. Na zawsze (2023)
New Adult After

2086 ocen

super było przeżyć wszystko „na nowo” z innej perspektywy. To trochę jak pamiętnik Hardina…

Zależało mi na przeczytaniu tej książki tylko dlatego, że chciałam mieć poczucie, że dopięłam całą serię After na ostatni guzik i nic więcej z tymi książkami już mnie nie czeka. I sam początek tej historii był naprawdę dobry, bo jest w nim opisane to czego nie było w poprzednich tomach, a w dodatku przez całą książkę przeplatają się rozdziały z perspektywy różnych bohaterów, których poznajemy na przestrzeni wszystkich poprzednich części co daje bardzo fajny efekt i dzięki temu część tej historii jest naprawdę interesująca i przyjemna w odbiorze. Ale niestety ta część, która najbardziej odnosi się do Tessy i Hardina tak jak zawsze była naprawdę wkurzająca i potrafiła podnieść czytelnikowi ciśnienie przez to, że oni już tacy po prostu są. Ale za to zakończenie było bardzo słodkie i nawet mnie rozczuliło, dzięki czemu skończyłam tę książkę z uśmiechem. I bardzo podobały mi się te wtrącenia z książki Hardina na początku prawie każdego rozdziału, wnosiło to bardzo fajny klimat. Przez co całokształtem była to dobra książka, ale też za dużo nie wniosła i można by było się bez niej obyć.

Troche mi wstyd, że to przeczytałam

Troche mi wstyd, że to przeczytałam

W zasadzie jest to powielanie historii z poprzednich tomów, pokazane oczami innych postaci niż Tessa czy Hardin. Nie dowiadujemy się w niej prawie nic nowego, ale miło się czyta.

Nic specjalnego, odgrzewany kotlet.

Nic specjalnego, odgrzewany kotlet.

Książka opisuje życie Hardina przed poznaniem Tessy a dokładniej przedstawia postacie które odegrały rolę w jego życiu, w trakcie poznawania Tessy, gdy jego uczucie powoli kiełkowało oraz po poznaniu Tessy, gdy był już całkiem odmieniony, po wielu próbach przeciwnościach. Każda część jego życia wpływała na jego zmianę, dawała mu do zrozumienia o wiele więcej niż myślał. Nigdy nie spodziewał się, że te szare oczy tak bardzo zmienią jego świat. Czy na lepsze? Czy rzeczywiście miłość aż tak zmienia? Jak to wszystko przez cały czas widział Hadrin?

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tej części, ale tak postanowiłam ja przeczytać. Nie żałuje, perspektywa Hardina dała mi szersze pole widzenia wątków zawartych w Afterze oraz lepsze zrozumienie go. Nie spodziewałam się niczego specjalnego, ale pozytywnie mnie zaskoczyło. Podoba mi się to, że otrzymujemy obrazy nie tylko Hardina ale też innych postaci. Świetne jest też to, że widzimy perspektywe przed, w trakcie po, co rozszerza nam niektóre wątki. Jestem mega zadowolona, polecam aby wyposażyć się w nią jeśli czytaliście Aftera, bo jak mówiłam jest to świetne uzupełnienie historii.

Całą serię książek przeczytałam po obejrzeniu dwóch pierwszych części filmu. Film bardzo polubiłam, więc wiedziałam, że z książkami będzie podobnie. After był początkiem mojej historii z czytaniem i z książkami. Nie wiem czy to dlatego, czy może bo po prostu polubiłam filmy, ale jestem zachwycona całą serią. Bardzo podobał mi się sposób pisania, lekkość, to, że cały czas coś się działo, Nie miała miejsca monotonność, emocje podczas czytania były przeróżne. Na dodatek w książkach dzieje się wiele więcej niż w filmach. Mimo, że jest to książka z tą samą historią, co cztery wcześniejsze, NIE JEST taka sama. Jest to opis calej historii z punktu widzenia Hardina, ale nie ma zbyt wiele powtórzeń scen z poprzednich części. Na pewno będę chciała przeczytać jeszcze raz całą serię. :)

Teksty na poziomie:

"To totalna cnotka niewydymka..."
"... zachowuje się, jakby chciała oderżnąć mi jaja i nakarmić nimi swojego chłopaka-pieska kanapowego."
"Tessa i Tristan wyglądają, jakby ktoś porannym strumieniem naszczał im do cheeriosów."

Teksty na poziomie:

"To totalna cnotka niewydymka..."

I koniec. To była naprawdę piękna historia. Opowieść o zbuntowanym nastolatku, który jest zły na cały świat i niewinnej dziewczynie, która chce go naprawić. Czy to się może udać? Czy przeciwieństwa rzeczywiście się przyciągają? Z pewnością ostatnia część tej serii wiele wyjaśnia. Polecam.

Jak sam opis mówi jest to historia Tessy i Hardina, ale oczami Hardina. Jest tam pokazane jego życie i sceny o których nie miałam pojęcia czytając wcześniejsze tomy. Ta historia pokazała jaki Hardin jest naprawdę i dlaczego jest taki jaki jest. Też historia ojca Hardina jest bardzo ciekawa, a szczególnie opis jak poznał jego matkę.
Historia Molly również pokazała, że nie miała ona łatwo w życiu, co akurat tu mnie zaskoczyło, ale hej przynajmniej wiemy dlaczego czasami bywała taką jedzą 😂
Przykre trochę, że opis życia Smitha jest krótki, ale cóż 😅.
Cała seria After pokazuje różne relacje, ale wiadomo zwłaszcza Hardina i Tessy, która nie była łatwa, była toksyczna ale była też czasami momentami romantyczna. Hardin walczy o Tesse do samego końca i to jest coś co bardzo chcę kiedyś przeżyć - żeby ktoś tak samo walczył o mnie tak jak Hardin walczył o Tesse

Historia Molly również pokazała, że nie...

• Romans