Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce

Cykl: Magia sprzątania (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
Spark joy
poradniki
Beti

Ilustrowany przewodnik, który objaśnia metody porządkowania, daje szczegółowe wskazówki, jak pozbyć się raz na zawsze starych bałaganiarskich nawyków i pokazuje, jak wnosić radość w swoje życie. Autorka prezentuje własną metodę – KonMari - na uporządkowanie najbliższego otoczenia, zmianę podejścia do życia i sposobu myślenia. Omawia istotne decyzje, które należy podjąć, aby było to możliwe....

Autorka prezentuje własną metodę – KonMari - na uporządkowanie najbliższego otoczenia, zmianę podejścia do życia i sposobu myślenia. Omawia istotne decyzje, które należy podjąć, aby było to możliwe. Pokazuje, jak skutecznie zmienić nawyki, aby porządkowanie nie polegało tylko na odgraceniu domu czy też sprawieniu, że będzie lśnił na przyjście gości, a raczej, żeby zmieniło je na dobre.

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- co wywołuje w tobie radość, a co cię nie cieszy,
- jak wypełnić swój dom radością,
- jak selekcjonować przedmioty,
- jak utrzymać porządek wokół siebie,
- jak rozróżnić to, co naprawdę cenne,
- jak sprawić, aby przedmioty odnalazły swoje właściwe miejsce,
- co zrobić, gdy nie potrafisz niczego wyrzucić.

źródło opisu: http://muza.com.pl/poradniki/2512-tokimeki-magia-s...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/poradniki/2512-tokimeki-magia-s...»

Liza | 2017-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2017

Na jaki temat nie ma już poradników? Przyszła pora na magię sprzątania.

Autorka zachęca do „nauczenia się wybierania rzeczy, które wzbudzają pozytywne emocje, cieszą.” Czyli jeśli dana rzecz sprawia ci radość ( z jap. Tokimeki), to zatrzymaj to, a powtarzając proces selekcji uwolnisz się od nadmiaru rzeczy. Kryterium wzbudzania radości już na początku wzbudziło we mnie zastanowienie i lekkie niedowierzenie, nawet sama pisarka w innym rozdziale przyznała, że radość oznacza też funkcjonalność i ułatwienie życia (weźmy na przykład odkurzacz).

Jestem za dokończeniem wyrzucania rzeczy, a dla tych co zostają- znalezieniu wygodnego miejsca, chociaż nie wierzę w „posprzątaj raz”- sprzątanie to raczej powtarzalny proces. (I tak, ja osobiście lubię sprzątać).

Więc, na czym polega magia sprzątania?

Ano, na sprzątaniu rzeczy posegregowanych w poniższych kategoriach, według kolejności:
1) ubrania
2) książki
3) papiery
4) przedmioty różne
5) przedmioty o wartości sentymentalnej

Kilka rad...

KuLtUrAlNiE | 2017-02-22

Niniejszy przewodnik po "świecie czystości" jest kursem uczącym jak zaprzestać gromadzenia zbędnych przedmiotów. Jak odróżnić rzeczy potrzebne od tych, które potrzebne tylko się wydają.
Książka proponuje także - jako ilustrowany przewodnik ( i tu wracam do roli rysunków zamieszczonych w poradniku), w jaki sposób, krok po kroku składać ubrania, buty, torebki. Jak ekonomicznie się spakować w podróż. Jak układać i selekcjonować książki, dokumenty, kosmetyki, i inne domowe "przydasie".
M. Kondo proponuje także bardzo ciekawe metody motywacji do sprzątania, jak np. robienie i przyglądanie się zdjęciom bałaganu.
...a wiecie czym jest metoda "KonMari"? Na czym polega "komono"? I dlaczego warto układać rzeczy kolorami?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie oczywiście w Tokimeki Marie Kondo.
Zachęcam do czytania!

angelika | 2016-10-28

Jeśli miałabyś możliwość wyboru,wybrałabyś piękny przestronnym i czyste mieszkanie czy mieszkanie w,którym panuję chaos i bałagan.Nie trzeba być geniuszem, by się domyślić,że ta pierwsza opcja jest najciekawsza.W końcu nie ma nic lepszego niż spędzanie czasu w przytulnym mieszkaniu,które daje nam poczucie relaksu i wyciszenia.Często pod wpływem codziennych obowiązków nie mamy czasu na sprzątanie lub co gorsza odkładamy to na kolejny dzień.I tu zaczynają się problemy?Jak poradzić sobie z bałaganem,który otacza nas z każdej strony?
Z pomocą przychodzi Marie Kondo twórczyni metody KonMari z japońska sztuką sprzątania.Jak nikt inny potrafi okiełznać każdy bałagan.Jak sama mówi nie wystarczy przeczytać książki,liczą się także chęci by zmienić nasze domowe zacisze.Kiedy uporządkujesz swój dom, możesz zacząć naprawdę żyć.
W drugiej książce autorka szczególną uwagę przykłada do pozbywania się rzeczy niepotrzebnych i takich,które w nas wzbudzają negatywne emocje.Często otaczamy się rzeczami...

