Kości w proch

Tłumaczenie: Agnieszka Jarosz
Cykl: Temperance Brennan (tom 10) | Seria: Kości
Wydawnictwo: Red Horse
Bones to Ashes

Dla Tempe Brennan odkrycie w Akadii szkieletu młodej dziewczyny to więcej niż następna zwykła sprawa. Najlepsza przyjaciółka Tempe z dzieciństwa, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, również pochodziła z tego regionu. Trzydzieści lat później przepełniona wspomnieniami Tempe zastanawia się czy znalezione szczątki z dziwnymi zmianami na kościach mogą należeć do przyjaciółki, którą...

Trzydzieści lat później przepełniona wspomnieniami Tempe zastanawia się czy znalezione szczątki z dziwnymi zmianami na kościach mogą należeć do przyjaciółki, którą straciła.
W międzyczasie, chłopak Tempe, Ryan, prowadzi dochodzenie w sprawie serii zabójstw. Dwie dziewczyny nie żyją. Trzy następne uznano za zaginione. Czy możliwe, aby szkielet znaleziony w Nowym Brunszwiku był częścią schematu? Podczas gdy Tempe korzysta z najnowszych osiągnięć antropologii sądowej aby zgłębić przeszłość, Ryan tropi seryjnego mordercę.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

ZARAZA | 2014-06-04
Przeczytana: czerwiec 2014

Rozczarowałam się i muszę przyznać, że serial podoba mi się o wiele bardziej, niż ta powieść. Rozczarowało mnie przede wszystkim przedstawienie dr Brennan, pokochałam wykreowanie serialowej odpowiedniczki, a tutaj Tempe była dla mnie za mało złożona, zbyt przewidywalna. Historia ciekawa, ale bez żadnych rewelacji.

Kanclerz | 2014-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Doskonały kryminał medyczno-sądowy trzymający w napięciu do ostatniej kropki. Napisany niezwykle spójnie, rzetelnie i zwięźle. Dodatkowo niesamowita lekkość pióra prezentująca się zarówno w opisach merytorycznych, jak również akcji i dialogach. Dodatkowym atutem są wplecione fragmenty liryczne dodające wspomnieniom bohaterki bajeczną nutę tajemnicy.

Literacka Doktor Temperance zdecydowanie bardziej przypada mi do gustu niżeli postać serialu "Kości". Doskonale rozumiem, że geniusz czyni ludzi niekiedy aspołecznymi dziwakami, jednak... miejmy racjonalny umiar.

Bardzo dobrze wyważone zestawienie historii wspominanej z teraźniejszą akcją. Tak, żeby wszystkiego było w umiarze, bez przesytu i w pełni zaciekawienia.
Zdecydowanie rewelacyjna!

talka | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Polubiłam główną bohaterkę, ambitną, inteligentną, wrażliwą panią antropolog.Jednak w tej części serii jest za dużo wątków, ofiar, nazwisk przez co trzeba się niesamowicie skupiać na treści by się nie pogubić. Bez rewelacji.

W tonącym w słonecznym skwarze Montrealu zostają odnalezione zwłoki nastoletniej topielicy. Prowadzącemu śledztwo w ich sprawie porucznikowi Andrew Ryanowi udaje się powiązać je nie tylko z trzema zaginionymi przed laty dziewczętami, ale również z dwoma odnalezionymi onegdaj zwłokami. Doktor Temperance Brennan angażuje się w prowadzone dochodzenie – przerażona bezwzględnością zabójcy, chce dołożyć wszystkich starań, aby pomóc schwytać sprawcę morderstw. Jednak jej pracę przerywa wieść o odnalezieniu starego szkieletu nastolatki w jednym z policyjnych komisariatów. Badanie kości nieznajomej dziewczynki staje się dla Tempe trudnym przeżyciem. Pozornie zwykła sprawa wywołuje w niej bowiem lawinę wspomnień. Przed ponad trzydziestu laty najlepsza przyjaciółka Temperance zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Była w tym samym wieku, co pozbawiona ciała denatka. A co więcej, pochodziła z tego samego regionu. Myśli Tempe kłębią się wokół dwóch zasadniczych pytań: czy odkryte szczątki...

