Boże Narodzenie

źródło okładki: wolnelektury.pl

Małgorzata | 2018-12-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Boże Narodzenie przedstawione w zwyczajach, tradycjach na polskiej wsi.

Book-erka | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Nowelka przedstawiająca tradycyjne przygotowania do Bożego Narodzenia. Czyta się jednym tchem bo wszystko wydaje się takie bliskie, mimo że już dziś tak wiele się zmieniło. Zmienił się stosunek do świąt, zmienił się sposób celebrowania, ten dawny, magiczny klimat odszedł gdzieś w zapomnienie... Ale Dąbrowska w tej krótkiej formie przemawia do nas głosem dziecka... dla którego święta zawsze mają ten niezwykły smak. Dzięki tej opowiastce nam dorosłym przypominają się lata magii: ponownie czujemy woń choinkowych igiełek, przywołujemy w myślach smak orzechów, świątecznych słodkości, znów czujemy ten dreszczyk emocji gdy myślimy o brodatym Gwiazdorze i tą niecierpliwość, kiedy w końcu przyjdzie czas na odpakowywanie prezentów. Dzięki tej opowiastce znów przeżywamy chwile wzniosłości, znów zatracamy się w tej wyjątkowej atmosferze. Bo takie jest prawo świąt. Wniosek? Przeżywać święta w duchu będąc dzieckiem! Wtedy jest najpiękniej.

Czytajcie koniecznie, opowieść choć krótka - pozwala...

lavendova | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Wspaniała umiejętność operowania słowami. Piękny i wzruszający obrazek.

Buka | 2017-02-21

Pretender | 2016-09-13
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Monika | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Piękny obrazek jak to drzewiej na Boże Narodzenie w Polsce bywało.
Zwyczaje, smaki, zapachy. Urokliwe opisy przyrody. Świat, który przeminął, a do którego tak tęskno.
Miniaturka, a tyle w niej bogatej treści. Warto przeczytać.

Anna | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Króciutka, ale jakże piękna i ciepła powiastka o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia na polskim dworze w początkach XX wieku. To przedświąteczne porządki, niecierpliwe oczekiwanie na dzień, kiedy wszyscy zasiądą do wigilijnego stołu, przygotowywanie ozdób i stroików, które zostaną zawieszone na przywiezionej z lasu choince. Niecierpliwość dzieci, ich ciekawość prezentów, które rodzice po zakupie pochowali w szafach, komodach, kredensach i wreszcie wypatrywanie pierwszej gwiazdki. A potem uginający się od wszelkiego jadła stół, opłatek, kolędy, prezenty i ta rodzinna więź i bliskość.

Jakże plastyczny to obraz świątecznej atmosfery, jakiej każdy z nas niewątpliwie doświadczył w dzieciństwie; zapach choinki, świątecznych potraw, ciast i różnych smakołyków, które dostępne były jedynie raz w roku. Cudowny klimat i smak dzieciństwa.

olaf2009 | 2015-12-24
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Super!

onika | 2015-02-04
Przeczytana: luty 2015

To opowiadanie Marii Dąbrowskiej to taka literacka akwarela, w której ocalono od zapomnienia dziecięce wspomnienia Świąt Bożego Narodzenia – tych wszystkich zwyczajów, tradycji, oczekiwań, tajemnic, a także poczucia miłości i bezpieczeństwa, które tylko dom rodzinny dać może. I chyba tak to już jest, że z wiekiem te wszystkie Boże Narodzenia, które człowiek przeżył jako dziecko, zlewają się w jeden niepowtarzalny, mityczny obraz Świąt, za którym nieustannie się tęskni, i dąży do tego, by równie piękne wspomnienia swoim latoroślom ofiarować.

Grażyna | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014