malaMi | 2017-01-18
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Tokimeki z języka japońskiego oznacza dosłownie rzeczy, które dają nam radość. Filozofia może i piękna, ale oderwana od rzeczywistości. Autorka tego poradnika zapomina chyba, że czasem musimy coś zatrzymać, bo po prostu tego potrzebujemy - mnie na przykład nie sprawia radości trzymanie w domu żelazka, a jednak wyrzucenie go nie byłoby najlepszym pomysłem.

Najwyraźniej mam lepsze zdanie o ludzkiej inteligencji niż Marie Kondo i jestem przekonana, że nie potrzebujecie poradnika, by wiedzieć, że przeterminowane jedzenie z lodówki należy wyrzucić, podobnie jak od dawna nieużywane rzeczy i karty gwarancyjne, które ważność straciły dawno temu.

PS Na koniec cytat:
">>To nie wzbudza we mnie żadnej radości, ale przecież jest mi potrzebne, prawda?<< Często słyszę ten refren i zawsze odpowiadam: Jeżeli nie wzbudza to twojej radości, to pozbądź się tej rzeczy! Jeżeli w tym momencie klient mówi mi: >>Hm, a właściwie czemu by nie? Pozbędę się tego<< to nie ma problemu. Najczęściej...

Paulina | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Jako, że bardzo lubię tego typu poradniki to i ta książka przypadła mi do gustu. Co prawda nie przekonała mnie do podjęcia maratonu sprzątania, ale podpowiedziała mi kilka bardzo praktycznych rozwiązań i utwierdziła w przekonaniu, że to czym się otaczamy ma ogromny wpływ na to, jak żyjemy.

Trochę z przymrużeniem oka, ale polecam.

Nielotna | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Urocze obrazki i piękne wydanie. Marie daje nam tym razem praktyczne rady jak zmienić swoje życie zostawiając to, co daje nam radość.

mmena | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Czy naprawdę można się zachwycać poradami "wyrzuć przeterminowane jedzenie"?

Karolina | 2016-11-30
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 27 listopada 2016

Bardzo fajna kontynuacja "Magii sprzątania" i polecam, żeby przeczytać ją jako drugą z kolei. Po pierwsze dlatego, że wgryza się w techniki wprowadzenia metody KonMari w życie. Nawet rysunkowo wyjaśnia jak składać poszczególne części garderoby. Po drugie używa znacznie większej ilości przykładów z doświadczeń zawodowych Marie Kondo - faktycznie przytacza przykłady swoich klientek. I co najważniejsze wyjaśnia kontrowersyjne kwestie metody KonMari, czyli pozbywanie się rzeczy, które nie iskrzą radością. Dość dobitnie jest wytłumaczone, że skoro kilka automatów do gier sprawia nam radość to należy je zatrzymać. Warto przeczytać, choć niektóre rozdziały staną się przydatne dopiero gdy zaczniemy tę metodę wprowadzać w życie.

Kasia | 2016-11-21
Przeczytana: listopad 2016

Wprawdzie to pierwsze oznaki wiosny są zazwyczaj zachętą do rozpoczęcia wielkich porządków i odgracenia mieszkania, ale kto powiedział, że jesień nie jest na to równie dobrą porą? Zwłaszcza, że autorka świeżo wydanego poradnika Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce, przekonuje, że dobrze posprzątany dom zapewni jego mieszkańcom poczucie lekkości i szczęścia, a to w ponure, listopadowe dni szczególnie się liczy.

Cała opinia:

Morganna | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Zadziwiają mnie pozytywne reakcje na tę książkę. Za wyjątkiem rysunków i nieco bardziej dokładnego opisu, jak składać rzeczy (który przy okazji jest super wypełniaczem książki na zasadzie: muszę czymś te 300 stron zapełnić), nie ma w niej nic odkrywczego - jedynie powtarzanie treści z poprzedniej pozycji. Jak dla mnie strata pieniędzy i mówi to osoba, której pierwsza książka Marie Kondo się podobała.