rozwiń zwiń
Dofi

Profil użytkownika: Dofi

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 6 dni temu
113
Przeczytanych
książek
113
Książek
w biblioteczce
111
Opinii
576
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Jennifer Egan kreśli dystopijną wizję przyszłości, gdzie technologia i media społecznościowe mają ogromny wpływ na każdego człowieka, a także na relacje międzyludzkie. Poznajemy mężczyznę, który stoi za tym wszystkim. Bix Bouton, tworzy pewne aplikacje, które rewolucjonizują świat. Wkraczają do miejsc do tej pory niedostępnych, a mianowicie do własnej i cudzej pamięci. Używając “Poznaj Swoją Podświadomość” i “Kostka Mandali” można zachować i eksportować własnych wspomnienia, dzielić się nimi z innymi.

Twórca tych aplikacji początkowo przypomina nam Marka Zuckerberga, ale z czasem odkrywamy, że to tylko skojarzenie. Bix chciałby móc dyskutować w sposób twórczy z innymi, ale odkąd stał się rozpoznawalny, nie jest to możliwe. Otaczają go ludzie, którzy chcą mu się przypodobać, albo osoby niemające odwagi by mu się sprzeciwić.

W „Domku z piernika” Jennifer Egan zaprasza nas do świata, w którym technologia odbiera ludziom możliwość bycia autentycznymi. Ludzie muszą zdecydować, co jest dla nich ważniejsze: dzielenie się wspomnieniami, czy coś w rodzaju nieistnienia. Podczas lektury widzimy, jak na ludzi działa możliwość zanurzania się we wspomnienia, ale nie same urządzenia są tu ważne, a to jak działa pamięć. Kiedy ludzie mają szansę na powrót do przeszłych wydarzeń, dają się skusić na ciastko z chatki Baby Jagi dokładnie tak, jak Jaś i Małgosia. Zdajemy sobie sprawę, że otrzymują coś, po co niekoniecznie warto sięgać, jednak pokusa jest zbyt wielka. Jaką cenę zapłacą za możliwość przebywania w „domku z piernika”? Na to pytanie próbujemy sobie odpowiedzieć podczas lektury książki.

Jennifer Egan kreśli dystopijną wizję przyszłości, gdzie technologia i media społecznościowe mają ogromny wpływ na każdego człowieka, a także na relacje międzyludzkie. Poznajemy mężczyznę, który stoi za tym wszystkim. Bix Bouton, tworzy pewne aplikacje, które rewolucjonizują świat. Wkraczają do miejsc do tej pory niedostępnych, a mianowicie do własnej i cudzej pamięci....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

S. A. Cosby za sprawą powieści “Kolczaste łzy” zabiera nas w mroczną podróż, do brutalnego świata, w którym wciąż dominuje rasizm i homofobia. Akcja pędzi niezwykle szybko, w końcu mamy do czynienia z książką sensacyjną. Nie brakuje w powieści czarnego humoru i choć po takich opowieściach można spodziewać się szablonowych obrazów czy stereotypów, to tutaj pisarz postępuje odwrotnie. Zmusza czytelników do spojrzenia z innej perspektywy na opisywane problemy. Pokazuje też, że w każdym wieku i zawsze warto próbować zmieniać poglądy, jeśli są one niesprawiedliwe i niesłuszne. Po literaturze gatunkowej spodziewamy się przede wszystkim rozrywki. S. A. Cosby oczywiście nam ją daje: nie brakuje tu wartkiej akcji, wątku kryminalnego, brutalności, krwawych scen, ale jednocześnie mamy do czynienia z przesłaniem, który dostarcza nam wiele emocji oraz prowadzi do określonych refleksji.

PS Powieść na język polski przetłumaczył Jan Kraśko.

S. A. Cosby za sprawą powieści “Kolczaste łzy” zabiera nas w mroczną podróż, do brutalnego świata, w którym wciąż dominuje rasizm i homofobia. Akcja pędzi niezwykle szybko, w końcu mamy do czynienia z książką sensacyjną. Nie brakuje w powieści czarnego humoru i choć po takich opowieściach można spodziewać się szablonowych obrazów czy stereotypów, to tutaj pisarz postępuje...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

O czym jest powieść „Polak”? Mamy do czynienia z historią pewnego romansu między polskim pianistą a Hiszpanką. Kobieta jest osobą działającą w towarzystwie organizującym wydarzenia muzyczne w Barcelonie. J. M. Coetzee kreśli subtelny portret dwojga samotnych ludzi, którzy spotykają się przypadkowo i zaczynają związek. Dla każdego z nich ta znajomość oznacza coś innego, zwłaszcza Beatriz nie wyraża swoich uczuć wobec tytułowego bohatera, dlatego można powiedzieć, że obraz jest pełen sprzeczności i niedopowiedzeń.

