Dżuma w Breslau

Cykl: Eberhard Mock (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.

Inne wydania

Eberhard Mock powraca. Bohater kultowego już cyklu kryminałów Marka Krajewskiego jeszcze raz zmierzy się z mrocznymi tajemnicami dawnego Breslau. Wrocław, lata 20. ubiegłego wieku. Dwie prostytutki przyjmują nietypową ofertę. Wkrótce potem policja znajduje ich zwłoki – podczas schadzki dziewczyny zostały uduszone, a oprawca wyłamał im przednie zęby. Sprawę próbuje rozwikłać nadwachmistrz...

Wrocław, lata 20. ubiegłego wieku. Dwie prostytutki przyjmują nietypową ofertę. Wkrótce potem policja znajduje ich zwłoki – podczas schadzki dziewczyny zostały uduszone, a oprawca wyłamał im przednie zęby. Sprawę próbuje rozwikłać nadwachmistrz Mock, znany ze swojej sympatii do kobiet lekkich obyczajów. Niespodziewanie role się odwracają i ścigający staje się ściganym… W tym samym czasie pewien mężczyzna o miętowym oddechu, dając do gazety ogłoszenie z kondolencjami dla rodzin ofiar, usiłuje nawiązać kontakt z potężnym tajnym bractwem. Warunkiem przystąpienia do grupy jest zamordowanie „człowieka-śmiecia” i udowodnienie swojej winy...

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=558

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=558

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Bożena | 2014-07-09
Przeczytana: lipiec 2014

Marek Krajewski ponownie wprowadza nas w atmosferę półświatka, brudnych interesów, układów i zależności panujących w latach 20 ubiegłego stulecia w tytułowym Breslau.

Jest rok 1923, nadwachmistrz Eberhard Mock zajmuje się sprawami obyczajowymi w IV decentracie Policji w Breslau.Ten bezkompromisowy policjant, borykający się ze swoimi słabościami - alkoholizmem i niepohamowaną chucią - marzy o karierze w wydziale kryminalnym. I tak w pewien upalny, czerwcowy dzień, kiedy to nadwachmistrz Mock korzysta z atrakcji podrzędnego domu rozpusty, zostaje wezwany przez radcę kryminalnego do zidentyfikowania dwóch brutalnie zamordowanych prostytutek. Wydawałoby się, że jest to szansa dla Mocka ale czy na pewno? W wyniku wnikliwego śledztwa okazuje się, że na narzędziu zbrodni są odciski palców nadwachmistrza. Kto próbuje go wrobić i o co właściwie chodzi? Tą zagadkę rozwiąże sam Eberhard Mock korzystając ze swojej niekonwencjonalnej i mało etycznej metody - metody imadła.

Bardzo polecam!!!...

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Po "Eryniach" (PAŁA!! - ode mnie) miałem go nie czytać. Czas robi swoje i wypożyczyłem jego dwie książki. Zaczynam od cieńszej (258 stron).
Niestety, nie rozumiem zachwytów nad jego twórczością: po pierwsze - ponura, dołująca aura, po drugie - za dużo moczu, kału i rzygowin, po trzecie - doszczętnie wyeksploatowany temat tajnych sprzysiężeń, związków etc z masonerią włącznie, po czwarte - wszystko jakieś brudne, lepkie. Książki czytam dla przyjemności, a ta do nich nie należy ze względu na odczucia estetyczne. Ponadto, mimo posuniętej sklerozy przy dobrych kryminałach nie zasypiam, a przy tej lekturze - dwa razy złapała mnie drzemka.

Magdalena | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 28 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam mam do niej mieszane uczucia. Nie podobał mi się za bardzo charakter nadwachmistrza Mocka i te ludziki z maskami upodabniającymi ich do ptaków. Denerwowało mnie to. Głównie jest to opowieść o perypetiach Mocka i tego jak zostaje we wszystko wrobiony. Streszczając swoje odczucia co do książki napiszę tak: przeciętna. Może inne książki tego autora będą lepsze.

ania | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

To kolejna ksiazka pana Krajewskiego przeczytana przeze mnie I kolejny raz chyle czola za budowanie klimatu niemieckiego Wroclawia w latach 20tych ubieglego wieku. Dzieki ogromnej wiedzy I umiejetnosciom literackim autora, czulam sie, jakbym przechadzala sie uliczkami tamtegoz Breslau. Fabula kryminalu oczywiscie tez niezla, ale jednak cenie pana Krajewskiego przede wszystkim za klimat jego powiesci.

