Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki
- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Reportaż
- Tytuł oryginału:
- Die geraubten Mädchen: Boko Haram und der Terror im Herzen Afrikas
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2017-03-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-03-22
- Liczba stron:
- 208
- Czas czytania
- 3 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380494640
- Tłumacz:
- Elżbieta Kalinowska
- Tagi:
- Al-Kaida Boko Haram fanatyzm religijny fundamentaliści islamscy Koran literatura faktu ludobójstwo Nigeria Państwo Islamskie ISIS porwanie przemoc seksualna reportaż terroryzm tortury zbrodnia
O Boko Haram wiadomo mniej niż o reżimie Północnej Korei, choć to jedna z najbardziej okrutnych organizacji terrorystycznych na świecie, a na jej czele stoi znany z fanatyzmu Abubakar Shekau. Kierując się prawem szariatu, sekta walczy o utworzenie w Nigerii kalifatu, współpracuje z Al-Kaidą i przysięgła wierność Państwu Islamskiemu.
O jej istnieniu Zachód dowiedział się w kwietniu 2014 roku, gdy krzyczący „Allah Akbar" żołnierze Boko Haram porwali z internatu w niewielkim mieście Chibok dwieście siedemdziesiąt sześć dziewcząt. Miliony internautów, aktywiści, politycy, w tym Michelle Obama, zjednoczyli się pod hasłem #BringBackOurGirls.
Bauer dotarł do części dziewcząt, którym cudem udało się uciec z niewoli na bagnach Sambisy. Przerażone opowiedziały mu o koszmarze i przemocy pod sztandarem Koranu. Ich relacje dokumentują zbrodnie i dają wgląd w strukturę organizacji, która w ostatnich latach zamordowała więcej ludzi niż Państwo Islamskie.
W książce autor nie tylko opisuje dramat kobiet, lecz także ostrzega, że fala uderzeniowa przemocy i chaosu łatwo dotrze z Nigerii do Europy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Żyłam z Boko Haram
Agnes, Batula, Clara, Gajar, Jummai (Talatu),Jara, Lydia, Mairo, Rabi, Rachel, Sadiya, Sakinah, Salamatu, Zarahu.
13, 14, 16, 17, 21, 24, 25, 33, 38 i 41 lat.
Akuszerka, handlarki, rolniczki i uczennice.
Bohaterki reportażu „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki”.
Zdecydowały się pokazać swoje twarze i dać imiona ponad 60. dziewczętom i kobietom, uciekinierkom z obozów niewolników Boko Haram, z którymi nagradzany niemiecki reporter Wolfgang Bauer rozmawiał od lipca 2015r. do stycznia 2016r. Mało tego – twarze ponad 276 dziewczętom, które Boko Haram uprowadziło z internatu w mieście Chibok (Nigeria) w 2014r. A nadto twarze wielu tysiącom kobiet, które – jak się przypuszcza – znajdują się w niewoli Boko Haram.
Boko Haram - „Książki to grzech”, „Zakazać zachodniej oświaty”, „Nowoczesne wychowanie to grzech” albo „Zwodzenie przez przytaczanie fałszywych faktów to grzech” – tak można by przetłumaczyć nazwę organizacji, która współpracowała z Al-Kaidą, przysięgła wierność Państwu Islamskiemu i terroryzuje Nigerię. I choć nie sięga jeszcze Europy i Ameryki, to – jak twierdzi Wolfgang Bauer – „większość obserwatorów jest jednak zgodna, że sekta pewnego dnia zaatakuje także na Zachodzie. Nie wolno nam ignorować przemocy Boko Haram.” A tak początkowo stało się w samej Nigerii. Terrorystyczne zbrodnie organizacji zaczęły się w latach 2010-2011, ale wydawały się być jednymi z wielu okropieństw życia w państwie, na którego terenie ściera się muzułmański świat północnej Afryki (ukierunkowanej na Arabię Saudyjską) z chrześcijańskim południowej (spoglądającej w stronę Ameryki). Północ i południe różni się nie tylko sferą wartości religijnych, kulturowych, politycznych, ale i ekonomicznych, wynikających z warunków bytowych. Sama państwowość nigeryjska jest zaś słaba, co daje siłę Boko Haram, która niekiedy jawić się może – paradoksalnie – jako „namiastka porządku i sprawiedliwości”* w skorumpowanej i obojętnej wobec najbardziej potrzebujących rzeczywistości.
