Czysta robota

Wydawnictwo: Amber

Inne wydania

Manipulanci i manipulowani, bogaci i potężni, którzy kupują i sprzedają ludzkie życie, i zwyczajni ludzie uwikłani w niebezpieczną intrygę, sytuacje bez wyjścia, splot wydarzeń bez odwrotu... W jedenastu opowiadaniach mistrza suspensu serpentyna podstępu, oszustwa, szantażu, morderstwa i zemsty zawsze zmierza do szokującego finału a od Londynu po Hiszpanię, od Dublina po Francję.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2008

gwiazdka | 2013-01-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Książka składa się z jedenastu opowiadań (nie wiem dlaczego na okładce napisano, że dziesięciu). Tematyka bardzo zróżnicowana: od łowienia ryb po loty samolotem i nawet duchy poprzez wszystkie inne działania człowieka. Co może spodobać się, to zaskakiwanie czytelnika, chociaż muszę zaznaczyć, że zakończenia niektórych opowiadań były przewidywalne. Mnie osobiście to nie przeszkadzało. Za to przy kilku z nich świetnie się bawiłam.

Roman Dłużniewski | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

11 opowiadań. Jedne lepsze, inne może trochę słabsze, ale wszystkie trzymają poziom. Jak każdego Forsytha - warto przeczytać.

Piratka | 2016-08-31

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy raz przeczytałam to w podstawówce i po dziś dzień wielokroć.

Czysta robota (No Comebacks), zblazowany milioner zleca ją cynglowi. Fachowy opis jak przemycić broń przez granicę. Zakończenie było do przewidzenia.

W Irlandii nie ma żmij (There are no Snakes in Ireland), młody Hindus mający zostać lekarzem znajduje zatrudnienie na czarno w "firmie rozbiórkowej", gdzie brygadzista mógłby być kapo w kacecie. Przyszły medyk znajduje na niego sposób, raczej sprzeczny z przysięgą Hipokratesa.

Cesarz (The Emperor), podczas wakacji na tropikalnej wyspie potulny mąż zrzędliwej żony (przypominający Ryszarda z "Co ludzie powiedzą") zgadza się wziąć udział w łowach na wielką rybę nazywaną "Cesarzem". Zakończenie zaskakujące.

Są takie dni (There Are Some Days...), chyba najlepsze w tej książce. Murphy z kumplami przebrani za drogówkę napadają na ciężarówkę pełną koniaku. Tak przynajmniej sądzą... Forsyth zapewne specjalnie dobrał nazwisko aby kojarzyło się z "prawem...

Nitager | 2016-03-18

Tytułowe opowiadanie rzuciło mnie na kolana. Pozostałe też niezłe. W sumie, na pewno warto po tę pozycję sięgnąć i nie będzie to zmarnowany czas. Krótka, zręczna i zwięzła forma, znakomicie poprowadzona akcja, zaskakujące zakończenia - to wszystko, co stanowi atut Fredericka Forsytha, w garści lekkostrawnych, skondensowanych pigułek. Rozrywka na wysokim poziomie.

Łukasz | 2012-05-29
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Zbiór dziesięciu opowiadań różnego rodzaju skonstruowanych w taki sposób, aby na koniec zaskoczyć czytelnika rozstrzygnięciem. Szczególnie tytułowe opowiadanie przypadło mi do gustu, któremu dałbym 10 gwiazdek. Polecam.

Paweł Rejdak | 2013-12-28

Świetny zbiór opowiadań od Forsyth'a. Każdy powinien i myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, jednak mnie urzekło opowiadanie tytułowe.
"Czysta Robota" naprawdę robi miażdżące wrażenie, co ujawnia się w ostatnim akapicie... ;)

-Ti- | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Nie przepadam za opowiadaniami. Sięgnęłam po nie z chwilowego braku czegoś "konkretnego" do czytania. I mile się zaskoczyłam. Łatwo i przyjemnie się czytało, ostatnie opowiadanie najlepsze. Polecam szczerze.

Marta | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Wciągające historie, pełne zwrotów akcji.
Czytałam tę książkę z wypiekami na twarzy.
Polecam każdemu!

Gabson | 2016-03-15

Bardzo ciekawy zbiór opowiadań, jednak jak dla mnie, pierwsze i ostatnie najlepsze. Żmije i łowienie ryb odrobinę mnie zniechęciły, ale pozostałe czytało się bardzo przyjemnie, z ciekawością jakie zakończenie się szykuje.

Ensui-Szyszka | 2014-04-15

Przyjemne opowiadania. Do końca utrzymują napięcie, mimo że większość zakonczeń jest przewidywalna.