Okładka książki Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne

Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ocalić od zapomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
MUZA
8374951915
typ
papier
7,87 (30 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Książka prezentuje tradycyjne święta i polskie obrzędy doroczne ułożone chronologicznie w czterech głównych rozdziałach odpowiadających porom roku: zima, wiosna, lato, jesień. Autorka pokazuje zarówno wielkie bogactwo i różnorodność, jak i trwałość oraz ciągłość polskich tradycji, które warto pielęgnować i – zgodnie z przesłaniem całej serii – ocalić od zapomnienia. W poszczególnych rozdziałach znajdują się także towarzyszące obrzędom wierzenia, podania, wróżby, przysłowia, tradycyjne polskie potrawy, fragmenty kolęd lub innych pieśni obrzędowych. Są tu m.in. reprodukcje XIX-wiecznych sztychów, obrazów oraz starych pocztówek fotografie przedstawiające dawne i współczesne obrzędy doroczne np. jedlińskie kusaki, procesje z palmami, widowiska pasyjne, dywany kwiatowe w Spycimierzu.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Olala | 2012-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Po pierwsze-to bardzo ładnie wydana książka. Podzielona jest na 4 czesci, zgodnie z porami roku i w każdej z tych części odnajdziemy opis świat i obchodów z nimi zwiazanych.Dodatkowo opisy wzbogacono wierszykami, historycznymi przekazami, starymi zdjęciami, pocztówkami.Czytając tę ksiązkę, człowiek przenosi się w światy zupełnie zapomniane lub wręcz wymierające.
Po drugie-to cała seria "Ocalić od zapomnienia" zasługuje na większą uwage, ze względu na swój przekaz i pogłebianie znajomości polskiej historii i tradycji.
a po trzecie-to strasznie podobały mi sie opisy i cała symbolika obchodów pierwszego dnia lata. Palenie ognisk sobótkowych, tańce kobiet,śpiewy, szukanie kwiatu paproci,wierzenia z tym związane, wianki puszczane na wodę. Cudowne i magiczne.
Ksiązka pokazuje jak ogromną rolę w przeszłości odgrywała przyroda, zachodzace w niej zmiany i związane z tym święta i wierzenia.
Ocalmy naszą tradycję od zapomnienia.

Katarzyna | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Bardzo ładnie wydana, zawierająca szczegółowe opisy obrzędów i zwyczajów, a przy tym napisana przystępnym językiem książka

rowena77 | 2011-10-30

To druga książka Barbary Ogrodowskiej, jaką mam przyjemność posiadać. Bardzo mnie wciągnął ten cykl "Ocalić od zapomnienia", i już zastanawiam się nad kolejnymi pozycjami:) Natomiast jeśli chodzi o "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" są ciekawie opisane i zilustrowane, książka jest podzielona na cztery pory roku i w każdym rozdziale są dokładnie opisane wszystkie święta i obrządki, nawet te już zapomniane. Zaciekawił mnie fakt, że wiele zwyczajów było dawniej przez Kościół tępionych, gdyż początki ich brały się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, a więc uważane były za pogańskie, a nawet diabelskie, na przykład topienie Marzanny, oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek, Noc Sobótkowa z ogniskami i puszczaniem wianków na wodzie. Pomimo represji wiele zwyczajów pozostało do naszych czasów, wiele idzie w zapomnienie tak samo z siebie. Miło jest czytać, że są w dzisiejszych czasach księża w Polsce, którzy reaktywują obrządki kultywowane na danych ziemiach przed stu czy dwustoma...

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2010 rok

Ogrodowska analizuje w przejrzysty sposób kolejne doroczne święta, obrzędy i rytuały. Piękne wydanie jest dodatkowym atutem lektury. Barwne ilustracje, ludowe wierszyki i piosenki nadają książce niepowtarzalny urok.

Barbarzynka | 2013-03-13
Przeczytana: marzec 2013

Pięknie wydana, kolorowa książka. Wiele w niej informacji na temat zamierających tradycji, gestów.
To takie małe kompendium wiedzy na temat obrzędów polskich. Swietny punkt wyjścia.
To, czego mi brakuje, to nut. Autorka cytuje tylko teksty pieśni ludowych. Szkoda. Ale i tak serdecznie polecam.

povc12 | 2013-12-09

Jest to książka cenna dla każdego, kto interesuje się kulturą i historią Polski. Zawiera sporo ciekawych faktów i można dowiedzieć się sporej ilości rzeczy, o których się nie wiedziało, mimo że jest się Polakiem :) Strona wizualna książki jest świetna.

WickedAlice | 2014-12-03

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku