Zagadki Tolkienowskie

Wydawnictwo: Amber
hobby
LubimyCzytać

Oryginalna twórczość Tolkiena od lat zachwyca coraz z to nowe pokolenia czytelników. Teraz wszyscy miłośnicy stworzonego przez pisarza fantastycznego świata Bilba, Gandalfa i Pierścienia mogą poznać go jeszcze lepiej.1200 pytań oraz odpowiedzi dotyczących twórczości i biografii J.R.R. Tolkiena, dzięki którym sprawdzimy i poszerzymy swoją wiedzę o zdumiewającej krainie fikcji autora Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Vemona | 2018-05-29
Na półkach: Mam, Ulubione, Przeczytane

Bardzo lubię tę książkę, bo autor miał kapitalny pomysł. Składa się ona mianowicie z całej serii zagadek nawiązujących do twórczości Tolkiena, pogrupowanych w zestawy dotyczące rozmaitych tematów. Niektóre z nich są wręcz oczywiste, nad niektórymi trzeba się długo pozastanawiać, a niektóre - okazały się tak trudne, że nie udało mi się ich odgadnąć. Trzeba naprawdę dobrze znać treść wszystkich tomów i mieć pamięć do szczegółów.

Karo | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2014

Ową pozycję można traktować na wiele sposobów w zależności od upodobań. Można użyć jej jako uzupełnienie dotychczasowych wiadomości o świecie i twórczości Tolkiena, jako zbiór ciekawostek, usiąść w grupie ludzi wtajemniczonych i zacząć zabawę sprawdzając wiedzę swoją i kompanów (uprzednio ustalając reguły gry) -- dlaczego nie?

Z ogromnym przymknięciem oka na błędy w tłumaczeniu, które miały miejsce nie raz, nie dwa, i nie dziesięć, a więcej, lecz uznam to jako wadliwy egzemplarz lub ten jeszcze bez poprawek.

Zresztą... Sztuka, a "szTooka", czy ktoś by się przyczepił? :)

amarilla | 2018-07-09

Ciekawa pozycja, którą każdy miłośnik Tolkiena powinien poznać. Pytania od bardzo prostych, po takie gdzie trzeba się mocno zastanowić, nim udzieli się odpowiedzi. Dobrze się bawiłam, sprawdzając ile pamiętam ze swoich ulubionych książek.

zielonooka | 2015-03-19

nie jestesmy jednak z tolkienem kompatybilni - no wladce pierscieni to jeszcze tak - ale wole ogladac:)

Michał Głowacz | 2017-10-10

Przyznam, że trudno mi tę książkę oceniać jako pozycję literacką. Jest to typowy materiał fanowski, zawierający - jak wskazuje tytuł - całą furę zagadek związanych z twórczością Tolkiena. Dostajemy więc dokładnie to, czego można oczekiwać. Plusem jest bardzo ładne wydanie (przynajmniej to, które posiadam - twarda oprawa, wydawnictwo Amber).

Julia | 2014-04-04

Książka dobra dla osób , które znają osoby po przeczytaniu książek Tolkiena. Idealne na rozrywkę w gronie fanów Tolkiena

Ithil | 2014-06-15

Dobra gimnastyka dla umysłu i pamięci ale czy dobra książka? Akcja trochę flegmatyczna, postacie ledwo zarysowane... ;)

Molksiazkowy20 | 2017-01-15

Każdy fan Mistrza fantastyki powinien mieć ja na półce

Patrycja k | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Tak jak i poprzedni moi oceniający, ja również uważam, że trudno ocenić tę książkę pod kątem walorów literackich. Ale muszę powiedzieć jedno: Cieszę się, że wpadła mi w rękę (stała w bibliotece na półce nowości) właśnie w czasie, kiedy syn oznajmił mi, że będzie brał udział w konkursie szkolnym ze znajomości książki "Hobbit". Kilka wieczorów zabawy w quiz tolkienowski i nie ma lepszego sposobu na przygotowanie się na taki konkurs. Przepraszam jest, trzeba jeszcze ze 4 razy przeczytać Tolkiena i mieć niezłą pamięć do szczegółów albo zdolności lingwistyczne. W końcu elficki jest bardzo skomplikowany....

Mariusz Brząkalik | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

W zasadzie ciężko mi sobie wyobrazić powód, dla którego ta książka powstała. Może poza jednym, dającym się zapisać w cyfrach i schować w portfelu lub na koncie bankowym. Prawdopodobnie sprawdza się jako źródło wątpliwej rozrywki, całkiem możliwe, że jest w jakimś stopniu "repetytorium" ze Śródziemia, ale prawdę mówiąc - sensu nie ma żadnego. Zarówno w ramach rozrywki, jak i przypomnienia sobie pewnych faktów wolę, po prostu, Tolkiena poczytać.

Na co to? Po co to? Nie wiem. Z czystego sentymentu daję 4 gwiazdki. I ani ćwierci gwiazdki więcej.