Thadeus | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Kolejna książka i zarazem ostatnia w roli głównej z Eberhartem Mockiem. Jest brakującą częścią układanki, kąskiem, który autor pozostawił nam na sam koniec. Cieszy mnie to, że autor zostawił ten wątek na sam koniec, by w kolejnych powieściach mógł bez przeszkód wprowadzić postać Edwarda Popielskiego. Choć wcześniejsze tomy nie są w układzie chronologicznym to i tak nie przeszkadza to w ich lekturze przynajmniej autor wyszedł z wszechobecnej rutyny, że wraz z kolejnym tomem jest ciągłość chronologiczna. Czytelnik wszystkich wcześniejszych tomów zna już prawie całą biografię Eberharda oraz jego osobowość, a ten tom jest swoistą wisienką na torcie. Polecam!

Amadea | 2013-10-24
Przeczytana: 2012 rok

Pyszny kąsek dla Wrocławian i tych,którzy znają Wrocław.To jedna z zalet tej książki,jak i innych z tej serii.Ta oprawa i tamten świat,i bardzo łatwo można przemieszczać się po czasami pełnych mroku ulicach z niemieckimi nazwami i miejscach,w których bywa Eberhard Mock.Autor miał świetny pomysł na całą tą serię kryminalnych zagadek i wydarzeń.Podobnie jak "Koniec świata w Breslau", "Śmierć w Breslau",jak i "Widma w..."świetnie się czyta z dreszczykiem emocjii i ciekawością,co będzie dalej.Postać Eberharda Mocka od początku intrygująca.Tym nie znającym Wrocławia też polecam,bo kryminały bardzo dobre.

Patrycja Jabłońska | 2014-01-13

Dżuma w Breslau jest pierwszą książką M.Krajewskiego jaką przeczytałam.
Muszę przyznać,że zaczynając ten krymiał spodziewałam się dużo pewnie przez to że czytałam wiele pochlebnych opinii o autorze.Nie rozczarowałam się książka jest ciekawa,zaskakujace rozwiazania i zwroty akcji podtrzymują ciekawość,przyznać musze ze były momenty kiedy gubiłam sie w akcji.Z pewnościa mogę powiedzieć,że sięgne po kolejna ksiązke tego autora.

Sebastian Janek | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Choć jest to już piąty tom cyklu, nie czytałem poprzednich. "Dżuma w Breslau" jest prezentem, który otrzymałem zupełnie niespodziewanie. Ale pomimo braku znajomości pozostałych książek cyklu, wcale nie czuję się zagubiony, bowiem każda część (poszperałem w sieci) stanowi samodzielną historię, do której nie jest wymagana znajomość pozostałych. Mało tego - autor w swojej serii często skacze po linii czasowej, w efekcie czego część V wydaje się być najwcześniejszą, ponieważ jej akcja została umieszczona w latach 1923-1924, kiedy Mock był nadwachmistrzem w obyczajówce niemieckiej policji, a znana dobrze taktyka operacyjna "tzw. Imadło Mocka" nie była jeszcze dokładnie dopracowana.

W Breslau dochodzi do wyjątkowo sadystycznego morderstwa dwóch prostytutek. Do rozwikłania zagadki zostaje oddelegowany nadwachmistrz Mock z miejskiego wydziału obyczajówki, który zna ten zepsuty światek jak mało kto. Szybko czyni postępy, jednak po krótkiej fali sukcesów zostaje obezwładniony i traci...

Piotrek | 2015-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2015

Chyba najlepsza książka o Mocku spod pióra Krajewskiego. O wiele lepsza i lżejsza fabularnie niż poprzedni tom. Akcja w fabule jest dobrze wyważona, nie nudzi a wręcz wciąga, bo jeśli chodzi o kryminalną zagadkę, to tym razem właśnie Eberhard będzie głównym podejrzanym.

Kiedy przeczytałem parę kartek i natrafiłem na tzw "tajemne bractwo" trochę się zniechęciłem. Krajewski bardzo często używał tego motywu i wydaje mi się to zbyt oklepane. Na całe szczęście owe bractwo "walczących z dżumą" okazało się najlepiej sportretowanym dziwactwem, przez autora jak dotąd. Bractwo ma swoje zasady i swój charakter i czasem trudno się z nim nie zgodzić.

Jak można się domyślić, Eberhard jest innego zdania. A Mock jak to Mock, na swój sposób się z tym wszystkim rozprawi, niekoniecznie w sposób kulturalny i szlachetny, by jednoznacznie oczyścić się z zarzutów. Tym razem sojusznicy zmieniają się we wrogów szybciej niż wrogowie w sojuszników. A jeśli chodzi o "Prezydium Policji" to jak...

| 2015-06-18

Znów Mock w kłopotach. Tym razem dwie prostytutki przyjmują nietypowe lesbijskie zlecenie, a potem zostają znalezione zamordowane w dość okrutny sposób. O wszystko podejrzewany jest Mock. W ej części jest jakiś taki bardziej dziadowaty, bardziej alkoholiczny. Ale oczywiście jako pozycja książkowa jak najbardziej polecana przeze mnie. Na dość niepokojący wieczór, jak to u Krajewskiego :-)