Pogrzebane tajemnice

Wydawnictwo: Red Horse
Grave secrets
antropolog, kości, Tempe, szczątki

Inne wydania

Był letni poranek 1982 roku, gdy żołnierze spustoszyli wioskę Chupan Ya, gwałcąc i zabijając kobiety i dzieci. 20 lat później dr Temperance Brennan z zespołem prowadzi ekshumację. Przemoc trwa do dziś. Dwóch kolegów Brennan zostało napadniętych, a cztery młode kobiety zniknęły w mieście Gwatemala. Tempe wkrótce znajdzie się w niebezpiecznej sieci, która sięga daleko poza granice Gwatemali. Stawka jest wysoka, a niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku. Tempe musi dokonać wyborów, które zmienią jej życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Red Horse, 2008

źródło okładki: Wydawnictwo Red Horse

Akcja części piątej rozpoczyna się od prac przy masowym grobie ofiar ludobójstwa w Gwatemali. To jednak tylko wstęp do skomplikowanej sieci przestępstw i zabójstw, w której nic nie będzie pewne. Do schematu autorki możemy dopisać wielowątkowość, z czego wątek rozpoczynający książkę zazwyczaj nie jest wiodący - tak jak i w tej części, bowiem od masakry w Chupan Ya przeskoczymy do czegoś zupełnie innego, ale żeby nie psuć zabawy, nie zdradzę dokładnie o co chodzi ;)

Temperance z biegiem czasu bywa coraz mniej irytująca, ewentualnie ja się na nią po prostu uodporniłam. Brakuje mi tylko bardziej czynnego udziału Birdie'go, taka już moja natura kociary.

Medycyna sądowa i antropologia - jak zwykle na plus. Reszta poprawna, żeby nie powiedzieć "taka sobie".

książek: 2025
Miśkaa | 2015-01-24

Kupiłam pięć części cyklu z dwóch powodów.
1. Bardzo lubię serial
2. Spodobały mi się okładki
Promocja na nie jeszcze bardziej mnie zachęciła.
I choć muszę przyznać, że serial podoba mi się bardziej, to jednak zakupu i poświęconego czasu nie żałuje. Dobrze napisane i wciągające. Polecam pozostałym czytelnikom.

Kanclerz | 2014-01-10
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Kryminał anropologiczno-sądowy. Tak bym określiła gatunek Pan Reichs. Prócz wątków kryminalnych i sensacyjnych samych w sobie jest całe morze rzetelnie podanej wiedzy z zakresu kryminalistyki oraz medycyny sądowej. Przyjemność lektury z edukacją dla pasjonatów gatunku. Dla mnie, niesamowity smaczek.

Dodatkowym delikatesowym produktem dodatkowym "Pogrzebanych tajemnic" są informacje historyczne i polityczno-prawne dotyczące Gwatemali i obowiązujących tam zagrywek kryminalnych. Coś w deseń "jeśli ktoś może Ci zagrozić, to lepiej go zabij, zanim będzie mógł to zrobić".

Kunszt pióra łechcący podniebienie. Napięcie utrzymane na przebiegu całej powieści, tak że chwilami nie sposób się oderwać choćby na kilka chwil. Przykro mi tylko, że książka jest nie do nabycia w księgarniach.

red_diva | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Po czwartej części Temperance miałam niesmak i musiałam troszkę odpocząć od jej przygód. Po paru miesiącach sięgnęłam po piąty tom i miłe zaskoczenie :)
Książka już na samym wstępie zaciekawiła. Praktycznie cały czas coś się dzieje do samego końca :)
Oczywiście są też jak zwykle przydługie opisy medyczne, które nie zawsze są ciekawe, ale nie są tak dołujące jak w poprzedniej części i mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest ich mniej niż w poprzednich tomach. Jak dla mnie jest to dużym plusem:)
W tej części znajdziemy kilka wątków śmierci i dzięki nim książka jest naprawdę ciekawa.

Praca doktor Brennan wyraźnie nawiązuje do życia zawodowego autorki, Kathy Reichs – jak wiemy – jest także antropolożką kliniczną. W piątej części przygód dzielnej Tempe znajdujemy się w Gwatemali. Bohaterka prowadzi tam badania nad ofiarami ludobójstwa. Trop autobiograficzny jest w tym przypadku bardzo wyraźny. Reichs także identyfikowała zwłoki w tym kraju, a „Pogrzebane tajemnice” zadedykowała Niewinnym: ofiarom bratobójczych walk w Gwatemali w latach 1962-1996 oraz ofiarom 11 września 2001 roku. Szukanie masowych grobów okazuje się trudnym zadaniem nie tylko emocjonalnym, ale i logistycznym, komuś bowiem nie podobają się działania naukowców. Tempe zostaje także poproszona o pomoc w identyfikacji zwłok znalezionych w szambie. Otrzymujemy sugestywny opis tego, co w tym miejscu możemy znaleźć, oraz pracy bohaterki, która szczelnie okryta kombinezonem szuka rozrzuconych kości, grzebiąc w ludzkich odchodach. Doktor Brennan dowiaduje się, że giną młode kobiety, a zaginięcia te żywo...

