Okładka książki Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne

Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ocalić od zapomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
MUZA
8374951915
typ
papier
7.86 (28 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Książka prezentuje tradycyjne święta i polskie obrzędy doroczne ułożone chronologicznie w czterech głównych rozdziałach odpowiadających porom roku: zima, wiosna, lato, jesień. Autorka pokazuje zarówno wielkie bogactwo i różnorodność, jak i trwałość oraz ciągłość polskich tradycji, które warto pielęgnować i – zgodnie z przesłaniem całej serii – ocalić od zapomnienia. W poszczególnych rozdziałach znajdują się także towarzyszące obrzędom wierzenia, podania, wróżby, przysłowia, tradycyjne polskie potrawy, fragmenty kolęd lub innych pieśni obrzędowych. Są tu m.in. reprodukcje XIX-wiecznych sztychów, obrazów oraz starych pocztówek fotografie przedstawiające dawne i współczesne obrzędy doroczne np. jedlińskie kusaki, procesje z palmami, widowiska pasyjne, dywany kwiatowe w Spycimierzu.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Olala | 2012-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Po pierwsze-to bardzo ładnie wydana książka. Podzielona jest na 4 czesci, zgodnie z porami roku i w każdej z tych części odnajdziemy opis świat i obchodów z nimi zwiazanych.Dodatkowo opisy wzbogacono wierszykami, historycznymi przekazami, starymi zdjęciami, pocztówkami.Czytając tę ksiązkę, człowiek przenosi się w światy zupełnie zapomniane lub wręcz wymierające.
Po drugie-to cała seria "Ocalić od zapomnienia" zasługuje na większą uwage, ze względu na swój przekaz i pogłebianie znajomości polskiej historii i tradycji.
a po trzecie-to strasznie podobały mi sie opisy i cała symbolika obchodów pierwszego dnia lata. Palenie ognisk sobótkowych, tańce kobiet,śpiewy, szukanie kwiatu paproci,wierzenia z tym związane, wianki puszczane na wodę. Cudowne i magiczne.
Ksiązka pokazuje jak ogromną rolę w przeszłości odgrywała przyroda, zachodzace w niej zmiany i związane z tym święta i wierzenia.
Ocalmy naszą tradycję od zapomnienia.

Katarzyna | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Bardzo ładnie wydana, zawierająca szczegółowe opisy obrzędów i zwyczajów, a przy tym napisana przystępnym językiem książka

rowena77 | 2011-10-30

To druga książka Barbary Ogrodowskiej, jaką mam przyjemność posiadać. Bardzo mnie wciągnął ten cykl "Ocalić od zapomnienia", i już zastanawiam się nad kolejnymi pozycjami:) Natomiast jeśli chodzi o "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" są ciekawie opisane i zilustrowane, książka jest podzielona na cztery pory roku i w każdym rozdziale są dokładnie opisane wszystkie święta i obrządki, nawet te już zapomniane. Zaciekawił mnie fakt, że wiele zwyczajów było dawniej przez Kościół tępionych, gdyż początki ich brały się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, a więc uważane były za pogańskie, a nawet diabelskie, na przykład topienie Marzanny, oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek, Noc Sobótkowa z ogniskami i puszczaniem wianków na wodzie. Pomimo represji wiele zwyczajów pozostało do naszych czasów, wiele idzie w zapomnienie tak samo z siebie. Miło jest czytać, że są w dzisiejszych czasach księża w Polsce, którzy reaktywują obrządki kultywowane na danych ziemiach przed stu czy dwustoma latami...

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2010 rok

Ogrodowska analizuje w przejrzysty sposób kolejne doroczne święta, obrzędy i rytuały. Piękne wydanie jest dodatkowym atutem lektury. Barwne ilustracje, ludowe wierszyki i piosenki nadają książce niepowtarzalny urok.

Barbarzynka | 2013-03-13
Przeczytana: marzec 2013

Pięknie wydana, kolorowa książka. Wiele w niej informacji na temat zamierających tradycji, gestów.
To takie małe kompendium wiedzy na temat obrzędów polskich. Swietny punkt wyjścia.
To, czego mi brakuje, to nut. Autorka cytuje tylko teksty pieśni ludowych. Szkoda. Ale i tak serdecznie polecam.

povc12 | 2013-12-09

Jest to książka cenna dla każdego, kto interesuje się kulturą i historią Polski. Zawiera sporo ciekawych faktów i można dowiedzieć się sporej ilości rzeczy, o których się nie wiedziało, mimo że jest się Polakiem :) Strona wizualna książki jest świetna.

silverraven | 2014-07-06

161. rocznica
  • Marina Mayoral
    72. rocznica
    urodzin
    A tata wyjął z plecaka książkę i rzekł:
    - Poznacie tam na pewno wielu przyjaciół, ale i tak chciałbym wam to dać, bo przecież wiecie, że książka jest...
    - Przyjacielem na całe życie! - wyrecytowały chórem dziewczynki.
  • Scott Spencer
    69. rocznica
    urodzin
    Listy były jedynym namacalnym dowodem, dowodem tego, że kiedyś skrzydła wyrastały mi z serca. Znałem inny świat, świat, który nie ma nazwy. Bo takie słowa jak oczarowanie czy rozkosz są zbyt proste, zbyt banalne, nie potrafią go określić. Nic o tym wiecie nie mogę powiedzieć oprócz tego, że go znałe... pokaż więcej
  • Victoria Holt
    108. rocznica
    urodzin
    ...życie bywa najeżone pułapkami, ale gdy ktoś ich bez przerwy wypatruje, może przeoczyć błogosławieństwa, jakich los także nam nie skąpi.
  • Edgar Rice Burroughs
    139. rocznica
  • Timothy Zahn
    63. rocznica
    urodzin
    Wzruszyła ramionami, a jej ognistorude włosy zamigotały w blasku światła.
  • Andriej Płatonow
    115. rocznica
    urodzin
    Woszczew (...) położył się na brzuchu by usnąć i rozstać się ze sobą samym. Ale sen wymaga umysłu spokojnego, ufnego w życie, zdolnego wybaczyć przeżyty ból.
  • A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
    118. rocznica
    urodzin
    Ode Mnie, który przebywam w każdym sercu, pochodzi pamięć, wiedza i zapomnienie.
  • François Mauriac
    44. rocznica
    śmierci
    (...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.

Znajdź nas na Facebooku