Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę

Tłumaczenie: Krzysztof Skonieczny
Cykl: After (tom 5)
Wydawnictwo: Między Słowami
Before
New Adult, After
Ag2S

Życie Hardina można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Tessy, i na to, co zdarzyło się później. Wcześniej Hardin nie miał nic do stracenia. Tylko gniew pobudzał go do działania. Nikt nie nauczył go, co to znaczy kochać. Hardin zawsze był sam. Imiona kolejnych dziewczyn zlewały mu się w jedno. Pragnął ich dotyku, ale od uczuć trzymał się z daleka. Dzięki temu życie było...

Tylko gniew pobudzał go do działania. Nikt nie nauczył go, co to znaczy kochać. Hardin zawsze był sam. Imiona kolejnych dziewczyn zlewały mu się w jedno. Pragnął ich dotyku, ale od uczuć trzymał się z daleka. Dzięki temu życie było proste.

Tessa miała być kolejną łatwą zdobyczą. Całkiem nieźle się bawił… Dopóki szarość jej oczu nie zaczęła prześladować go w snach, a kształt ust doprowadzać do szału. Tak dobrze sobie radził, zanim popełnił błąd i pozwolił jej stać się całym światem! Obiecał sobie, że zrobi wszystko, by było tak jak dawniej.

Myślisz, że znasz wszystkie tajemnice Hardina? Ta książka to więcej, niż ci się wydaje!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

kryminalnakuchnia | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, New Adult

Po fantastycznej, jak dla mnie, serii After dość długo zbierałam się do kolejnej, dopełniającej cykl - Before. Dlaczego? Chciałam po prostu odetchnąć i ochłonąć od natłoku emocji jakie niosło za sobą przeczytanie czterotomowej serii After.

Szczerze powiedziawszy obawiałam się również sposobu, w jaki autorka podejdzie do przedstawienia całej tej zagmatwanej historii, widzianej z perspektywy głównego bohatera. Moje obawy były uzasadnione, bo w literaturze takich zabiegów jest sporo lecz niestety nie są one na zadowalającym poziomie.

Niestety również „Before”, w moim odczuciu było tylko marną kopią „After”. Książka poza tym, że powielała historię przedstawioną w pierwszej części serii „After”, to nie wnosiła zupełnie nic, co można by było zaliczyć na poczet uzupełnienia poprzednich tomów.

„Before” najnormalniej w świecie nudziło mnie. Czekałam na jakieś BOOM ze strony Hardina, ale niestety poza utwierdzeniem się w przekonaniu, że jest dupkiem do kwadratu, nie otrzymałam zupełnie...

FairytaleePrincess | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Będzie krótko, bo naprawdę nie chcę przedłużać. Po kilkuletnich przygodach żegnam się z bohaterami serii "After" i bardzo się z tego powodu cieszę. Chociaż seria dostarczyła mi wielu emocji, to muszę przyznać, że nie były one pozytywne ponieważ przeważały zażenowanie i irytacja. Ten tom - "Before" był opowieścią historii z tomu pierwszego oczami innego bohatera i jak dla mnie - mniej irytująca od części trzeciej czy czwartej, ale też i napisana zbyt ogólnikowo. Wiele rzeczy z pierwszego domu zostało pominiętych, między rozdziałami jest długi przeskok czasowy i bardzo mi się to nie podobała. Poczułam się jakby ta książka była pisana na odwal się. Nie jest to powieść którą Wam polecę ale i nie zniechęce Was do niej. :)

ms_m | 2016-10-02
Przeczytana: październik 2016

Z historią Hessy zetknęłam się na długo przed wydaniem jej w formie papierowej przez Annę Todd. Kiedyś lubiłam przeglądać swoje konto na Wattpadzie w celu znalezienia jakiegoś ciekawego opowiadania fan-fiction, które pozwoliłoby mi zatracić się na kilka godzin. Miałam dosyć kryminałów, rozlewu krwi, morderstw, czy powieści fantastycznych.
Potrzebowałam ckliwego romansu, który pozwoli mi się "wyłączyć" i w ten sposób da mi chwilę wytchnienia.
Niewątpliwie taką historią okazała się przedstawiona miłość Tessy i Hardina (w oryginalnej wersji jest nim Harry Styles, ale to chyba już wszyscy wiedzą) w serii "After". Pochłonęłam to błyskawicznie. Dosłownie siedziałam z nosem w telefonie przez cały czas. Zarywałam noce, żeby nadrobić rozdziały, a kiedy doszłam do momentu, kiedy musiałam czekać nawet tydzień na dodanie nowego rozdziału przeżywałam katusze.
Spodobała mi się historia Tess i Hardina, ale chyba zajęłoby mi za dużo miejsca rozpisywanie się dlaczego tak jest, a uważam, że...

