Dzieje Żydów. W monarchii habsburskiej w latach 1670-1918

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
LubimyCzytać

W prezentowanej książce autor opisuje polityczne, społeczne i ekonomiczne uwarunkowania życia społeczności żydowskiej w monarchii habsburskiej.Osią główną książki są przede wszystkim trzy zagadnienia:1. Modernizacja społeczności żydowskiej, czyli jej transformacja z tradycyjnej, żyjącej osobno mniejszości w świecką burżuazję.2. Konflikt pomiędzy "samoodrzuceniem", które było skutkiem modernizacji, a zachowaniem identyfikacji wspólnotowej.3. Panhabsburskie więzi łączące Żydów z różnych krajów monarchii.Przekład Andrzej SzymańskiWilliam O. McCagg jr. (1931-1993) był amerykańskim historykiem specjalizującym się w dziejach Żydów oraz Europy Środkowo-Wschodniej u schyłku ery nowożytnej i w XIX wieku. Autor takich książek, jak: Jewish Nobles and Geniuses in Modern Hungary, 1972; Stalin Embattled, 1979.Słowo wstępne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 71. Wprowadzenie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11Część pierwszaWybór drogi, 1670–1800 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 212. Pierwsze decyzje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 233. Początki samozniszczenia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 44Część drugaWielki eksperyment burżuazyjny, 1800–1850 . . . . . . . . . . . . . . . . 674. Burżuazja wiedeńska . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 695. Czeski przełom . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 936. Rewolucja fi losemicka . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 117Część trzeciaW obliczu wyzwania, 1850–1875 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1437. Galicyjski impas . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1458. Węgierski sukces . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1689. Wiedeńskie kłopoty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 190Część czwartaPorażki, 1875–1918 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21510. Imperializm i antysemityzm: Triest, Bukowina, Czechy. . . . . . . . . . . 21711. Kryzysy: Galicja, Węgry, Wiedeń . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24412. Upadek: Żydzi habsburscy – przegląd kierunków i ugrupowań . . . . . . 26913. Wnioski . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 296Apendyks: Żydowska populacja Wiednia, 1780–1918 . . . . . . . . . . . . 301Skróty wykorzystane w przypisach i bibliografi i . . . . . . . . . . . . . . . 304Bibliografi a . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 307Indeks . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 318

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Podczas czytania wyobrażałam sobie, że jestem na wykładach prowadzonych przez autora. Styl pisania był taki, jakby autor chciał komuś coś opowiedzieć, przybliżyć wiedzę i zainteresować tematem.
Polecam, super się czyta.