Inez | 2014-03-16
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Ksiazka ,,Pogrzebane tajemnice,, Kathy Reichs, to wstrzasajaca opowiesc o jednym z najbardziej krwawych konfliktow w historii Ameryki Lacinskiej. Bohaterka Temperance Brennan udaje sie do Gwatemali, gdzie zajmuje sie odnajdywaniem i identyfikacja szczatkow osob, ktore zaginely podczas wojny domowej w latach 1962-1996. W ksiazce autorka ukazuje czytelnikowi wiele faktow historycznych, miedzy innymi masakre chlopow, kobiet i dzieci uznana przez ONZ za ludobojstwo Majow. Wstrzasajace odkrycie masowej rzezi, ktorej dokonala armia gwatemalska i wspolpracujace z nia organizacje paramilitarne smialo moge nazwac bestialstwem i strasznym okrucienstwem, o ktorym czytamy sledzac prace konsultantki Gwatemalskiej Fundacji Antropologii Sadowej. Ksiazke warto przeczytac juz ze wzgledu na fakt, ze autorka ksiazki zainspirowala tworcow serialu kryminalnego ,,Kosci,,. Ksiazka oddaje klimat zdarzen i zbrodni, o ktorych pisze Kathy Reichs i wzbudzila moje zainteresowanie od pierwszych stron. Polecam...

majek | 2014-09-15
Przeczytana: 14 września 2014

Na początku, wszystko było pięknie, potem pojawiło się... szambo. Powstrzymało ono odrobinkę moje okrzyki zachwytu i przywołało odrobinę niesmaku na twarzy. Chociaż chwali się autorce - mogła ów dół opisać bardziej dosadnie, a mniej naukowo.
Książka pani Reichs jak zawsze trzyma się pewnego utartego już poziomu - piąteczka za historię, bohaterów, pomysł i próbę przetłumaczenia "naukowego bełkotu" na język laików. Udało się - gratulacje. Nie wiem tylko, czy to wina wydania (kieszonkowe), czy tłumacza, czy autorki, ale zdarzały się fragmenty, w których czegoś brakowało. Najczęściej jakiegoś podmiotu, albo orzeczenia - zwłaszcza w dialogach.
Ale pomijając taką drobną niedogodność (doliczyłam się 3 - 4 takich momentów na całą książkę) - czapki z głów! Zwłaszcza przy końcu musiałam się zastanawiać, na kogo właściwie padło ;)

ewa | 2013-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2013

Nie spodziewałam się tak wielu wątków w tej powieści, autorka ciągnie moim zdaniem kilka srok za ogon. Mamy szczątki ofiar zbrodni masowej, mamy zwłoki w szambie, zaginione młode dziewczyny, dwie ofiary strzelaniny. A finał jest jeszcze o czymś innym. Istny galimatias.jak dla mnie zbyt chaotyczna.

Olga | 2012-03-24
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Kolejna książka Kathy Reichs, którą czytam. Szczerze powiedziawszy tym razem jest mi ogromnie ciężko..o ile wcześniej wszystkie je książki "połykałam" w ciągu dnia, czasem dwóch, z tą nie jest już tak łatwo. Może być to spowodowane historią o której opowiada książka..Ludobójstwo..i nieustająca obojętność obecnych władz, przeplatana z utrudnianiem śledztwa i nieprzypadkowymi morderstwami..historia tak realna i zarazem ogromnie brutalną..Być może właśnie te dwie rzeczy powodują, że z każdą stroną jest coraz trudniej..

Niemniej jednak polecam. Książki Kathy Reichs są intrygujące i wciągające. Jeżeli ktoś lubi kryminały pomieszane z medycyną sądową tym bardziej musi tą książkę przeczytać!:)

venna | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Za serie Kathy Reichs 'Kości' zabrałam się tylko dlatego że swego czasu byłam fanką serialu o tym samym tytule. Pierwsze cztery tytuły serii przeczytałam bez zbytniego entuzjazmu,natomiast 'Pogrzebane tajemnice' pochłonęłam w ciągu zaledwie paru godzin. Jest tutaj wszystko czego szukam w kryminałach- intryga, polityka, na pierwszy rzut oka powiązane sprawy, które okazują się tylko dziwnym zbiegiem okoliczności i przede wszystkim bohaterowie, zarówno Ci już znani z poprzednich części jak i nowi, dodający nuty pikanterii . Ponadto autorka przedstawia bardzo dobrze obraz współczesnej Gwatemali, gdzie historia odcisnęła swoje piętno.
Polecam gorąco i to nie tylko fanom serialu!