Okładka książki Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne

Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ocalić od zapomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
MUZA
8374951915
typ
papier
7.85 (27 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Książka prezentuje tradycyjne święta i polskie obrzędy doroczne ułożone chronologicznie w czterech głównych rozdziałach odpowiadających porom roku: zima, wiosna, lato, jesień. Autorka pokazuje zarówno wielkie bogactwo i różnorodność, jak i trwałość oraz ciągłość polskich tradycji, które warto pielęgnować i – zgodnie z przesłaniem całej serii – ocalić od zapomnienia. W poszczególnych rozdziałach znajdują się także towarzyszące obrzędom wierzenia, podania, wróżby, przysłowia, tradycyjne polskie potrawy, fragmenty kolęd lub innych pieśni obrzędowych. Są tu m.in. reprodukcje XIX-wiecznych sztychów, obrazów oraz starych pocztówek fotografie przedstawiające dawne i współczesne obrzędy doroczne np. jedlińskie kusaki, procesje z palmami, widowiska pasyjne, dywany kwiatowe w Spycimierzu.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Olala | 2012-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Po pierwsze-to bardzo ładnie wydana książka. Podzielona jest na 4 czesci, zgodnie z porami roku i w każdej z tych części odnajdziemy opis świat i obchodów z nimi zwiazanych.Dodatkowo opisy wzbogacono wierszykami, historycznymi przekazami, starymi zdjęciami, pocztówkami.Czytając tę ksiązkę, człowiek przenosi się w światy zupełnie zapomniane lub wręcz wymierające.
Po drugie-to cała seria "Ocalić od zapomnienia" zasługuje na większą uwage, ze względu na swój przekaz i pogłebianie znajomości polskiej historii i tradycji.
a po trzecie-to strasznie podobały mi sie opisy i cała symbolika obchodów pierwszego dnia lata. Palenie ognisk sobótkowych, tańce kobiet,śpiewy, szukanie kwiatu paproci,wierzenia z tym związane, wianki puszczane na wodę. Cudowne i magiczne.
Ksiązka pokazuje jak ogromną rolę w przeszłości odgrywała przyroda, zachodzace w niej zmiany i związane z tym święta i wierzenia.
Ocalmy naszą tradycję od zapomnienia.

Katarzyna | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Bardzo ładnie wydana, zawierająca szczegółowe opisy obrzędów i zwyczajów, a przy tym napisana przystępnym językiem książka

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2010 rok

Ogrodowska analizuje w przejrzysty sposób kolejne doroczne święta, obrzędy i rytuały. Piękne wydanie jest dodatkowym atutem lektury. Barwne ilustracje, ludowe wierszyki i piosenki nadają książce niepowtarzalny urok.

rowena77 | 2011-10-30

To druga książka Barbary Ogrodowskiej, jaką mam przyjemność posiadać. Bardzo mnie wciągnął ten cykl "Ocalić od zapomnienia", i już zastanawiam się nad kolejnymi pozycjami:) Natomiast jeśli chodzi o "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" są ciekawie opisane i zilustrowane, książka jest podzielona na cztery pory roku i w każdym rozdziale są dokładnie opisane wszystkie święta i obrządki, nawet te już zapomniane. Zaciekawił mnie fakt, że wiele zwyczajów było dawniej przez Kościół tępionych, gdyż początki ich brały się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, a więc uważane były za pogańskie, a nawet diabelskie, na przykład topienie Marzanny, oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek, Noc Sobótkowa z ogniskami i puszczaniem wianków na wodzie. Pomimo represji wiele zwyczajów pozostało do naszych czasów, wiele idzie w zapomnienie tak samo z siebie. Miło jest czytać, że są w dzisiejszych czasach księża w Polsce, którzy reaktywują obrządki kultywowane na danych ziemiach przed stu czy dwustoma latami...

Barbarzynka | 2013-03-13
Przeczytana: marzec 2013

Pięknie wydana, kolorowa książka. Wiele w niej informacji na temat zamierających tradycji, gestów.
To takie małe kompendium wiedzy na temat obrzędów polskich. Swietny punkt wyjścia.
To, czego mi brakuje, to nut. Autorka cytuje tylko teksty pieśni ludowych. Szkoda. Ale i tak serdecznie polecam.

povc12 | 2013-12-09

Jest to książka cenna dla każdego, kto interesuje się kulturą i historią Polski. Zawiera sporo ciekawych faktów i można dowiedzieć się sporej ilości rzeczy, o których się nie wiedziało, mimo że jest się Polakiem :) Strona wizualna książki jest świetna.

silverraven | 2014-07-06

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku