Wspaniała powieść psychologiczna znakomitej pisarki, autorki światowych bestsellerów (Cesarzowa, Peonia, Trylogia chińska), laureatki Nagrody Nobla i Pulitzera Akcja dzieje się w przedkomunistycznych Chinach. Jest to historia kobiety o niezniszczalnej odwadze, potrafiącej stanąć twarzą w twarz z biedą i tragedią osobistą Niezapomniana powieść, która jak w zwierciadle pokazuje odwieczny dramat samotnej matki

Monika | 2015-03-23
Przeczytana: 18 marca 2015

Nikt nie pisze tak pięknie i rozdzierająco smutno o Afganistanie jak Khaled Hosseini.
Nikt nie pisze tak pięknie i rozdzierająco smutno o Chinach jak Pearl S. Buck.
Jestem zakochana we wszystkich książkach Autorki i wszystkie serdecznie polecam!!!

allison | 2011-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2011

Wnikliwe i poruszające studium macierzyństwa, pełnego trudów i ograniczeń.

Akcja powieści toczy się w bardzo odmiennej od naszej kulturze, ale pewne aspekty bycia matką są uniwersalne, ponadczasowe. To np. takie same lęki, radości, nadzieje, marzenia...
A codzienne przeciwności losu, a jakimi walczy tytułowa bohaterka, są także udziałem wielu współczesnych Europejek, bo nie zmieniają się również pewne stereotypy (np. wciąż pokutujące w niektórych środowiskach piętno matki samotnej).

Przeczytałam z zadumą i wzruszeniem, bo to mądra i głęboka lektura - nie tylko dla matek.

Anna | 2013-02-23
Przeczytana: wrzesień 2011

Biedna chińska wieś. Rodzina wychowująca trójkę dzieci - dwóch synów i córkę, chorą na jaglicę, która powoduje stopniową utratę wzroku. Gdy najmłodszy syn ma 2 lata, mężczyzna udaje się do miasta w poszukiwaniu pracy, skąd nigdy nie wraca. Cały ciężar utrzymania rodziny, uprawy pola oraz innych obowiązków spada na kobietę. Może liczyć jedynie na swojego 7-letniego syna.
To wspaniały obraz kobiety-matki, która jest gotowa zrobić wszystko, aby utrzymać swoje dzieci przy życiu, aby zapewnić im jako-taką przyszłość, gotowej na poniżenie, ból i udrękę. Jednocześnie jest to wspaniale opisana chińska rzeczywistość XIX wieku.

Salma | 2014-05-13

Zaskakująco dobra. Wcześniej niestety nie słyszałam specjalnie o Pearl S. Buck, a szkoda, bo pewnie miałabym za sobą lekturę przynajmniej kilku jej książek. "Matka" napisana bardzo dawno temu w ogóle nie trąci kurzem i starocią. Wręcz przeciwnie - tchnie świeżością i ponadczasowością. Choć pewnie realia opisane w książce nie są już aktualne, to wszelkie przeżycia, towarzyskie intrygi, opis społeczno - towarzyskich relacji wydaje się nie odbiegać zbytnio od tych teraźniejszych.
Choć w książce nie dzieje się bardzo wiele, dramat porzuconej kobiety próbującej sprostać wyzwaniom życia w patriarchalnym i feudalnym społeczeństwie, buduje niezwykłe napięcie. Tak "starą" powieść można, myślę, uznać za prawdziwie odważną i nowatorską, w pewnym sensie może feministyczną. Piękna opowieść.

miedzystronami | 2011-01-16
Na półkach: Przeczytane, Wymienię
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Akcja powieści rozgrywa się w przedkomunistycznych Chinach, kraju, gdzie miejsce kobiety w społeczeństwie jest ściśle określone i nie można się temu sprzeciwić. Rola kobiety polega na rodzeniu dzieci, wychowywaniu ich ale jednocześnie na ciężkiej pracy w polu, dbaniu o męża, jego zachcianki, o porządek i zawsze gotową strawę w domu. Tak naprawdę wszystko jest na jej głowie, wszystko zależy od siły jej woli i jej rąk.
Takie życie wiedzie też główna bohaterka, określana po prostu mianem „Matki”. Nie narzeka, bo takie życie daje jej szczęście, radość, jaką czerpie z wydawania na świat kolejnych dzieci jest nie do opisania. Nie ma tu miejsca na zbędne porywy uczuć, na czas wolny, tym bardziej, że bieda często zagląda do garnka.

Mąż Matki czuje się w tym wszystkim niedoceniany i pewnego dnia postanawia odejść. Od tej chwili zmienia się wszystko. Kobieta musi przejąć jego obowiązki, a dzieci muszę dojrzeć znacznie szybciej. Zaczynamy obserwować dramat samotnej matki, która w...

