Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne

Okładka książki Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne Barbara Ogrodowska
Okładka książki Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne
Barbara Ogrodowska Wydawnictwo: Muza Seria: Ocalić od Zapomnienia literatura piękna
Ocalić od Zapomnienia
Muza
2007-01-01
2007-01-01
8374951915

Kulturowe dziedzictwo to jedna z najważniejszych rzeczy, o które powinno dbać każde społeczeństwo. Uważam że bardzo dobrze się stało że ktoś podjął się spisania najważniejszych zwyczajów, obrzędów i tradycji od okresu Bożego narodzenia zaczynając na czasie Adwentu kończąc. Znajdziemy tu zarówno obrzędy stosowne do dnia dzisiejszego jak i obrzędy i rytuały, których już dziś się nie praktykuje. Wszystkie zagadnienia opisane zostały chronologicznie w podziale na obrzędy zimowe, wiosenne, letnie oraz jesienne. Autorka podparła je licznymi przykładami, zdjęciami, rycinami, przykładami, przysłowiami i i szeregiem innych ciekawostek co nadaje książce dodatkowego uroku. Pierwszą książką, w której ciekawie opisano polskie obrzędy byli "Chłopi" Reymonta. Ta również trzyma wysoki poziom. Oby motto jej przyświecające - "ocalić od zapomnienia", znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dzięki tej książce poznamy polskie święta, obrzędy, zwyczaje na przestrzeni całego roku kalendarzowego. Poznamy jak bardzo poszczególne święta były związane z życiem naszych przodków na wsi, a tym samym jaki wpływ miała wegetacja roślin na ich życie.
Moim skromnym zdaniem, w książce tej przeważają jednak obrzędy i zwyczaje pochodzące z południowych krańców Polski.

Dobry przegląd zwyczajów związanych z porami roku. Książka podzielona jest na cztery części, zaczyna się zimą, a kończy jesienią. Nie jest to zbyt szczegółowa analiza, raczej wymienienie tradycji, zwyczajów, przesądów.
Ktoś podobno robił tej książce korektę, przeszła redakcję, a nadal niektóre zdania brzmią jak ze szkolnego wypracowania. Przecinki czy myślniki trafiają się w takich miejscach, że ciężko w to uwierzyć (nadmiarowymi przecinkami można obdzielić jakąś inną cienką książkę w całości, tyle tego jest).
A kiedy pod koniec książki trafiłam na "Ravaniemi", mimo że sekundę później jest już poprawne "Rovaniemi" i informację, że w 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość po 150 latach, to ręce mi opadły do samej ziemi...

Książka ta w pełni zasługuje na dziewięć gwiazdek w ocenie i miano wybitnej. Piękna szata graficzna, znakomite ilustracje, świetny tekst, wyjątkowy poziom. Plusów bez liku, minusów prawie żadnych.
Książka rozpoczyna się informacjami wstępnymi od autorki i kalendarzem świąt. Po nim następują cztery główne części, których nazwy to pory roku. Każda pora roku w Polsce obfitowała i często nadal obfituje w różne obrzędy, zwyczaje i święta. W zimie autorka omawia Boże Narodzenie, następnie okres od Bożego Narodzenia do Trzech Król, tradycyjne uroczystości wotywne w tej porze roku i karnawał - zapusty. Wiosna to wielki post wielkanocny, obrzędy przywoływania wiosny, czas świąteczny wielkanocny, Zielone Świątki i Boże Ciało. Lato wiąże się z obchodami świętojańskimi - początkiem lata, różnymi świętami i uroczystościami wotywnymi oraz czasem zbierania plonów. Jesień na ziemiach polskich wiązała się ze świętami pamięci zmarłych, Świętym Marcinem, czasem wróżb miłosnych i adwentem. Na końcu książki znajdziemy kalendarz najważniejszych obrzędów, informacje o ważniejszych badaczach tradycji polskiej i głównych ilustratorach tejże tradycji, wykaz ilustracji na stronach działowych, bibliografię oraz spis treści.
Wyrazy szacunku i uznania składam autorce tej książki. Należą się jak mało komu. Książka jest wyjątkowa i z przyjemnością ją przeczytałem.

Bardzo ładnie wydana, zawierająca szczegółowe opisy obrzędów i zwyczajów, a przy tym napisana przystępnym językiem książka

Jest to książka cenna dla każdego, kto interesuje się kulturą i historią Polski. Zawiera sporo ciekawych faktów i można dowiedzieć się sporej ilości rzeczy, o których się nie wiedziało, mimo że jest się Polakiem :) Strona wizualna książki jest świetna.

Pięknie wydana, kolorowa książka. Wiele w niej informacji na temat zamierających tradycji, gestów.
To takie małe kompendium wiedzy na temat obrzędów polskich. Swietny punkt wyjścia.
To, czego mi brakuje, to nut. Autorka cytuje tylko teksty pieśni ludowych. Szkoda. Ale i tak serdecznie polecam.

Po pierwsze-to bardzo ładnie wydana książka. Podzielona jest na 4 czesci, zgodnie z porami roku i w każdej z tych części odnajdziemy opis świat i obchodów z nimi zwiazanych.Dodatkowo opisy wzbogacono wierszykami, historycznymi przekazami, starymi zdjęciami, pocztówkami.Czytając tę ksiązkę, człowiek przenosi się w światy zupełnie zapomniane lub wręcz wymierające.
Po drugie-to cała seria "Ocalić od zapomnienia" zasługuje na większą uwage, ze względu na swój przekaz i pogłebianie znajomości polskiej historii i tradycji.
a po trzecie-to strasznie podobały mi sie opisy i cała symbolika obchodów pierwszego dnia lata. Palenie ognisk sobótkowych, tańce kobiet,śpiewy, szukanie kwiatu paproci,wierzenia z tym związane, wianki puszczane na wodę. Cudowne i magiczne.
Ksiązka pokazuje jak ogromną rolę w przeszłości odgrywała przyroda, zachodzace w niej zmiany i związane z tym święta i wierzenia.
Ocalmy naszą tradycję od zapomnienia.

Po...

To druga książka Barbary Ogrodowskiej, jaką mam przyjemność posiadać. Bardzo mnie wciągnął ten cykl "Ocalić od zapomnienia", i już zastanawiam się nad kolejnymi pozycjami:) Natomiast jeśli chodzi o "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" są ciekawie opisane i zilustrowane, książka jest podzielona na cztery pory roku i w każdym rozdziale są dokładnie opisane wszystkie święta i obrządki, nawet te już zapomniane. Zaciekawił mnie fakt, że wiele zwyczajów było dawniej przez Kościół tępionych, gdyż początki ich brały się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, a więc uważane były za pogańskie, a nawet diabelskie, na przykład topienie Marzanny, oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek, Noc Sobótkowa z ogniskami i puszczaniem wianków na wodzie. Pomimo represji wiele zwyczajów pozostało do naszych czasów, wiele idzie w zapomnienie tak samo z siebie. Miło jest czytać, że są w dzisiejszych czasach księża w Polsce, którzy reaktywują obrządki kultywowane na danych ziemiach przed stu czy dwustoma latami.

Ogrodowska analizuje w przejrzysty sposób kolejne doroczne święta, obrzędy i rytuały. Piękne wydanie jest dodatkowym atutem lektury. Barwne ilustracje, ludowe wierszyki i piosenki nadają książce niepowtarzalny urok.

• Folklor
  • Słowianie
  • Chcę kupić
  • Poczekalnia - książki

Dodaj cytat z książki Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne