Dżuma w Breslau

Cykl: Eberhard Mock (tom 5)
Wydawnictwo: Znak
1 000
Ag2S

Inne wydania

Nikt nie zna kobiet tak jak Mock. W makabrycznych okolicznościach giną dwie wrocławskie prostytutki. Ktoś postarał się, by podejrzenie padło na nadwachmistrza Mocka. Przyparty do muru nie cofnie się przed niczym, nawet jeśli na drodze do sprawiedliwości stanie mu sama policja kryminalna i pewne tajemne bractwo, które stawia się ponad prawem. Dżuma w Breslau to piąty kryminał w...

Nikt nie zna kobiet tak jak Mock.

Dżuma w Breslau to piąty kryminał w bestsellerowej serii z Eberhardem Mockiem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Bożena | 2014-07-09
Przeczytana: lipiec 2014

Marek Krajewski ponownie wprowadza nas w atmosferę półświatka, brudnych interesów, układów i zależności panujących w latach 20 ubiegłego stulecia w tytułowym Breslau.

Jest rok 1923, nadwachmistrz Eberhard Mock zajmuje się sprawami obyczajowymi w IV decentracie Policji w Breslau.Ten bezkompromisowy policjant, borykający się ze swoimi słabościami - alkoholizmem i niepohamowaną chucią - marzy o karierze w wydziale kryminalnym. I tak w pewien upalny, czerwcowy dzień, kiedy to nadwachmistrz Mock korzysta z atrakcji podrzędnego domu rozpusty, zostaje wezwany przez radcę kryminalnego do zidentyfikowania dwóch brutalnie zamordowanych prostytutek. Wydawałoby się, że jest to szansa dla Mocka ale czy na pewno? W wyniku wnikliwego śledztwa okazuje się, że na narzędziu zbrodni są odciski palców nadwachmistrza. Kto próbuje go wrobić i o co właściwie chodzi? Tą zagadkę rozwiąże sam Eberhard Mock korzystając ze swojej niekonwencjonalnej i mało etycznej metody - metody imadła.

Bardzo polecam!!!...

Paweł | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Zwieńczenie całego cyklu kryminalnych zmagań Eberharda Mocka pozycją „Dżuma we Breslau” wypadło bardzo dobrze. Książka trzyma klimat i poziom wcześniejszych wydań. Mamy tutaj, to co u Krajewskiego najlepsze, czyli barwny opis nieuregulowanego życia prywatnego nadwachistrza Mocka, przeplatanego alkoholowymi ekscesami i burdelowymi podbojami. Mamy mroczny, przerysowany, opis przedwojennego Wrocławia, z ciemnymi zakamarkami, podrzędnymi knajpami i niemiecką kulturą mieszczańską znaną chociażby z pierwszych niemych filmów niemieckich. Z kolei sama treść fabularna jest dla mnie już mniej ważna, w tym wypadku liczy się klimat! Motyw zorganizowanego bractwa morderców, którzy masowo popełniają wymyślne w swojej formie mordy, jest trochę rodem z innych gatunków literackich. Jednak można wyróżnić kilka poszczególnych motywów z fabuły, które naprawdę są ciekawe. Chociażby opis walki i późniejszej dominacji Mocka w areszcie śledczym w Breslau. Książkę szczególnie polecam Wrocławianom i...

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Po "Eryniach" (PAŁA!! - ode mnie) miałem go nie czytać. Czas robi swoje i wypożyczyłem jego dwie książki. Zaczynam od cieńszej (258 stron).
Niestety, nie rozumiem zachwytów nad jego twórczością: po pierwsze - ponura, dołująca aura, po drugie - za dużo moczu, kału i rzygowin, po trzecie - doszczętnie wyeksploatowany temat tajnych sprzysiężeń, związków etc z masonerią włącznie, po czwarte - wszystko jakieś brudne, lepkie. Książki czytam dla przyjemności, a ta do nich nie należy ze względu na odczucia estetyczne. Ponadto, mimo posuniętej sklerozy przy dobrych kryminałach nie zasypiam, a przy tej lekturze - dwa razy złapała mnie drzemka.

Magdalena | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 28 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam mam do niej mieszane uczucia. Nie podobał mi się za bardzo charakter nadwachmistrza Mocka i te ludziki z maskami upodabniającymi ich do ptaków. Denerwowało mnie to. Głównie jest to opowieść o perypetiach Mocka i tego jak zostaje we wszystko wrobiony. Streszczając swoje odczucia co do książki napiszę tak: przeciętna. Może inne książki tego autora będą lepsze.

Ledarg1916 | 2017-04-22

Ostatnio odwiedziłem antykwariat i postanowiłem sięgnąć po tę pozycję.
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Krajewskiego. Czy ostatnie? Nie sądzę!
Po lekturze "Pragnienia" uznałem, że trzeba coś nieznanego mi przeczytać, toteż wybór padł na "Dżumę...". Na początku byłem zaskoczony i nieco rozczarowany, bo przyznam, że nie miałem pojęcia, iż akcja utworu rozgrywa się w takich czasach. Pomyślałem, że może być nieco nudno.
Na szczęście nic z tych rzeczy! Niesamowicie przypadł mi do gustu Mock! Ależ on jest ludzki, naprawdę! Ma swoje słabości, nie umie odmówić sobie, nazwijmy to delikatnie, przyjemności cielesnych z paniami, które nie do końca robią to bezinteresownie... Pije sporo, a jakże... No ale, kurczę, jest człowiekiem, facetem, który - przynajmniej dla mnie jako czytelnika - da się lubić!
Podoba mi się jego twarde podejście do tych, którzy zaleźli mu za skórę. Jak klnie, to tak z przytupem, nie jest jakimś miękkim i grzecznym detektywem, to mi odpowiada!
O samym...

ania | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

To kolejna ksiazka pana Krajewskiego przeczytana przeze mnie I kolejny raz chyle czola za budowanie klimatu niemieckiego Wroclawia w latach 20tych ubieglego wieku. Dzieki ogromnej wiedzy I umiejetnosciom literackim autora, czulam sie, jakbym przechadzala sie uliczkami tamtegoz Breslau. Fabula kryminalu oczywiscie tez niezla, ale jednak cenie pana Krajewskiego przede wszystkim za klimat jego powiesci.

Thadeus | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Kolejna książka i zarazem ostatnia w roli głównej z Eberhartem Mockiem. Jest brakującą częścią układanki, kąskiem, który autor pozostawił nam na sam koniec. Cieszy mnie to, że autor zostawił ten wątek na sam koniec, by w kolejnych powieściach mógł bez przeszkód wprowadzić postać Edwarda Popielskiego. Choć wcześniejsze tomy nie są w układzie chronologicznym to i tak nie przeszkadza to w ich lekturze przynajmniej autor wyszedł z wszechobecnej rutyny, że wraz z kolejnym tomem jest ciągłość chronologiczna. Czytelnik wszystkich wcześniejszych tomów zna już prawie całą biografię Eberharda oraz jego osobowość, a ten tom jest swoistą wisienką na torcie. Polecam!

Morgana | 2017-01-08
Przeczytana: styczeń 2017

Nareszcie koniec, już minęła ostatnia strona. Chyba mam jakiś kryzys, albo przesyt opowiadań p. Krajewskiego. Za dużo wszystkiego, brutalności, śmierci, tajnych stowarzyszeń. Dosyć ! Mierzi mnie czytanie o zachowaniach więźniów, ich ciągotach seksualnych. Mam ochotę walić głową w mur, aby pozbyć się tych opisów z twardego dysku. Chyba co za dużo to niezdrowo. Z drugiej strony trzeba przyznać, że autor potrafi opowiadać i pisać w interesujący sposób. Jednak, na dzisiaj już starczy. Enough.

Amadea | 2013-10-24
Przeczytana: 2012 rok

Pyszny kąsek dla Wrocławian i tych,którzy znają Wrocław.To jedna z zalet tej książki,jak i innych z tej serii.Ta oprawa i tamten świat,i bardzo łatwo można przemieszczać się po czasami pełnych mroku ulicach z niemieckimi nazwami i miejscach,w których bywa Eberhard Mock.Autor miał świetny pomysł na całą tą serię kryminalnych zagadek i wydarzeń.Podobnie jak "Koniec świata w Breslau", "Śmierć w Breslau",jak i "Widma w..."świetnie się czyta z dreszczykiem emocjii i ciekawością,co będzie dalej.Postać Eberharda Mocka od początku intrygująca.Tym nie znającym Wrocławia też polecam,bo kryminały bardzo dobre.

Patrycja Jabłońska | 2014-01-13

Dżuma w Breslau jest pierwszą książką M.Krajewskiego jaką przeczytałam.
Muszę przyznać,że zaczynając ten krymiał spodziewałam się dużo pewnie przez to że czytałam wiele pochlebnych opinii o autorze.Nie rozczarowałam się książka jest ciekawa,zaskakujace rozwiazania i zwroty akcji podtrzymują ciekawość,przyznać musze ze były momenty kiedy gubiłam sie w akcji.Z pewnościa mogę powiedzieć,że sięgne po kolejna ksiązke tego autora.