Moja Warszawka

Wydawnictwo: Inicjał
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LubimyCzytać

"Któż nie zna Lopka? Lopek i kropka" – taki refren powtarzała rozbawiona Warszawa lat 20 i 30. XX wieku, mając na myśli doskonałego komika, świetnego aktora i, jak się okazuje, również wspaniałego narratora, Kazimierza Krukowskiego (1901-84). W pamięci miłośników kabaretu i filmu (w tej właśnie kolejności) pozostał "Lopek" jako odtwórca przezabawnych piosenek satyrycznych...

W pamięci miłośników kabaretu i filmu (w tej właśnie kolejności) pozostał "Lopek" jako odtwórca przezabawnych piosenek satyrycznych wyśmiewających otaczającą go rzeczywistość, ale głównie jako doskonały odtwórca skeczów typu "szmonces" – ubrany w mizerne brązowe paletko w czarną kratę i zniszczony melonik na głowie latami bawił tłumy spragnionych śmiechu ludzi. Po wojnie, po powrocie z emigracji, wrócił na scenę, ale zaczął też pisać wspomnienia. I tak, w 1957 roku Filmowa Agencja Wydawnicza wydała jego "Moją Warszawkę" z uroczymi rysunkami Eryka Lipińskiego.
Na niewielu ponad 100 stronach Krukowski pozwala tam czytelnikom zanurzyć się w atmosferę Warszawy przedwojennych czasów, poznać klimat tamtych lat, świat teatru, kabaretu i kina. A ma o czym pisać i... potrafi pisać. Z kart Warszawki spoglądają na nas minione gwiazdy: zwiewna Loda Halama z siostrami, przecudna i przedwcześnie zmarła Zula Pogorzelska, charyzmatyczna Ordonka, niepowtarzalny konferansjer i twórca teatrzyku Qui Pro Quo Fryderyk Jarossy, świetni aktorzy: Adolf Dymsza, Ludwik Solski, Michał Znicz i wielu, wielu innych, o których Krukowski opowiada z ogromnym ciepłem i swadą. Warszawka to też nostalgiczna podróż po samej stolicy, po jej kawiarniach, eleganckich restauracjach i... spelunkach. To taka mała, ale jakże ciepła pigułka przedwojennej Warszawy.
Po latach przypominamy czytelnikom tę niezwykłą książkę, licząc, że dzięki niej poznają zapominany powoli kawałek historii naszej stolicy.

źródło opisu: Inicjał

źródło okładki: Matras

mateobinkow | 2018-08-15
Przeczytana: 11 maja 2018

Można tę książkę zaczać czytać w każdym momencie. Czytając ją miałem wrażenie, że to zapis wszystkich myśli Kazimierza Krukowskiego, które przyszły mu do głowy podczas pisania. Co wcale nie wyszło źle :)
Dla ludzi interesujących się kinem międzywojnia polecam zdecydowanie.