Pustkowie

Wydawnictwo: Baobab

„Dreszczowce Oates są przewrotne, zapewniają godziwą dawkę emocji, a zarazem dają do myślenia, wcale nie mniej niż jej klasyczne powieści. »Pustkowie« to jedna z najlepszych opowieści grozy od wielu, wielu lat...” - Toronto Globe & Mail.

mamaKa | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

„Pustkowie” Joyce Carol Oates to niewielkich rozmiarów książeczka o nietypowej szacie graficznej. Treściowo intrygująca. Matt McBride zapamiętał zaginięcie i śmierć swojej starszej koleżanki ze szkoły. Zapamiętał tak bardzo, że będąc dorosłym mężczyzną, mężem i ojcem, zrywa się z łóżka pełen złych wspomnień. Ta śmierć stała się jego obsesją. Matt ma dobrze płatną pracę i uporządkowane życie. Jego pasją jest fotografia. Pewnego dnia pojawiają się detektywi. Zaginęła kobieta i Matt znalazł się w kręgu podejrzanych. Okoliczności obu zaginięć są podobne. Kara za „złe zachowanie”. Pojawia się postać Autora Nieznanego, twórcy realizującego artystyczną wizję posągów. Pracuje nad nią ponad dwadzieścia lat. Czytelnik już wie, ale cierpliwie czeka na to, co nastąpi.
Książka napisana nietypowo. Doskonale opisująca bohaterów i ich emocje. Relacjonująca wydarzenia. Wnikliwa.
Czy spodoba się czytelnikom? Z pewnością znawcom dorobku Autorki. Lubiącym kryminały utrzymanym w stylu J. C. Oates,...

Ania | 2016-09-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2016

Zawiedzie się ten, kto sięgając po "Pustkowie" spodziewa się kryminału lub thrillera, który dostarczy rozrywki i relaksu.
U Oates nie ma tak łatwo. I chociaż jak na dreszczowiec przystało jest tutaj zbrodnia, ofiary, toczy się śledztwo i pojawiają podejrzani, to głównym punktem są emocje, zachowania i psychologia postaci.
W moim odczuciu książka nie należy do najłatwiejszych w czytaniu i odbiorze. Potrzebowałam skupienia, czasu na zatrzymanie się i przemyślenia, dopiero potem mogłam wrócić do dalszej lektury.
Autorka doskonale i wnikliwie czyta ludzi. Pisząc, tworzy coś oryginalnego, estetycznego i zapadającego w pamięć.

macierzanka | 2011-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2011

Pustkowie.........................................................
sponiewierało mnie okrutnie, ujmując rzecz kolokwialnie.......:), ale jest to jak najbardziej pozytywne sponiewieranie, takie którego życzy sobie każdy szanujący się bibliofil i snob – dodam, bo według badań czytanie jest już tak mało popularne, że stało się zajęciem snobistycznym.
W powieści mamy dwa wiodące wątki naładowane treścią i emocjami, które w pewnym momencie stykając się ze sobą, co jest nieuniknione, powodują liczne iskrzenia zakończone eksplozją!!! --- coś dla wielbicieli fajerwerków...:) Wątek numer jeden dotyczy trzydziestokilkulatka – Matt’a McBride, typowego jupi, czyli odnoszącego sukcesy biznesmenna, będącego mężem swojej pięknej żony i ojcem swoich rozkosznych synów-smyków. Drugi wątek dotyczy Joseva Govina, życiowego totalnego nieudacznika, ofermy i ostatniego kretyna, o wyglądzie przypominającego Chrystusa, który uważa się za ponadprzeciętnego artystę, skrywającego się za samozwańczym i...

Magnis | 2016-04-29

Połączenie grozy, powieści obyczajowej i kryminału. Autorka skupia się bardziej na ukazaniu powstania zła niż ukrywanie kto jest mordercą. Poznajemy go już na początku, a jego wywody przyprawiają o dreszczyk kiedy opowiada o swoim nie dokończonym dziele. Z drugiej strony autorka rysuje portret bohatera, który nie może poradzić sobie z przeszłością i śmiercią jego koleżanki. Kłopoty z policją i rodzinne odbijają się na nim. Postanawia dowiedzieć się wszystkiego o makabrycznych zbrodniach, ale droga jest długa i niebezpieczna.
To jest druga moja książka Oates i jestem zadowolony z lektury, bo dostałem to na co liczyłem czyli ciekawą i mroczną historie. Warto przeczytać.

