Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki

Czarne
2017-03-22
2017-03-22
Elżbieta Kalinowska
Al-Kaida Boko Haram fanatyzm religijny fundamentaliści islamscy Koran literatura faktu ludobójstwo Nigeria Państwo Islamskie ISIS porwanie przemoc seksualna reportaż terroryzm tortury zbrodnia

Okładka książki Znak nr 746-747 Wolfgang Bauer, Natasza Goerke, Andrzej Muszyński, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Mirosław Wlekły, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 746-747 Wolfgang Bauer, Nat...

Żyłam z Boko Haram

Minęło już kilka lat od wydania tej książki, ale dalej informacji na temat Boko Haram jest niewiele. Historie kobiet wstrząsające. Ale informacje o sytuacji politycznej, społecznej regionu i najważniejsze religijnej nie są poparte żadnymi źródłami.

Ciekawy reportaż ukazujący terror, jaki sieje organizacja Boko Haram w Afryce.

Ciekawy reportaż ukazujący terror, jaki sieje organizacja Boko Haram w Afryce.

Nigeria kraj podzielony pomiędzy religię chrześcijańską, a muzułmańską. Wspaniały grunt do rozwoju organizacji terrorystycznych, a taką jest Boko Haram. Książka ukazuje sposób działania organizacji, na podstawie historii kobiet, które zostały przez nią porwane. Brutalność, bezwzględność, ekstremizm, przedmiotowe traktowanie kobiet, niestety to nie jest nic niezwykłego w przypadku Afryki, jednakże Boko Haram osiągnęła jeszcze wyższy poziom w swoim okrucieństwie. Pozycja szokuje, ukazuje dramat Nigeryjczyków i to, że nikt w tym kraju nie jest bezpieczny.

Reportaż o organizacji terrorystycznej w Nigerii. Krótki, konkretny, na temat, bardzo dobry.

Książka jest jak dla mnie napisana bardzo subtelnie biorąc pod uwagę tematykę. Brutalność pozostaje jako ogół pomimo konkretnych osób z którymi są rozmowy (to moje wrażenie). Czegoś mi brakuje w tej książce, czuję niedosyt ze za mało wiem.
Miałem problem z oceną, nie jest to słaba pozycja tylko jakby niedokończona, zawiera tez bardzo ważne przesławnie/przestrogę - mówiąc ogólnie co Europejczyków obchodzi to co dzieje siew dalekiej Afryce? ale to co się dzieje tam jutro jest problem Europy w postaci fali migrantów i wszystkim tym co to ze sobą niesie...

Poruszający obraz życia, przede wszystkim kobiet, na północy Nigerii. Pojedyncze tragedie zlewają się w jeden wielki opis próby przetrwania.

Mocny reportaż portretujący miejsce, w którym nie tylko islamscy terroryści są zagrożeniem, ale policja, mająca teoretycznie z nimi walczyć, nieraz sama jest zagrożeniem, a zgwałcona kobieta jest naznaczona nieusuwalnym piętnem. Cała książka daje do myślenia, w tym zwłaszcza zakończenie, które dobrze odpowiada na pytanie, dlaczego nie warto odcinać się od rzeczy dziejących się nieraz bardzo daleko, nawet w krajach, których wielu z nas nawet nie potrafi wskazać na mapie (spoiler: do podobnych wniosków można dojść, zastanawiając się nad przejęciem władzy przez talibów w Afganistanie w 2021 r. i jego konsekwencjami).

Bardzo dobry reportaż, warty zainteresowania.

Bardzo dobry reportaż, warty zainteresowania.

Książka jest ważnym świadectwem zbrodni dokonywanych przez Boko Haram. Pokazane historie tych wszystkich kobiet i ich rodzin dla nas Europejczyków są naprawdę wstrząsające, choć czasem mam wrażenie, że obowiązujące tabu nie pozwoliło ofiarom mówić wszystkiego do końca. Jakkolwiek źle i podle to nie zabrzmi, to najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że to całe cierpienie przekazane w książce nie jest niczym nadzwyczajnym w Afryce - niestety to wszystko już było i niestety pewnie jeszcze będzie, a bardzo chciałbym się mylić teraz.

Kolejna wstrząsająca xiążka o losie kobiet w męskim świecie. Krótka, ale przez to niezwykle intensywna.
Boko Haram to organizacja przestępcza, zrzeszająca zdegenerowanych psychopatów. To wie każdy i nie trzeba o tym czytać. Ale jak wytłumaczyć fakt, że gdy w grę wchodzą interesy ekonomiczne, to świat zachodnich demokracji, tak chętnie szafujący słowami o wolności, potrafi podjąć skuteczne działania militarne w celu zabezpieczenia tychże wolności. Zaś gdy krzywda dotyka "dzikusów w buszu" ogranicza się do apeli i monitów, pozostając w biernym i wygodnym oczekiwaniu.
Czytając takie xiążki zastanawiam się, w którym miejscu Bóg popełnił błąd...

• Reportaż
  • Afryka