Wolfgang Bauer w reportażu przybliża narodziny organizacji (od pokojowego ruchu „poszukiwaczy sensu”, poprzez partyzantkę, do armii),skład etniczny (Kanuri i Fulbe),próbuje odtworzyć jej strukturę, co nie jest wcale łatwe. Opisuje zmiany w jej funkcjonowaniu na przestrzeni kilkunastu lat (ogromna brutalizacja). Pokazuje, jak wielką siłą mentalną ona dysponuje. W odbiorze społecznym przypisywane są jej przywódcom magiczne moce. W tle zaś przedstawia funkcjonowanie samej Nigerii i stan zainteresowania jej problemami ze strony Europy i Ameryki. Mottem całego reportażu można by uczynić znaczącą refleksję: „Jeśli przymykamy oczy na czyjąś przelewaną krew, wkrótce będziemy patrzeć na własną.” A jej jest w tym świecie bardzo dużo. Krwi mężczyzn, kobiet i dzieci.
Wymienione z imienia bohaterki reportażu ilustrują kobiecy los w tym jakże dalekim, nie tylko geograficznie, od Europy świecie. Surowe nakazy obyczajowe i sankcje za ich nieprzestrzeganie. Nawracanie na „właściwy” islam. Wszelakie ograniczanie wolności osobistej. Przemoc. Porwania. Zmuszanie do małżeństw, także ponownych, z oprawcami i gwałty. Niechciane ciąże i dzieci, na które nie można spojrzeć z miłością. A gdy uda się uciec i powrócić do domu (jeśli jest) – piętno tej, która „żyła z Boko Haram”. Szykany, bo przecież któż im zaufa, skoro młode kobiety giną w samobójczych zamachach? Niepewność dalszego losu. Ponieważ reporter oddaje głos samym kobietom, często opowiadane przez nich historie kończą się długim milczeniem. „Wszyscy pytają, co zrobię. Nie wiem.”
Naiwnością jest sądzić, że niemiecki reporter pojechał do Nigerii notować wyznania kobiet, by wzruszona Europa mogła im pomagać. Tak się, oczywiście, także zadziało. Mądre pomaganie jednak, wsparcie, które nie narazi osoby, która doznała traumatycznych doświadczeń, na jeszcze większe lub ponowne niebezpieczeństwo, nie jest łatwe. Wolfgangowi Bauerowi zależy, byśmy wiedzieli. Nie odwracali oczu. Nie udawali, że nas nie dotyczy. Obojętność jest największym złem. Jest tożsama z akceptacją, przyzwoleniem na nie. Pozwala złu rosnąć. Dobrze to wiemy z historii.
Wolfgangowi Bauerowi w wywiadach towarzyszył Andy Spyra, fotograf. Fałszywym imionom z pierwszych wersów recenzji nadał prawdziwe twarze. Spójrzcie w oczy tym kobietom. One na nas patrzą.
Justyna Radomińska
* http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,21817842,wolfgang-bauer-nie-bylem-przygotowany-na-to-ze-bede.html
Oceny
Książka na półkach
- 610
- 519
- 98
- 25
- 14
- 12
- 11
- 9
- 8
- 7
Cytaty
Jeśli przymykamy oczy na czyjąś przelewaną krew, wkrótce będziemy patrzeć na własną.
Prawa, które państwo ustanawia, służą w praktyce przede wszystkim temu, by wyznaczyć wysokość łapówek unieważniających owe prawa. Korupcja o...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo przejmująca pozycja. Przypadkowo wpadła w moje ręce ale bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać. Każdego zapewne zakuło serce, że takie wydarzenia mają miejsce w dzisiejszych czasach i warto mówić to na głos, bo świadomość tego to już jest coś.
Bardzo przejmująca pozycja. Przypadkowo wpadła w moje ręce ale bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać. Każdego zapewne zakuło serce, że takie wydarzenia mają miejsce w dzisiejszych czasach i warto mówić to na głos, bo świadomość tego to już jest coś.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMocna książka, potrząsa człowiekiem. Gdzieś na tej Ziemi są ludzie, których codzienność jest koszmarem. Niestety nie wiadomo jak im pomóc. Z pewnością jednak kobiety opisane w tej książce zostaną w mojej pamięci na długo.
Mocna książka, potrząsa człowiekiem. Gdzieś na tej Ziemi są ludzie, których codzienność jest koszmarem. Niestety nie wiadomo jak im pomóc. Z pewnością jednak kobiety opisane w tej książce zostaną w mojej pamięci na długo.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMinęło już kilka lat od wydania tej książki, ale dalej informacji na temat Boko Haram jest niewiele. Historie kobiet wstrząsające. Ale informacje o sytuacji politycznej, społecznej regionu i najważniejsze religijnej nie są poparte żadnymi źródłami.