Bed | 2011-11-16
Przeczytana: 13 listopada 2011

"Sztuką jest to co mówi o pięknie, choćby o odpychającym pięknie. Sztuką jest to co wbija się w serce, zapiera dech, zatrważa niezgłębioną tajemnicą tego, dlaczego tu jesteśmy, kim jesteśmy, co mamy ze sobą wspólnego i jakie jest nasze przeznaczenie."
Gdy nagle ginie młoda, zdolna artystka pojawia się wiele pytań. W sumie nie wiadomo czy to porwanie, czy ona sama nie zaaranżowała jakiegoś szumu wokół swojej osoby, przecież niedawno była wystawa jej prac... Jej własny pamiętnik jest pewną wskazówką dla policji. Wiadomo, że dziewczyna kochała znanego fotografa - Puszczyka. Dziwne w tym wszystkim jest tylko to, że Matt w ogóle nie przyznaje się do ich romansu. Jego życie zmienia się w koszmar. W snach wraca do niego szkolna koleżanka zamordowana i porzucona na Sosnowym Pustkowiu. Matt postanawia wyśledzić mordercę, żeby wreszcie przestali podejrzewać jego.
Powieść jest napisana charakterystycznym stylem Joyce Carol Oates. Piękny język to jej największa zaleta. Na pewno sporo w niej...

PABLOPAN | 2012-02-26

Główny bohater nie wzbudza sympatii. Czytając miałem mieszane uczucia, raz mi się podobała, potem znowu nie. Co by nie powiedzieć, książka zapada w pamięć i duży plus za ładne i porządne wydanie.

Karolina | 2013-03-07

Genialna. Najlepsza książka z tego typu gatunku (powieść grozy) jaką dotąd przeczytałam. Mroczna i duszna atmosfera powieści wywołuje poczucie niepokoju. Piękny język, sugestywne opisy, ciekawa fabuła, wyraziste postacie to niewątpliwie zalety Pustkowia. Poza tym piękne wydanie książki zachwyca i idealnie podkreśla jej wyjątkowość. Książkę przeczytałam kilka razy i z pewnością nie raz do niej powrócę. POLECAM.

Joanna | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Autor: to 5 książka tej autorki jaką przeczytałam.
Opis na okładce: zachęca do lektury fanów kryminałów.
Treść: na początku ta książka nie zaciekawiła mnie za bardzo. Dlatego odłożyłam czytanie jej i przeczytałam omówioną wcześniej „Królową żurawin” Kathleen Demarco.
Postanowiłam doczytać do końca z dwóch powodów: bo zawiera wątek kryminalny, który lubię w książkach oraz dlatego, że lubię twórczość tej autorki. Jednak ten pierwszy powód zdecydowanie przeważył, bo każdy autor może czasami napisać coś mało interesującego, nawet jak się jest fanem twórczości to nie trzeba tego czytać. Wspomniany wątek kryminalny jest jedyną zaletą tej lektury. Dlatego każdy fan kryminałów przeczyta do końca to dzieło, bo bez tego nie da się dowiedzieć kto jest mordercą.

Mary | 2012-05-14
Przeczytana: maj 2012

Jedna z lepszych książek Oates. Jest tu zaginiona młoda artystka, młody biznesmen, który był mimowolnym obiektem adoracji zaginionej (i tym samym jest podejrzewany o sprawcę jej zaginięcia), jednocześnie będący "Puszczykiem" - utalentowanym fotografem, seryjny morderca grasujący w okolicy i miejscowy dziwak-artysta nazywający sam siebie "Autorem Nieznanym". Atmosfera napięcia i tajemnicy odkrywanej kawałek po kawałku sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.

PaniZima | 2012-08-08
Przeczytana: 05 kwietnia 2009

Po nie-mogę-się-oderwać od tej książki, bliżej końca czuję już dystans. Druga dla mnie książka JCO, wydaje się ona 'dziewiczą' pisarką, wszystko przefiltrowane przez wrażliwość młodej kobiety o artystycznej naturze, lęk przed zranieniem, psychicznym, fizycznym, wiara w powinowactwo dusz, liryczny romantyzm prawie histeryczny...