Książkomania | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Co naprawdę skrywa dusza Hardina?

Seria After zyskała rzeszę fanów na całym świcie, w tym również w Polsce. Twórczość Anny Todd wywołuje naprawdę skrajne emocje, przez co opinie o książkach są podzielane – od bardzo pozytywnych, po bardzo negatywne. Osobiście jestem oczarowana serią After, historią Hessy, ich wzlotów i upadków, ich szczęściem i gniewem. „Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę” to kolejna huśtawka emocjonalna, która przedstawia historię Hardina i Tessy z punktu widzenia tego buntowniczego chłopaka.

„Jej wiara w niego sprawiła, że chciał być dla niej dobry. Chciał udowodnić, że ona ma rację, a wszyscy inni się mylą. Sprawiła, że poczuł ten rodzaj nadziei, której nie czuł nigdy wcześniej. Nie wiedział nawet, że istnieje.”

Fabuła książki skupia się głownie na znajomości Hardina i Tessy. Jak wiemy książka „After. Płomień pod moją skórą” napisana została z punktu widzenia Tessy. Dopiero w kolejnych częściach autorka pozwoliła sobie na narrację naprzemienną....

Daria | 2016-04-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Before jest to V część serii After , tym razem pisana oczami Hardina.
Jest ona dobra, ale tylko dobra...Lepiej jednak czytało mi się poprzednie tomy, niemniej jednak mnie wciągnęła (380 stron w jeden dzień)

Before jest opowieścią o tym co działo się w życiu Hardina przed i po poznaniu Tessy. Niegdyś rozgniewany, kompletnie zepsuty chłopak bawił się dziewczynami aż do momentu pojawienia się jej w jego życiu. Chłopak stopniowo zaczął się zmieniać, ale oczywiście nie odbyło się bez dramatów po drodze. Zniszczył kompletnie tę niewinną dziewczynę, ale koniec końców musiał sporo zrozumieć, sporo nad sobą popracować, aby ponaprawiać wiele w jego życiu, w jego psychice...
W książce poznajemy również w miarę szczegółowo historię innych postaci: Molly, Steph itp.
Dobra ale spodziewałam się więcej emocji...

marysienkap | 2016-04-21
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2016
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Po pierwsze najpierw AFTER potem BEFORE. Nie widzę sensu w rozpoczynaniu tej serii od końca. Czytając BEFORE przed zapoznaniem się z pozostałymi tomami można nie zrozumieć wielu kwestii. Tom 5 jest dodatkiem i dopełnieniem, a nie kolejną częścią.
Po drugie stwierdzenie, że jest to miłość #HESSA z perspektywy Hardina jest lekko przekłamane. Kto przeczytał wszystkie tomy wie, że tylko w pierwszym nie ma przeplatanki rozdziałów: raz Tessa, raz Hardin. Dlatego właśnie powstało BEFORE, żeby to dopełnić. Pokazać perspektywę Hardina z początku znajomości z Tessą. Oprócz tego poznajemy bliżej wcześniejsze dziewczyny Hardina i mężczyzn, którzy mieli wpływ na kształtowanie się jego charakteru, a także kilka kolejnych migawek z późniejszego życia Tessy i jej "niegrzecznego chłopca" ;)
Polecam BEFORE jako dopełnienie serii - wiele spraw zostaje wyjaśnionych dopiero w tym tomie. Jak dla mnie najlepszym ze wszystkich :)

Malwina | 2016-04-01
Przeczytana: 30 marca 2016

"Historia miłości #Hessa z punktu widzenia Hardina"...

