Skompromitować papieża. Nieznane fakty i dokumenty dotyczące Jana Pawła II

Wydawnictwo: Wydawnictwo św. Stanisława BM
historia
LubimyCzytać

Styczeń 1983. Do Krakowa przyjeżdża kapitan Grzegorz Piotrowski - wysoki rangą funkcjonariusz Departamentu IV MSW. Ma wykonać zadanie specjalne. Prowokacja ma dotyczyć papieża i uniemożliwić Jego przyjazd do Polski w czerwcu 1983. Kapitan Piotrowski po przyjeździe do Krakowa organizuje grupę złożoną z miejscowych funkcjonariuszy, która ma dokonać tzw. "cichego wejścia" do mieszkania jednego z najbliższych krakowskich przyjaciół papieża - ks. Andrzeja Bardeckiego. Funkcjonariusze mają podrzucić do mieszkania ks. Bardeckiego kobiece pantofle oraz podrobiony "Pamiętnik" Ireny Kinaszewskiej - osoby blisko związanej z kardynałem Karolem Wojtyłą w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Akcja się udaje. Pantofle (ukradzione Kinaszewskiej przez tajnego współpracownika SB) oraz podrobiony pamiętnik zostają podrzucone do mieszkania ks. Bardeckiego. Wieczorem, po skończonej sukcesem akcji Piotrowski i dwie funkcjonariuszki SB upijają się w jednym z krakowskich hoteli. Książka Piotra Litki i Grzegorza Głuszaka rozgrywa się w dwóch planach czasowych: współczesność (dziennikarskie śledztwo) oraz przeszłość (opowieść o ks. Bardeckim i prowokacji wymierzonej w papieża).„Lektura tej znakomitej książki nie pozwala zasnąć sumieniu prokuratora. Zmusza do refleksji i stawiania dalszych pytań. Dzięki Panom odnoszę wrażenie, że prawda broni się sama”.prokurator Andrzej Witkowski

źródło opisu: Matras

źródło okładki: zdjęcie autorskie