Nocne życie aniołów

Wydawnictwo: Nowy Świat
sny, pragnienia

Nocne życie aniołów to zbiór opowiadań Dmitrija Strelnikoffa - jedynego rosyjskiego pisarza, piszącego po polsku. Są to losy młodego Rosjanina, który opowiada o sobie, o pragnieniach. Poznajemy go jako małego chłopca, odkrywamy jego myśli i marzenia, po to, aby lepiej zrozumieć go jako dorosłego mężczyznę. "Przeżywaj każdy dzień tak, jakbyś całe swoje życie żył tylko dla tego jednego dnia" - myśl Wasilija Rozanowa nie jest również obca bohaterowi jednego z opowiadań, pt. "Sny Somnabulika", który stopniowo smakuje życia w gronie przyjaciół, najpierw w wojsku, a potem na studiach. Autor ujawnia najbardziej intymne szczegóły przeżyć swego bohatera, śmiało mówi o jego fascynacjach i doświadczeniach erotycznych, metamorfozie, która zachodzi w szalonej, młodej rosyjskiej duszy. Zmiany jakie obserwujemy, zachodzą również w sferze emocjonalnej. Bohater przeżywa rozterki, bije się z myślami, marzy, dojrzewa.

Ważną rolę w książce odgrywają sny, a także przyroda. To niesamowite połączenie daje wrażenie magii, istnienia innego świata - świata, do którego nieustannie odwołuje się bohater książki. Dmitrij Strelnikoff pisząc Nocne życie aniołów zadbał również o formę, styl i język. Wykazał się niesamowitą znajomością kultury, historii i sztuki. Pełno jest tutaj obcojęzycznych zwrotów i fachowych określeń. W książce jest pięć opowiadań, niektóre z nich składają sie z kilku części, wszystkie jednak łączą się ze sobą i się nawzajem uzupełniają. W opowiadaniu zatytułowanym "Łunudi", autor przywołuje złote myśli. Są one bardzo wymowne i odzwierciedlają nie tylko przeżycia i myśli bohatera, ale także sens ludzkiego istnienia - "Życie jest chwilą wieczności" (Plutarch).

Eyck | 2016-02-15

Lekkie, czasem zabawne opowiadania pewnego Rosjanina, który chyba polubił nasz kraj. Warto sięgnąć.

książek: 1985
nera | 2014-12-14