Kim był Charles Darwin?

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Who was Charles Darwin?
Edyta Jaczewska
Ag2S

W jaki sposób Charles Darwin zmienił poglądy ludzi na temat rozwoju życia na Ziemi? Co tak naprawdę oznacza słowo ewolucja? W jaki sposób jego książka „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego” zmieniła bieg historii? Dlaczego jego kolejna książka, „O pochodzeniu człowieka”, wywołała ogromny sprzeciw tak wielu ludzi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce „Kim był Charles Darwin?”.

Seria „Wielcy i sławni” przedstawia pasjonujące historie wybitnych naukowców, sławnych odkrywców i wynalazców, najpotężniejszych i najodważniejszych umysłów, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznawała otaczający ją świat. Jest to jednocześnie fascynująca galeria wzorów dla każdej młodej osoby, która chciałaby im dorównać.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Dofi | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Dzięki książce dla dzieci "Kim był Karol Darwin?" dowiadujemy się jakim uczonym był bohater tytułowy. Nie bał się zadawania pytań, a zaintrygować potrafiły go nawet zwykłe dżdżownice. Autorka podaje również zabawne anegdoty o twórcy teorii ewolucji – choćby tę, jak włożył ciekawy okaz żuka do ust, bo w dłoniach miał już inne wyjątkowe owady. Przyjrzymy się też jego życiu. Wspomniano trudne doświadczenia, ponieważ uczony stracił troje z dziesięciorga dzieci. Widzimy nieco wycofanego, pogrążonego we własnych myślach naukowca, który wciąż poszukuje odpowiedzi. A wielkie teorie spisuje nie w laboratorium przy biurku, a na kolanach, na podkładce. Jego przemyślenia pozwoliły nauce zmienić swój bieg.

Deborah Hopkins zaprezentowała Darwina w sposób interesujący i bardzo przystępny. Dzieciaki podczas lektury będą zadawały tysiące pytań, ale po to są właśnie tego typu książki. Autorka nie tylko opowiedziała historię życia wybitnego naukowca i wyjaśniła jego dokonania. Ukazała również realia...

Joanna_Korneta | 2016-02-22

Karol Darwin jest postacią, którą trzeba znać. Nie dziwi więc, że czwarty tomik serii Wielcy i sławni poświęcony został właśnie tej postaci. Deborah Hopkinson potrafi fakty z życia połączyć zgrabnie z anegdotami oraz naukowymi wyjaśnieniami - tworzy książkę, którą dieci z chęcią będą czytać. Autorka przedstawia postać sławną i o barwnym życiorysie. Wybiera z biografii szereg zabawnych scenek z udziałem młodego Karola - i w ten sposób zachęca najmłodszych do sympatycznej lektury. Dzieci z tej publikacji dowiedzą się między innymi, jak obudzić w sobie ciekawość badacza i czym charakteryzują się gatunki. Hopkinson dobrze opanowuje materiały źródłowe i pamięta o tym, dla kogo pisze swoją książkę. Pozwala poznać sylwetkę uczonego, a i pobawić się niezwykłymi wiadomościami. Co w biografiach nieczęste, czasami nawet rozśmiesza małych odbiorców i jest dla nich przewodniczką po świecie nauki.

AnnaSikorska | 2016-02-06

Teoria ewolucji zrewolucjonizowania naukę, zmieniła spojrzenie na świat, człowieka i wywróciła do góry nogami interpretacje pism świętych, w których świat powstawał w określoną liczbę dni. Karol Darwin to kolejna sławna postać, której dzieciństwo i nauka nie były idealne. Nie najlepsze oceny w szkole, zainteresowanie przyrodą, dziwne podejście do świata sprawiły, że postrzegano go jako dziwaka, bo który normalny, bogaty i elegancki człowiek śledzi trasy wędrówek mrówek przy drodze? Książka Deborah Hopkinson przybliża zawiłe losy naukowca, pozwala czytelnikom wyruszyć w podróż z nim oraz przekonuje, że dokładne obserwowanie świata może przełożyć się na stworzenie nowej teorii, odkrycie nowych praw w świecie, w którym wszystko wydaję się wytłumaczone. Poza interesującym życiorysem w książce znajdziemy również wyjaśnione teorie, poznamy wielu bliskich Darwinowi badaczy. Mali czytelnicy będą mogli odkryć jak jeszcze kilka wieków temu podróżowano i komunikowano się.
Książka należy do...

Czwarta część serii Wielcy i Sławni. I czwarta od której wprost nie szło się oderwać. Bardzo podobają mi się fakty ujęte w tej części. I to jak łączy się zarówno fakty z życia Darwina z jego życiem osobistym.
Kolejna wciągająca książeczka w świat nauki. Dzięki tej części możemy dojść do przemyśleń lub obserwacji, które tak naprawdę widzimy, ale się nie zastanawiamy nad tym ;).
Przeczytajcie. Naprawdę warto.
Gorąco polecam!