Minęło już kilka lat od wydania tej książki, ale dalej informacji na temat Boko Haram jest niewiele. Historie kobiet wstrząsające. Ale informacje o sytuacji politycznej, społecznej regionu i najważniejsze religijnej nie są poparte żadnymi źródłami.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawy reportaż ukazujący terror, jaki sieje organizacja Boko Haram w Afryce.
Ciekawy reportaż ukazujący terror, jaki sieje organizacja Boko Haram w Afryce.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNigeria kraj podzielony pomiędzy religię chrześcijańską, a muzułmańską. Wspaniały grunt do rozwoju organizacji terrorystycznych, a taką jest Boko Haram. Książka ukazuje sposób działania organizacji, na podstawie historii kobiet, które zostały przez nią porwane. Brutalność, bezwzględność, ekstremizm, przedmiotowe traktowanie kobiet, niestety to nie jest nic niezwykłego w przypadku Afryki, jednakże Boko Haram osiągnęła jeszcze wyższy poziom w swoim okrucieństwie. Pozycja szokuje, ukazuje dramat Nigeryjczyków i to, że nikt w tym kraju nie jest bezpieczny.
Nigeria kraj podzielony pomiędzy religię chrześcijańską, a muzułmańską. Wspaniały grunt do rozwoju organizacji terrorystycznych, a taką jest Boko Haram. Książka ukazuje sposób działania organizacji, na podstawie historii kobiet, które zostały przez nią porwane. Brutalność, bezwzględność, ekstremizm, przedmiotowe traktowanie kobiet, niestety to nie jest nic niezwykłego w...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toReportaż o organizacji terrorystycznej w Nigerii. Krótki, konkretny, na temat, bardzo dobry.
Reportaż o organizacji terrorystycznej w Nigerii. Krótki, konkretny, na temat, bardzo dobry.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka jest jak dla mnie napisana bardzo subtelnie biorąc pod uwagę tematykę. Brutalność pozostaje jako ogół pomimo konkretnych osób z którymi są rozmowy (to moje wrażenie). Czegoś mi brakuje w tej książce, czuję niedosyt ze za mało wiem.
Miałem problem z oceną, nie jest to słaba pozycja tylko jakby niedokończona, zawiera tez bardzo ważne przesławnie/przestrogę - mówiąc ogólnie co Europejczyków obchodzi to co dzieje siew dalekiej Afryce? ale to co się dzieje tam jutro jest problem Europy w postaci fali migrantów i wszystkim tym co to ze sobą niesie...
Książka jest jak dla mnie napisana bardzo subtelnie biorąc pod uwagę tematykę. Brutalność pozostaje jako ogół pomimo konkretnych osób z którymi są rozmowy (to moje wrażenie). Czegoś mi brakuje w tej książce, czuję niedosyt ze za mało wiem.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMiałem problem z oceną, nie jest to słaba pozycja tylko jakby niedokończona, zawiera tez bardzo ważne przesławnie/przestrogę - mówiąc...
Poruszający obraz życia, przede wszystkim kobiet, na północy Nigerii. Pojedyncze tragedie zlewają się w jeden wielki opis próby przetrwania.
Poruszający obraz życia, przede wszystkim kobiet, na północy Nigerii. Pojedyncze tragedie zlewają się w jeden wielki opis próby przetrwania.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMocny reportaż portretujący miejsce, w którym nie tylko islamscy terroryści są zagrożeniem, ale policja, mająca teoretycznie z nimi walczyć, nieraz sama jest zagrożeniem, a zgwałcona kobieta jest naznaczona nieusuwalnym piętnem. Cała książka daje do myślenia, w tym zwłaszcza zakończenie, które dobrze odpowiada na pytanie, dlaczego nie warto odcinać się od rzeczy dziejących się nieraz bardzo daleko, nawet w krajach, których wielu z nas nawet nie potrafi wskazać na mapie (spoiler: do podobnych wniosków można dojść, zastanawiając się nad przejęciem władzy przez talibów w Afganistanie w 2021 r. i jego konsekwencjami).
Mocny reportaż portretujący miejsce, w którym nie tylko islamscy terroryści są zagrożeniem, ale policja, mająca teoretycznie z nimi walczyć, nieraz sama jest zagrożeniem, a zgwałcona kobieta jest naznaczona nieusuwalnym piętnem. Cała książka daje do myślenia, w tym zwłaszcza zakończenie, które dobrze odpowiada na pytanie, dlaczego nie warto odcinać się od rzeczy dziejących...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobry reportaż, warty zainteresowania.
Bardzo dobry reportaż, warty zainteresowania.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to