Muszę podzielić się istotną kwestą, nim przejdę do oceniania tej pozycji. Uwaga - nie znałam wcześniej historii Tessy i Hardina, nie przeczytałam ani jednego tomu After. No, to skoro mamy to już za sobą, to zacznę powoli tłumaczyć się wszystkim fankom tej serii, dlaczego oceniłam tą pozycję tylko na 4/10.

Po pierwsze - okładka obiecuje poznanie perspektywy Hardina na jego relację z Tessą. Zdaję sobie sprawę, że do tej pory ukazały się cztery tomy After, spodziewałam się zatem czegoś pokroju "Greya", tylko w szerszym zakresie czasowym. Tymczasem otrzymałam szczegółową relację Hardina z okresu, od kiedy poznali się z Tessą do momentu, gdy zrozumiał, jak bardzo ją kocha. Nie jest to więc ich historia miłości, lecz zaledwie opis uczuć głównego bohatera na początku tej znajomości - w związku z tym tutaj pojawiło się moje pierwsze rozczarowanie.

Po drugie - okładka obiecuje, że poznamy punkt widzenia Hardina. No i cóż, faktycznie...

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o serii After? Osobiście pierwszy tom kupiłam zaraz po premierze ciekawa tego, co pokochało tak dużo ludzi. Zwykle moje własne nabytki muszą długo czekać na swoją kolej, gdyż mam tak dużo książek od wydawnictw, że po prostu nie mam kiedy ich wepchać. Płomień pod moją skórą - mimo swojej objętości - udało mi się kiedyś wcisnąć w grafik i przeczytać. Nie był zły, jednak nie dopatrzyłam się tam czegoś, co skłoniłoby mnie do zakupów kolejnych części. Do czasu, aż dostałam zapowiedź Before. Nie da się zaprzeczyć, że pogubiony Hardin jest bardzo intrygującą postacią i to właśnie dla niego postanowiłam - bez czytania środkowych tomów - połknąć piąty.

Życia Hardina nie można nazwać idealnym. Matka ledwo wiążąca koniec z końcem, ojciec alkoholik... Chłopak nie miał nic do stracenia i było mu z tym dobrze. Jednak to było przed. Przed tym, zanim poznał Tessę i wywróciła jego świat do góry nogami. To nie miało być tak. Miał się nią tylko zabawić i przy okazji...

Kaśka | 2016-04-08

Książka jest z perspektywy Hardina, opisuje co czuł odkąd poznał Tessę, jak doszło do zakładu itd. Spodziewałam się bardziej szczegółowych opisów z życia Tessy i Hardina (jakby powtórka poprzednich tomów)opisane okiem Hardina :).
Dla zbuntowanego chłopaka ciężko było okazać uczucia które nagle i pierwszy raz zaczęły się tlić w jego sercu zwłaszcza iż jego znajomi kpili z Tessy. „Nie było mu łatwo walczyć z dwudziestoma latami destrukcyjnych wzorców i podstawowych zwierzęcych reakcji.”
Autorka przed rozpoczęciem praktycznie każdego rozdziału po krótce opisywała postawę Hardina która w dogłębny sposób opisywała co czuł i z tych wstępów bym mogła zacytować tutaj każdy gdyż wszystkie były głębokie i ujmujące :).
Zaskoczył mnie fakt iż Steph była od początku znajomości negatywnie nastawiona na osobę Tessy - przykre jest to ze Tess tak naprawdę nie miała bliskiej sobie osoby (nie licząc Londona).

’’ Przy tobie… przy tobie chcę stać się dobry, dla ciebie… Chcę być dobry dla ciebie, Tess...

Dżejzi | 2016-08-04

Zwięzłe zakończenie i pokazanie historii HESSY ze tej drugiej nie do końca znanej nam wcześniej strony. Czyta się szybko i bezproblemowo. W końcu czytelnik ma okazje zajrzeć w głąb umysłu samego Hardina jak i innych bohaterów co potrafi nieźle zbić z wcześniejszych tropów. Bardzo zaciekawiła i spodobała mi się właśnie ta część, w której czytamy wydarzenia wzięte z życia tych bardziej pobocznych postaci. Najmniej jednak podobał mi się moment, w którym autorka zdecydowała się zakończyć opisywany początek znajomości naszych ulubieńców w oczach chłopaka. Poza tym nie mam jak zwykle nic do zarzucenia i polecam wszystkim!