Rudy Dżil i jego pies. Przygody Toma Bombadila

Wydawnictwo: Amber
Farmer Giles of Ham. The adventures of Tom Bombadil
corrum

Inne wydania

Gospodarz Giles z Ham: Komiczne, wręcz szydercze opowiadanie o farmerze zakładającym z pomocą smoka własne królestwo, zostało opublikowane w 1949 roku. To przykład dobrego humoru Tolkiena, który musiał \"odreagować\" wieloletnią pracę nad epopeją Władca Pierścieni. Pisarz szydzi tu z opowieści heroicznych i rycerskich, robiąc sobie wakacje od \"spraw wyższych, głębszych lub bardziej...

Gospodarz Giles z Ham:
Komiczne, wręcz szydercze opowiadanie o farmerze zakładającym z pomocą smoka własne królestwo, zostało opublikowane w 1949 roku. To przykład dobrego humoru Tolkiena, który musiał \"odreagować\" wieloletnią pracę nad epopeją Władca Pierścieni. Pisarz szydzi tu z opowieści heroicznych i rycerskich, robiąc sobie wakacje od \"spraw wyższych, głębszych lub bardziej tajemniczych\", o których mówi trylogia. W Gospodarzu Gilesie Tolkien śmieje się serdecznie z tego, co wcześniej traktował z największą powagą jako pisarz, uczony i krytyk, a przedstawia się nam jako wydawca i tłumacz dawnego rękopisu, opisującego powstanie pewnego królestwa w przedarturiańskiej Brytanii...
Rudobrody Giles, spokojny gospodarz z Ham, nie grzeszy odwagą. Przypadek sprawia, że nieoczekiwanie zostaje Bohaterem Okolicy. Otrzymuje od Króla list pochwalny i sławny miecz, szczególnie zasłużony w zabijaniu smoków. Kiedy więc pojawia się smok, zadanie zabicia potwora spada na niechętne temu brzemieniu barki Gilesa. Lecz oto smok odmawia walki...

Przygody Toma Bombadila:
Oryginalne, zabawne wiersze związane z anegdotami z Hobbita i Władcy Pierścieni.

WisemantheWise | 2016-03-20
Przeczytana: 19 marca 2016

Ponownie druga twarz mistrza Tolkiena, ta bardziej swobodna, niewinna, z przymrużeniem oka literackiego. Te dwie odrębne historie z pogranicza fantazji i rzeczywistości wywołują szeroki uśmiech u czytających. Nie ma tu powagi i potęgi znanej z trylogii Pierścienia czy Silmarilionu, ale to nie przeszkadza.
Gospodarz Giles z Ham przedstawia swojskich bohaterów i swojskie przygody celowo w atmosferze absurdu i żartów. Są tu oczywiście też dumni rycerze i król nie będący jednak wychwalani, a wręcz ośmieszani. Bo tu bohaterem no.1 jest wieśniak, któremu nie w głowie ratowanie świata czy dworskie zaszczyty. Giles jakoś dziwnie blisko kojarzy się z Bilbem. Mnie jednak najbardziej rozbawił pies Garm, który domagał się "przywilejów dla psów".
Przygody Toma Bombadila znanego z Drużyny Pierścieni to z kolei wesołe i lekkie rymowane historyjki z życia tego tajemniczego jegomościa.
Wśród tych 15-tu wierszy przeplatają się wzajemnie historie wesołe, śmieszne z nostalgicznymi a nawet mrocznych....

Zabawna opowieść, w której Tolkien wplótł swój humor. Książka na odprężenie podczas zimowych, pochmurnych i niezbyt słonecznych wieczorów.

Łukasz | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Książka ta dzieli się na dwie całkowicie odrębne części. Osobiście bardziej do gustu przypadła mi pierwsza z nich, „Gospodarz Giles z Ham”. Jest to krótka opowieść o tytułowym gospodarzu, który przypadkowo wplątuje się w serię niezwykłych wydarzeń. Całość jest napisana w bardzo lekkim stylu, zupełnie odmiennym od tego, z czym kojarzymy Tolkiena – gdybym nie znał autora tej historii, śmiało stawiałbym na Terry’ego Pratchetta. Jak widać, autor „Władcy Pierścieni” również był obdarzony bardzo inteligentnym poczuciem humoru, czemu dał wyraz w tej książce.

Na drugą część, „Przygody Toma Bombadila”, składa się kilkanaście wierszy, rzekomo pochodzących ze znanego czytelnikom tego pisarza Shire. Niektóre z nich bardzo mi się spodobały, a moimi ulubionymi zostały „Jak Człek z Księżyca za późno poszedł spać”, „Kamienny Troll” oraz „Perry Winkle”. Pozostałe słabiej wpasowują się w mój gust, ale nie można odmówić autorowi niesamowitej umiejętności zabawy rytmiką. Wiersze czyta się bardzo...

Alcyone | 2015-02-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2015

Opowiadanie o gospodarzu Gilesie średnio przypadło mi do gustu. Za to część zawierająca wiersze była bardzo interesująca, najbardziej podobały mi się Wędrówka, Narzeczona cienia i Morski dzwon. Ostatni statek wprawił mnie w smutny nastrój, ale przecież nie wszystkie łzy są złe ;)

aniaa | 2011-06-08
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Książka bardzo mi się podobała. Ukazuje w sposób zabawny i ironiczny, jak łatwo można zostać bohaterem. Polecam każdemu.

Abee | 2015-02-16
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Audiobook czyta Zofia Gładyszewska. Uroczy tekst w dobrej interpretacji.

przezabawna!!!
polecam dla kogoś kto twierdzi, że jest już "zmęczony" Tolkienem (chociaż nie wiem jak to w ogóle może być możliwe?:), przeurocze małe dziełko, czyta się jednym tchem

anettaja | 2014-01-13

Ciekawa historyjka.

Artem | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, Middle-Earth
Przeczytana: 25 maja 2016

Książkę można podzielić na 2 części, jedna to humorystyczna opowieść "Gospodarz Giles z Ham" tak jak w tytule, opowiada historie pewnego gospodarza w dość specyficznym świecie. Historia jest dość zabawna i jest to całkowite przeciwieństwo jego poważnych dzieł takich jak Władca Pierścieni. Jest to też idealna pozycja by poczytać dziecku na dobranoc czy zaszczepić w nim miłość do książek :)

Druga część to wiersze, napisane w taki sposób by wyglądały jak napisane przez hobbitów i opisujące różne wydarzenia mające miejsce w śródziemiu. Mimo, że specjalnie nie lubię wierszy i nigdy ich nie rozumiałem to tutaj większość była dość fajna i zrozumiała, kilka mimo wszystko była dla mnie za trudna :P ale ogólnie bardzo fajne, zwłaszcza te opisujące przygody Toma Bombadila.

Optimus | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2013

śmieszne bajeczki w pięknym stylu.
Dzisiaj smoki można zobaczyć jedynie w zajezdni MPK łódź. stare Ikarusy buchają dymem. Czasem któryś z nich chcąc zionąć ogniem dokonuje samospalenia.
Dobre będzie dla mojego małego syna niedźwiedzia, jak podrośnie.