majek | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Muszę przyznać, że po tej książce stwierdziłam: "Jednak warto czytać po kolei". Lekko się zamotałam przy tych powrotach i rozstaniach porucznika detektywa Andrew Ryana z Tempe Brennan. Na szczęście już wiem, czy się zejdą, czy nie... :)
Głównym tematem książki jest zaginiona przyjaciółka z dzieciństwa naszej pani antropolog: Evangeline Landry z Nowego Brunszwiku. Po niemal 30 latach do Brennan trafiają kości nastoletniej dziewczyny, pochodzącej z tamtych okolic. W Temperance budzą się wspomnienia. Czy szkielet należy do jej koleżanki? Co się stało z nią i jej siostrą? Takiego rozwiązania się nie będziecie spodziewać.
W międzyczasie Ryan prowadzi śledztwo dotyczące zaginionych dziewcząt i ciał znalezionych w rzece Św. Wawrzyńca. Jakimś cudem okazuje się, że obydwie sprawy są połączone.
Zabawniejszym wątkiem jest przyjazd Harry (siostry Tempe), która jest w trakcie rozwodu z czwartym mężem - Arnoldo. Nie da się nie uśmiechnąć :)
Książkę gorąco polecam.

Wirginia | 2016-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Książki Kathy Reichs lubię nie za intrygę kryminalną ale za tło jakie autorka kreśli wokół całej historii. Z tą pozycją jest tak samo. Najlepszą częścią tej powieści były opisy czasów przeszłych.
Jeśli chodzi o Doktor Brennan to nigdy nie przestanie mnie zadziwiać jak często można się zaangażować w taką kabałę, że znowu ktoś dybie na twoje życie. Jak na mądrą panią antropolog w życiu osobistym zachowuje się ona jak nierozgarnięta nastolatka. Zaczyna być to już trochę męczące.
Pomimo tego ilości informacji pobocznych jest warta sięgania po pozycję tej autorki.

koninianka | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, Sensacja
Przeczytana: 23 lipca 2013

Wygląda na to, że autor scenariusza serialu lepiej wykreował postaci Brennan i jej partnera, są tam one ciekawe i wyraziste, tutaj, w książce pospolite i nie zapadające w pamięć. Cała książka dla mnie stanowi czytadło na leniwy dzień, czyta się łatwo, szybko i równie szybko zapomina. Zagadka nie jest zbyt zajmująca, brakuje też akcji i zaskoczenia. Nie ma absolutnie porównania z klasycznymi kryminałami Conana Doyla czy Agathy Christie. Pozostanę jednak przy tych ostatnich :)

Marta | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

Na początku mi się nie podobało. Książka denerwowała mnie. Jako fankę serialu irytowała mnie główna bohaterka, dosyć odmienna od serialowej Temperance Brennan. Nie tak mądra, nie tak błyskotliwa pani po czterdziestce. Irytowały mnie również wszechobecne przypisy. Moje negatywne nastawienie minęło niepostrzeżenie, kiedy książka wciągnęła mnie, a lektura stała się czystą przyjemnością. Przypisy zniknęły, a wtręty po francusku też przestały irytować. "Kości w proch" to bardzo sympatyczna książka.

Serial "Kości" uwielbiam. Z książkami mam problem, są mocno przeciętne, postaci nie tak dobrze wykreowane jak te z serialu. W tej części dużo wątków, nazwisk i ofiar oraz zdecydowanie za dużo wtrąceń (niepotrzebnych) w języku francuskim.

Ania | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Kathy Reichs
Przeczytana: 22 marca 2014

Kolejna tajemnica. Kolejna sprawa, tym razem związana bezpośrednio z Tempe. Czy ona w każdej książce musi pakować się w tarapaty?
Andrew Ryan - rusz się w końcu, pora na Twój ruch!