Weteran

Wydawnictwo: Albatros
The Veteran
opowiadanie

Inne wydania

Detektyw Burns prowadzi dochodzenie w sprawie bestialskiego zabójstwa starszego człowieka. Wydaje się, że sprawiedliwość zatriumfuje, ale obrony sprawców podejmuje się najbardziej wzięty londyński adwokat... Na pokładzie boeinga 747 dochodzi do podejrzanego spotkania dwóch pasażerów. świadkiem jest stateczny obywatel. Jego anonim wywołuje natychmiastową reakcję tajnych służb urzędu celnego... Bezrobotny aktor oddaje bezcenne dzieło sztuki do wyceny i pada ofiarą oszustwa. Wraz z dwójką przyjaciół przygotowuje precyzyjny plan zemsty... Niemiecki chirurg, pozostawiony w Sienie przez uchodzącą armię Kesserlinga, po 30 latach usiłuje wyjaśnić niezwykłą zagadkę z ostatnich dni wojny... Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

ZARAZA | 2013-04-22
Przeczytana: kwiecień 2013

Bardzo ciekawy zbiór opowiadań. Każde opowiadanie się od siebie różni, ale każde było ciekawe i wciągające. Polecam :)

Hana | 2015-05-12
Przeczytana: 02 maja 2015

Krótko i na temat.Dwóch mężczyzn zabija człowieka.Toczy się drobiazgowe śledztwo.Obaj stają przed sądem.Mają uczciwy proces.Potem spotyka ich sprawiedliwość.To lubię.Polecam.

LOVE-KAR | 2015-02-05

"Weteran" - moja ocena 8/10
"Cud" - moja ocena 9/10
"Obywatel" - moja ocena 7/10
"Dzieło sztuki" - moja ocena 8/10
"Szepczący wiatr" - moja ocena 8/10

Izabell | 2014-11-17
Przeczytana: październik 2014

Książka "Weteran" autorstwa słynnego pisarza i dziennikarza brytyjskiego jest zbiorem pięciu opowiadań kryminalno-sensacyjnych. "Weteran" nie jest moją pierwszą przygodą z tym autorem. Miałam już przyjemność czytać inne książki Forsytha i przyznam, że jestem miłośniczką jego twórczości. Forsyth jest świetnym pisarzem powieści sensacyjnych i jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy.

Forsyth napisał pięć niepowtarzalnych opowiadań, w tym każde opowiadanie jest inne, osadzone w innych realiach, o innej tematyce i różnych bohaterach.
Akcja pierwszego, tytułowego opowiadania "Weteran" toczy się w Londynie i opowiada o okrutnym zabójstwie pewnego starszego mężczyzny. Detektyw prowadzący sprawę, któremu, po wielu niepowodzeniach, w końcu udaje się aresztować i oskarżyć dwóch morderców. Jednak niespodziewanie przegrywa sprawę w sądzie i tym samym jest zmuszony wypuścić rzezimieszków na wolność. A dlatego, że obrony podjął się najbardziej wzięty, londyński adwokat....

Bartek | 2015-03-08
Przeczytana: 04 marca 2015

Kolejny raz mam do czynienia z panem Forsythem i kolejny raz się nie zawiodłem! Otrzymałem solidną dawkę sensacji, mrożących krew w żyłach wydarzeń i nadspodziewanych zwrotów akcji. W kilku krótkich opowiadaniach autor przedstawia nam niesamowite historie z jeszcze ciekawszymi zakończeniami, których bym się nigdy nie spodziewał. Zbiór ma też niestety swoje minusy, a największym z nich jest opowiadanie Szepczący wiatr, które dłużyło się i dłużyło, wracałem do niego niechętnie i odbierało zapał do dalszego czytania...

Zapraszam do przeczytania dłuższej opinii na moim blogu (bez spoilerów):

kajetanina | 2010-10-18
Przeczytana: 2009 rok

Nie przepadam za sensacją... a jednak.
Nie mogłam się oderwać. Pięć niezwykłych opowiadań - ciekawych, dobrze napisanych. "Szepczący Wiatr" - magiczne i chwytające za serce - nie tylko kobiece.

elwa1 | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Jeszcze raz Forsyth. Tym razem w krótkich opowiadaniach z zaskakującą puentą.
Dobrze się czyta, nie nudzi, raczej wciąga...

inox70 | 2016-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Moja pierwsza przygoda z Forsythem. Mieszane uczucia po przeczytaniu książki.
Weteran - Mimo początkowych obaw dotyczących obrony morderców, finał okazuje się według norm społecznych, satysfakcjonujący. Moja ocena to 5 na 10
Cud - mistrzostwo manipulacji ludzkimi uczuciami. Choć z drugiej strony znajomości przeszłości i historii oraz fantazji opowiadacza przygnębiająca z powodu celu do którego dąży. Moja ocena to 7 na 10
Obywatel - Co prawda akcja dość zagmatwana, ale treść nie do końca przypadła mi do gustu. Moja ocena to 3 na 10
Dzieło sztuki - Ciekawe, że treść opowiadania bardzo przypomina mi nasz polski film "Vinci". Bardzo dobrze się czyta. Sprawiedliwość i zemsta na zimno tryumfują. Moja ocena to 7 na 10
Szepczący Wiatr - Moja pierwsza książka z wątkiem dzikiego zachodu. Mimo przydługich opisów przodków poszczególnych (nawet tych mało znaczących) bohaterów, przeczytałem opowiadanie szybko i z dużym zaciekawieniem. Połączenie przeszłości z teraźniejszością, zaskakujące i...

cyber | 2015-02-26
Przeczytana: luty 2015

Po długim namyśle, postanowiłem przeczytać zbiór opowiadań Fredericka Forsytha. Rozpocząłem od "Weterana", niezwykle smutna historia człowieka, który narażał własne życie podczas wojny, by tacy ludzie jak my, mogli spokojnie cieszyć się życiem. Ale jak wiemy, prawie nikt nie docenia takiego poświęcenia, a naród szybko zapomina o bohaterach. Opowiadanie chwyciło mnie dość mocno za serducho. Polecam

Drugie opowiadanie "Obywatel" przedstawia, jak podstępnie działa świat zorganizowanej przestępczości, skłonny poświęcić dobre imię czy zdrowie niewinnych, by osiągnąć swój cel. Polecam przeczytać tuż przed odlotem :)

"Dzieło Sztuki" to dobra nauczka dla ludzi, którzy próbują bawić się antykami, nie mając o nich zielonego pojęcia.

"Cud" niezwykła historia którą będziecie czytać z wielkim zapałem, by na końcu doznać szoku!

Paweł Rejdak | 2013-12-28

Niezwykle zróżnicowana antologia. Choć narracja jest jednaka, to z tematyka z każdym opowiadaniem zmienia się jak w kalejdoskopie stanowiąc wyśmienite literackie danie przyprawione maksymalnym poziomem wrażeń.
To już kwestia osobista, iż do gustu przypadł mi najbardziej "Szepczący Wiatr". Widać, jestem nienormalnym, porąbanym na maksa romantykiem :). Z tego nie sposób się wyleczyć.
Miłej lektury !