Akcja Wisła 1947. Dokumenty i materiały

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
LubimyCzytać

Akcja "Wisła" - to kryptonim wojskowej operacji wysiedlenia Ukraińców w 1947 roku, którą opisano w tej książce w oparciu o 500 dokumentów polskiego rządu, BP KC PPR, Sztabu Generalnego WP, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i dowództwa Grupy Operacyjnej "Wisła".

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Hipek | 2016-04-24
Przeczytana: wrzesień 2015

Interesuję się problematyką Wołynia. I dlatego sięgnąłem po tę książkę. Żeby zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Według autora, i według Ukraińców, którzy mieli nieszczęście znaleźć się w granicach Polski po drugiej wojnie, Akcja Wisła to odwet za Wołyń. Autor, historyk, z pochodzenia Ukrainiec, ze względów rodzinnych i patryjotycynzch poświęcony sprawie przesiedleń Ukraińców wgłąb Polski, podjął trud zebrania licznych dokumentów pokazujących tamte wydarzenia. Autor często jest krytykowany za swoje poglądy. Mówi się również, że te poglądy wpłynęły na jego karierę zawodową. Ale, poza dość obszernym wstępem będącym opinią autora, w tej książce mówią dokumenty, czyli fakty. Jest to książka tylko dla pasjonatów historii. No i dla ludzi o mocnych nerwach. ludzie potrafią być bardzo okrutni...

AldivonKacap | 2016-11-09
Przeczytana: 2017 rok