Joanna Bożek | 2010-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2010

Kim jest matka?
Czy jest ona idealną kobietą kochającą swoje dzieci? Czy jest to kobieta cierpiąca która nienawidzi swojego życia?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, książkę można by podzielić na dwie części pierwsza to ta w której matka jest szczęśliwa – kocha swoje dzieci, życie, pracę w polu, pracę w domu daje z siebie 200% i jest z tego dumna. Jak wiemy życie jest jak róża która jest piękna ale ma kolce, życie nie jest i nigdy nie będzie idealne. Mąż głównej bohaterki czuje się niedoceniany więc pozostawia zostawić swoją żonę. Od tego momentu poznajemy ciężkie życie samotnej matki z trójką dzieci z czego dziewczynka ma spory problem z oczami.

Akcja powieść toczy się na wsi w przed-komunistycznych Chinach, Matka jest osobą biedną ale nie przeszkadza jej to, bardziej przeszkadza jej fakt, że życie od kiedy odszedł od niej mąż stało się takie trudne. Jest ona odważna, ale czy rozważna? Czy podejmuje dobre decyzje? Pewne jest że poniesie konsekwencje niektórych swoich czynów i...

justi | 2012-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Chiny
Przeczytana: 13 maja 2012

Początkowo myślałam, że to chińska wersja "Chłopów", ale to coś więcej. Nieuchronność losu, koło życia i śmierci, które nieustannie się toczy, następowanie po sobie pokoleń (wtedy dopiero można zrozumieć poprzednie pokolenie, kiedy wejdzie się w jego rolę), a wszystko w chińskiej mentalności i rzeczywistości społecznej. To, że osoby nie mają imion tylko role sprawia, że ich życie jest jakby uniwersalne, mogłoby być życiem każdego.

Natalia | 2012-07-13
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Zaczynając czytać tę książkę, nie mogłam, przyznaję się, przebrnąć przez pierwsze strony, jednak później ujęła mnie swoją prostotą i emocjonalnością. Tytułowa matka jest przeciętną Chinką mieszkającą na wsi, musi sprostać codziennym rytuałom, musi ciężko pracować, kiedy porzuca ją mąż, aby ocalić się przed hańbą, kłamie. Ukazuje to srogość tamtych czasów - rodzinom było ciężko związać koniec z końcem, zaś matka była symbolem opieki, ciepła domowego ogniska, ciężkiej pracy, lecz nie obyło się to również bez słabości. Chciała jak najlepiej dla swoich dzieci, mimo uporu i bezkompromisowości, co sprawia, że czytelnik sam momentami myśli o własnej matce - ja na przykład zrozumiałam, jak wielkim trudem jest wychować dziecko i zadbać o nie. Autorka przedstawiła matkę w najlepszy możliwy sposób, który niewątpliwie skłania do refleksji.

Eljot | 2012-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zafascynowana orientalną (chińską i japońską) kulturą postanowiłam sięgnąć po jedną z wielu ksiązek Pearl S. Buck.
Moje wnioski:
bardzo przewidywalna książka. Nie trzeba jej nawet kończyć żeby wiedzieć jakie będzie zakończenie. Ponadto pisana lekko trywialnym językiem, który mnie niesamowicie irytował.

Książka opowiada o chińskiej kobiecie, którą opuścił mąż. Pozostawił na jej głowie trójkę dorastających dzieci. Kobieta czekała na męża wiele lat. W gospodarstwie z czasem zaczał pomagac jej najstarszy syn, w którym matka powinna mieć oparcie. Jednakżed ona tylko go karciła. Nigdy nie była z jiego zadowolona. Być może dlatego, że z całej trójki rodzeństwa najbardziej przypominał swa matkę. Całą milość przelała na najmłodszego syna, który był odzwierciedleniem jej męza, z wyglądu oraz z zachowania. W efekcie najmłodsze dziecko okazało się największa porażką, jednakże zawzięta kobieta do końca książki nie przejżała na oczy.
Międzyczascie pochowała swą niewidomą córkę, najstarszy syn...

Krasnoludek Monika | 2012-10-27
Na półkach: Przeczytane, Klasyki
Przeczytana: 27 października 2012

Książka bardzo ciekawie otwiera nam oczy na psychologię ludzkiego umysłu. Choć jej akcja rozgrywa się w odległym kraju, w równie odległych czasach, przez cały okres pochłaniania książki miałam poczucie, jakby jej bohaterowie byli tuż obok mnie- dostrzegałam ich we własnych sąsiadach, znajomych czy rodzinie. Książka ma swój własny, niepowtarzalny klimat - wystarczy się w niego wczuć, a lektura bedzie czystą przyjemnością, dającą wiele do myślenia. Polecam.