Całą historię poznajemy z relacji Katalonki Beatriz. Jest ona żoną bogatego bankiera, ale czuje się kobietą samotną i niespełnioną. Poświęciła się mężowi i dzieciom, a w wolnym czasie postanowiła zająć się organizacją koncertów w lokalnym kręgu muzycznym, choć nie do końca z tego powodu, że kocha muzykę, a przez to, że tego oczekuje od niej społeczność z jej kręgu. Kobieta sprawia wrażenie nieco znudzonej, ale też osoby, która czuje, że wszystko już ma za sobą. Nie sądzi, że jeszcze może stać się czyjąś muzą.

Witold, polski pianista, przyjeżdża do Barcelony na zaproszenie towarzystwa, by wystąpić na koncercie. Mężczyzna ma opinię kontrowersyjnego interpretatora dzieł Chopina, a to wzbudza ciekawość publiki. Jednak Beatriz nie czuje wiele do Polaka o trudnym nazwisku. Pierwsze wrażenie nie sprawia, że rodzi się w niej wielka namiętność, czy miłość do mężczyzny po siedemdziesiątce, starszego od niej o dwie dekady. A jednak to pierwsze spotkanie dla Witolda jest niezwykle ważne i oznacza początek gorącego uczucia do Hiszpanki. Czy okaże się prawdziwą relacją miłosną, czy tylko zwykłą chwilową namiętnością, która szybko ulegnie ugaszeniu?

Beatriz chce być dla Polaka osobą uprzejmą i gościnną, ale nie wie, że już pierwsze wrażenie obudzi w Witoldzie miłość. Daje początek historii, podobną do tej, jaka łączyła Beatrycze i Dantego. Hiszpanka odkryje to dopiero po jakimś czasie, kiedy na spełnienie będzie już za późno. J. M. Coetzee nawiązuje do znanej nam tragicznej historii. Daje nam zarazem opowieść o niespełnionej miłości, jak i o inspiracji, jaką daje uczucie.

W powieści „Polak” typowa narracja, łącznie z dialogami, została wypunktowana, podzielona na krótkie rozdziały. Coetzee posługuje się precyzyjnym i prostym językiem, choć nie traci przy tym głębi i złożoności. Jego powieść jest pełna aluzji i nawiązań do innych dzieł literatury i muzyki, co dodaje pozornie prostej historii kolejne warstwy znaczeniowe. Prócz inspiracji historią Dantego, nasuną nam się skojarzenia z Chopinem i jego relacją uczuciową do George Sand. Mamy także do czynienia z opowieścią o ludzkiej kondycji, o poszukiwaniu sensu i spełnienia w świecie, który często jest obojętny i nieprzyjazny. “Polak” to mistrzowskie dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, które zmusza do refleksji nad tym, czym jest miłość i co znaczy być artystą. Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią literaturę wysokiej klasy, a także pragną pięknej opowieści o miłości.

O czym jest powieść „Polak”? Mamy do czynienia z historią pewnego romansu między polskim pianistą a Hiszpanką. Kobieta jest osobą działającą w towarzystwie organizującym wydarzenia muzyczne w Barcelonie. J. M. Coetzee kreśli subtelny portret dwojga samotnych ludzi, którzy spotykają się przypadkowo i zaczynają związek. Dla każdego z nich ta znajomość oznacza coś innego,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Dofi

z ostatnich 3 m-cy
Dofi
2024-04-08 08:09:57
Dofi ocenił książkę Domek z piernika na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-04-08 08:09:57
Dofi ocenił książkę Domek z piernika na
8 / 10
i dodał opinię:

Jennifer Egan kreśli dystopijną wizję przyszłości, gdzie technologia i media społecznościowe mają ogromny wpływ na każdego człowieka, a także na relacje międzyludzkie. Poznajemy mężczyznę, który stoi za tym wszystkim. Bix Bouton, tworzy pewne aplikacje, które rewolucjonizują świat. Wkracza...

Rozwiń Rozwiń
Domek z piernika Jennifer Egan
Średnia ocena:
7.5 / 10
35 ocen
Dofi
2024-02-22 20:01:04
Dofi ocenił książkę Kolczaste łzy na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-02-22 20:01:04
Dofi ocenił książkę Kolczaste łzy na
8 / 10
i dodał opinię:

S. A. Cosby za sprawą powieści “Kolczaste łzy” zabiera nas w mroczną podróż, do brutalnego świata, w którym wciąż dominuje rasizm i homofobia. Akcja pędzi niezwykle szybko, w końcu mamy do czynienia z książką sensacyjną. Nie brakuje w powieści czarnego humoru i choć po takich opowieściach...

Rozwiń Rozwiń
Kolczaste łzy S.A. Cosby
Średnia ocena:
7 / 10
111 ocen
2024-02-03 11:30:44
Dofi Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-03 11:30:44
Dofi Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"

statystyki

W sumie
przeczytano
113
książek
Średnio w roku
przeczytane
9
książek
Opinie były
pomocne
576
razy
W sumie
wystawione
111
ocen ze średnią 7,7

Spędzone
na czytaniu
690
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
10
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]